Elon Musk lidstvo přibližuje k Marsu. O přistání by ale nemělo rozhodovat jen SpaceX, může totiž ohrozit tamní život
Rudá planeta lidstvo fascinuje už dlouhé dekády. Čtvrtá planeta sluneční soustavy, k níž to máme nejblíž, nás přitahuje i proto, že věříme, že by na ni mohl být život. A přestože se o tom, že se na ni lidstvo – tak jako třeba již několikrát na Měsíc – vypraví, mluví již také pořádně dlouho, je stále větší šance, že se toho současné generace dožijí.
Do svého ambiciózního plánu dobýt Mars a začít tam budovat kolonii totiž významným tempem šlape Elon Musk. Devětačtyřicetiletý vizionář právě v americké Texasu staví obří raketu Starship, se kterou chce jednou lidskou posádku k Marsu vypravit. Dost možná to bude ještě v této dekádě a o tom, co nás na rudé planetě čeká, až tam dorazíme, jsme již psali zde.
Na úspěšný text specialisty na Mars Petra Brože nyní navazujeme s dalším vesmírným tématem. Tentokrát se Petr Brož společně s Julií Novákovou, evoluční bioložkou na PřF UK a popularizátorkou vědy, podívali na to, zda bychom vlastně Elonu Muskovi samotné přistání na Marsu měli dovolit, protože to není zdaleka tak jednoduché (když odhlédneme od náročnosti samotné cesty), jak se může zdát.
***
Pět, čtyři, tři, dva a zážeh. Trojice motorů Raptor začala za obrovského řevu chrlit proud ohně. Během okamžiku dala do pohybu sedmdesát metrů vysoký prototyp experimentální rakety SN8 společnosti SpaceX. O čtyři a tři čtvrtě minuty později už byla ve výšce přibližně 10 kilometrů nad texaskými mokřady. Pak se poslední motor vypnul, raketa se přetočila a začala plachtit k místu přistání. Tedy lépe řečeno padat. A pak se stalo něco šíleného.
Raketa provedla částečný „přemet“, zažehla motory a pokusila se o přistání. Namísto mračna zvířeného prachu z přistávací plochy se ale ozvala hlasitá rána. Raketu pohltila obrovská koule ohně. Oproti zbytku testu se přistání nepovedlo tak, jak si mnozí přáli. I přesto se ale jedná o obrovský úspěch Elona Muska a jeho týmů inženýrek a inženýrů, kteří se snaží o zdánlivě nemožné: dopravit člověka na Mars.
Po úspěšném testu by tak i ti největší skeptici měli zpozornět. Cesta člověka na Mars je před námi totiž mnohem blíže, než si většina z nás myslí. Je možné, že už od nás není tu jednu generaci, o které pravidelně slýcháme od 70. let 20. století, ale je mnohem blíže. Možná méně než jedno desetiletí.
Elon Musk tvrdí, že lidé poletí k Marsu již v roce 2026, ale tomuhle termínu věří asi málokdo. I přes to je ale nejvyšší čas začít přemýšlet nejen nad technickými problémy meziplanetární cesty, ale i nad problémy dalšími – těmi vědeckými a etickými.
Je na Marsu život?
Otázka, jestli jsme ve vesmíru sami, je jedním z hnacích motorů současné vědy. Kvůli jejímu zodpovězení utrácíme desítky miliard amerických dolarů za stále sofistikovanější vědecká zařízení. Každou noc pročesávají teleskopy noční oblohu a po desetiletí vysíláme do dálav sluneční soustavy desítky planetárních sond s cílem jednotlivé světy prozkoumat. Zatím je však naše snaha bezúspěšná.
Neznamená to ale nutně, že život jinde ve vesmíru není. Jen to dokládá, že jsme se prozatím nepodívali na to správné místo. Přitom jedno z nejslibnějších a pro nás nejlépe dostupných míst, kde mimozemský život ve sluneční soustavě hledat, je Mars. Je to dáno blízkostí této planety k Zemi i relativně přívětivými podmínkami, které na jejím povrchu panují.
Když se z oběžné dráhy na rudou planetu podíváte, snadno navíc vyčtete, že planeta prošla bouřlivou a velice zajímavou geologickou minulostí. Povrch nese doklady o srážkách Marsu s asteroidy, o masivní sopečné činnosti, o praskání kůry vlivem tektonických procesů i o tom, že se kdysi na povrchu Marsu musela nacházet kapalná voda. Tedy takové podmínky, které mohly být potenciálně příznivé pro život tak, jak ho známe ze Země. A to alespoň krátkodobě.
Snímek povrchu Marsu ukazuje oblast Osuga Valles, kde kdysi dávno v historii musela po povrchu téci kapalná voda
Proto jsme již v 70. letech 20. století k Marsu vyslali dvojici sond Viking, které měly život na povrchu Marsu hledat. Sondy bohužel jednoznačnou odpověď nepřinesly. Výsledky provedených experimentů se daly vysvětlit dvěma způsoby – přítomností života i chemickými reakcemi neživé přírody. Postupně převážil názor, že za zajímavými výsledky stály procesy spjaté s neživou přírodou.
Od té doby k planetě zamířilo několik sond, které nám umožnily pochopit řadu procesů odehrávajících se na samotném povrchu i pod ním. Nicméně žádná ze sond do dnešních dnů nepřinesla definitivní důkaz toho, že se na rudé planetě život někdy nacházel. Jenže sondy nepřinesly ani jasné důkazy toho, že se na Marsu v jeho historii život nikdy vyskytnout nemohl.