Mléčný protein z laboratoře. V Izraeli vyvíjí autenticky chutnající sýr, pro který nemusela trpět žádná kráva
S tím, jak sílí poptávka po udržitelnějších náhražkách klasických živočišných surovin, roste i počet startupů, které se snaží do této možné gastronomické revoluce svým dílem přispět. Zajímavé věci se dějí například v Izraeli, kde experimentují s rostlinnými steaky z 3D tiskáren, přičemž nyní se tam začíná pěstovat sýr, pro který nemusela trpět žádná kráva.
Zatímco u alternativního masa se v rámci možností dá textura a chuť napodobit tak, aby odpovídala tomu skutečnému, u mléčných produktů (především pak u sýrů) je celá tato proměna v zárodku. I když veganské sýry existují, zpravidla se nejedná o pochutiny, u kterých by nešlo poznat, že jde o rostlinnou, potažmo laboratorní náhražku.
Izraelský startup Remilk to ovšem bere jako výzvu a ve svých laboratořích pracuje údajně na světově prvním sýru, který má chutnat a vypadat jako pravý, ale nebude k němu potřeba žádné zvíře, respektive kráva. Díky němu chce uspokojit jak vegany, tak uvědomělejší lidi, kteří se zajímají o planetu a jsou si vědomi negativních důsledků chování dobytka.
Ověřený proces výroby
Za Remilkem stojí poměrně netradiční duo – bývalý vojenský velitel Aviv Wolff a Ori Cohavi, vědec s doktorátem z proteinové biochemie. Ti nejprve začali zkoumat jinak zcela tradiční surovinu, kterou je mléko. Chtěli zjistit jeho chemické složení. Po zevrubném zkoumání došli k závěru, že klíčovou ingrediencí pro výrobu kravského mléka jsou proteiny, respektive kasein.
Tržní hodnota alternativních mléčných výrobků má být v roce 2025 až 36,7 miliardy dolarů
Přemýšleli proto nad způsobem, jak tyto proteiny získat, aniž by kvůli tomu museli do procesu zahrnovat krávy. Nakonec přišli na to, že k udržitelnějšímu znovuvytvoření proteinů stačí „vzít“ jejich geny, které je kódují, a vložit je do jednobuněčného mikrobu. Prostřednictvím tzv. mikrobiální fermentace pak zvýšili jejich počet a následně je vysušili do prášku.
„Spoléhat na zvířata jako na zdroj našeho jídla už není udržitelné. Důsledky jejich chovu jsou devastující pro naši planetu,“ řekl Wolff pro deník The Times of Israel a doplňuje, že jejich sýr bude mít stejnou chuť, texturu, pružnost i schopnost rozpouštění se jako ten klasický. Navíc bez cholesterolu a laktózy.