Čtyři miliardy dolarů proti koronaviru. Bývalá žena Jeffa Bezose letos darovala více než Bill Gates nebo Warren Buffett
Před pár měsíci se MacKenzie Scottová, bývalá manželka Jeffa Bezose, stala na několik hodin nejbohatší ženou světa. Když přitom o rok dříve podepsala iniciativu The Giving Pledge, v dopise vysvětlovala, že jejím cílem je se nabytého bohatství rychle vzdávat. Její šlechetný záměr se nyní potvrzuje. V době pandemie totiž stihla na charitu darovat už přes čtyři miliardy dolarů, což je více, než za celý letošek rozdal třeba Warren Buffett.
Je to zároveň mnohem více, než na dobrou věc věnovala za první rok od doby, co své zaměření na filantropii ohlásila. V červenci Scottová vyjmenovala prvních 116 neziskových organizací, kterým dala celkem 1,7 miliardy dolarů (přibližně 36,4 miliardy korun). Zaměřovala se přitom na oblasti jako rasovou, genderovou či LGBTQ+ rovnost, veřejné zdravotnictví nebo klimatické změny.
Pomyslná druhá vlna jejího rozdávání, zahrnující přibližně 4,2 miliardy dolarů, se soustředila na následky letošní koronavirové krize. Mezi 384 obdarovanými organizacemi tak jsou například potravinové banky, nouzové fondy, trénink pro nezaměstnané nebo služby pro oddlužování. Kompletní seznam miliardářka zveřejnila na svém blogu, kde mimo jiné napsala, že na výběru organizací pracovala s rozsáhlým týmem ve snaze výrazně zvýšit četnost svých darů.
MacKenzie Scottová se většinu svého života nepouštěla do věcí s osobním cílem vybudovat něco velkého nebo získat obrovské bohatství. Kromě toho, že se před šestadvaceti lety rozhodla podpořit svého manžela Jeffa Bezose a pomoci mu s rozjetím byznysu Amazonu, je hlavně autorkou dvou románů.
Vzhledem k nabytým penězům nicméně v roce 2014 založila organizaci Bystander Revolution zaměřenou na prevenci a potírání šikany. Loni pak ve světle několika desítek miliard dolarů, které jí připadly po rozvodu s Bezosem, oznámila záměr se plně věnovat filantropii. „Budu pokračovat, dokud sejf nebude prázdný,“ napsala v dopisu k The Giving Pledge, organizaci manželů Gatesových a Warrena Buffetta, jež přesvědčuje bohaté k darování většiny jmění.
Stejně jako v předchozích případech, kdy se k tématu distribuce bohatství ve společnosti vyjádřila, Scottová i tentokrát zdůrazňuje neférovost systému a potřebu bohatých ho vyrovnávat. „Ekonomické ztráty a zdravotní důsledky pandemie jsou horší pro ženy, barevné lidi a lidi žijící v chudobě. Miliardářům se mezitím výrazně zvýšilo jejich jmění,“ píše na svém blogu.