Švandovo divadlo uvede hru, kterou píše umělá inteligence. Připomene tak 100 let od premiéry Čapkova R.U.R.
Příští rok tomu bude přesně 100 let od chvíle, kdy Národní divadlo uvedlo slavnou hru R.U.R. z pera spisovatele Karla Čapka, ve kterém se vůbec poprvé objevilo slovo robot – pravděpodobně největší celosvětové dědictví českého jazyka. Inovátor a zakladatel akcí Fuck Up Nights Tomáš Studeník chtěl toto výročí připomenout, a tak oslovil matematiky i divadelníky s kuriózním nápadem.
S pomocí Švandova Divadla, Matematicko-fyzikální fakulty UK a DAMU vznikl divadelní projekt nazvaný Theaitre, do kterého – s trochou lidské pomoci – napsala dialogy umělá inteligence. Tvůrci říkají, že vyprávět bude o radostech a strastech každodenního života z pohledu robota a je zasvěcená „pokroku a fascinujícím technologiím“.
„Cílem bylo prozkoumat, nakolik je umělá inteligence schopná vytvořit použitelný divadelní text. Já sám jsem byl k této představě nejdříve spíše skeptický. Ještě víc jsem byl ale zvědavý, co z počítače nakonec vypadne,“ říká Daniel Hrbek, ředitel Švandova divadla, který inscenaci zároveň režíruje.
Tým v čele s počítačovým lingvistou Rudolfem Rosou z MFF UK dohlížel na počítač, který generoval obrazy ze života hlavního hrdiny. „Uvidíme, jak robot pojímá základní lidské otázky, jako jsou narození, umírání, hledání lásky a práce,“ prozrazuje Hrbek více o náplni samotné hry. Text vznikal v angličtině, do češtiny jej převáděl strojový překlad.
Model pro vytvoření divadelní hry vzešel z umělé inteligence od neziskovky OpenAI, kterou spoluzakládal i Elon Musk. Vstupním datasetem se proto stal celý internet, který má systém načtený. „Což je velká výhoda, ale i nevýhoda – přece jen na internetu jsou většinou články, ne dialogy. Ale i tento model má načtené různé scénáře,“ dodává Tomáš Studeník pro CzechCrunch.