Bývalá manželka šéfa Amazonu Jeffa Bezose věnuje půlku svého miliardového jmění na dobročinné účely

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

jeff-mackenzie-bezos

Jeff bezos se svou bývalou ženou MacKenzie

0Zobrazit komentáře

MacKenzie Bezosová, jedna z prvních zaměstnankyň Amazonu, autorka dvou oceňovaných románů a zakladatelka organizace pro boj proti šikaně minulý měsíc dokončila rozvod s Jeffem Bezosem po téměř třiceti letech manželství a stala se třetí nejbohatší ženou na světě. Své nabyté jmění se nyní rozhodla využít pro rozsáhlou filantropickou činnost a podepsala iniciativu Giving Pledge, čímž se zavázala v průběhu života nebo v závěti darovat alespoň polovinu svého majetku na dobročinné účely.

Giving Pledge je charitativní organizace a kampaň, kterou v roce 2010 založili Bill Gates a Warren Buffett, jejímž cílem je přesvědčovat bohaté lidi, aby se vzdali většiny svého majetku ve prospěch blíže nespecifikovaných dobročinných účelů. Většina lidí, kteří tuto iniciativu zatím podepsali, jsou miliardáři a částka, k jejíž darování přislíbili, v současnosti vychází na více než půl bilionu dolarů.

Šéf Amazonu Jeff Bezos

Jmění MacKenzie Bezosové z většiny pochází z akcií Amazonu a momentálně se odhaduje na necelých 37 miliard dolarů. Svoje motivace pro připojení k iniciativě Giving Pledge ohlásila prostřednictvím dopisu zveřejněného na webu organizace.

Bezosová v něm cituje pasáž z knihy The Writing Life od Annie Dillard: „Nehromaďte něco, co se zdá dobré pro použití později v knize nebo v další knize. Impuls uschovat něco dobrého na později pro lepší místo je signálem pro to, použít to teď. […] Všechno, co nedáte svobodně a štědře, se vám ztratí.“

Sama pak tuto mantru převádí do života obecně a do souvislosti s filantropií a dopis uzavírá slovy, že kromě přirozených schopností jí život nadělil i nepřiměřené množství peněz, které si nenechá pro sebe: „Nepočkám. A budu pokračovat, dokud sejf nebude prázdný.“

MacKenziin bývalý manžel a nejbohatší člověk světa Jeff Bezos na svém Twitteru ocenil její snahy a napsal, že bude skvělou, pozornou a úspěšnou filantropkou. Mnohá média přitom upozorňují na fakt, že sám Jeff Bezos Giving Pledge dosud nepodepsal a je tak jediným Američanem ze seznamu pěti nejbohatších lidí na světě, který dosud není na filantropickém seznamu Billa Gatese.

billgates

Bill Gates

Nutně to neznamená, že Jeff Bezos své jmění nechce sdílet. S MacKenzie v minulém roce založil fond Day One pro boj s bezdomovectvím, který má za cíl vybrat celkem dvě miliardy dolarů. Na začátku minulého roku dal také 33 milionů dolarů na program umožňující získat studentům v USA legální pobyt a pracovní povolení.

Stále ale tyto snahy zjevně nepatří mezi jeho priority a zatím se zaměřuje na další rozvoj jeho byznysu, kam vedle Amazonu patří také vesmírný startup Blue Origin. Sám Bill Gates ostatně svou filantropickou činnost plně rozvinul až poté, co se přestal angažovat v Microsoftu. Giving Pledge navíc své signatáře k ničemu nezavazuje legálně a v zásadě se jedná pouze o slib.

billgates

Přečtěte si takéBill Gates představil pět knih, se kterými byste podle něj měli strávit letošní létoBill Gates představil pět knih, se kterými byste podle něj měli strávit letošní léto

Kromě MacKenzie Bezosové se k iniciativě Giving Pledge nově přihlásilo také dalších 18 lidí, mezi nimiž jsou i zakladatelé WhatsAppu Brian Acton, spoluzakladatel Pinterestu Paul Sciarra a spoluzakladatel Coinbase Brian Armstrong. Mezi další nová jména patří například Paul Tudor Jones a David Harding.

Foto: Reprofoto/YouTube