Uvnitř kantýny budoucnosti. Robotický kuchař od Karakuri zvládne zcela sám připravit nutričně vyvážený oběd
Když v jedné z legendárních scén hvězdné ságy Star Wars vstupuje Luke Skywalker se svým robotem C-3PO do galaktické kantýny, barman robota okamžitě vyhazuje ven s tím, že tady droidy neobsluhují. V našem světě však začíná být situace odlišná. Nejenže jsou roboti v kantýnách vítáni, ale dokonce jim začíná být svěřována obsluha zákazníků i příprava samotných pokrmů.
Poslední novinkou na poli robotizované gastronomie je automatická linka na přípravu a servírování jídla od anglické společnosti Karakuri. Robot DK-One je výsledkem několikaleté činnosti firmy v oboru automatických systémů pro přípravu pokrmů, který původně stavěl na myšlence vytváření jednodušších snídaňových misek.
Postupně se ale ukázalo, že potenciál je daleko větší než pouhé müsli s mlékem. Proto inženýři vytvořili kompaktní linku, která najde uplatnění v restauracích, jídelnách, bufetech, hotelech i supermarketech, kde zvládne připravovat vyvážené porce studených a teplých pokrmů v krátkém čase, navíc tak, aby potraviny nepřišly do kontaktu s jinou osobou než zákazníkem.
Princip fungování zařízení je pak poměrně jednoduchý. Hladový strávník si přes aplikaci vybere až z osmnácti ingrediencí s tím, že má již při výběru jasný přehled o tom, kolik kalorií bude porce obsahovat. Podle toho si pokrm různě upraví a zadá jej k přípravě robotickému ramenu, které se nachází uvnitř kantýny.
To poté z jednotlivých zásobníků přidává do misky přesně stanovené množství jednotlivých přísad, což může hladový host díky proskleným částem sledovat na vlastní oči. Výsledná jídla, mnohdy kombinující kapalné, tuhé, měkké nebo pevné ingredience, jsou poté servírovány do misek, na talíře a další druhy nádobí.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsPodle slov londýnského Karakuri nemá takovéto řešení nahradit lidskou práci v gastronomii, ale pomoci v neustále se opakujících procesech, které nedávají prostor lidské kreativitě. Právě této monotónnosti může skutečné kuchaře zbavit. Kantýna má být navíc schopna řešit i problémy spojené s plýtvání jídlem
V současné době se připravuje první ostré nasazení robota DK-One do provozu, aby demonstroval své schopnosti. Tomu ostatně dopomáhá i nedávná investice, při které Karakuri získalo 6,3 milionu liber, tedy přibližně 184 milionů korun, což jen potvrzuje skutečnost, že k přípravě jídel i získávání potravin lze přistupovat zcela odlišným způsobem. Ideálně ekologičtějším.
Karakuri ovšem zdaleka není jedinou firmou, která se gastronomii snaží robotizovat. Americký startup Picnic například dokázal, že je robot schopný zvládnout i přípravu pizzy. Ovšem vůbec nejlepší ukázkou toho, jak může symbióza mezi člověkem a robotem-kuchařem fungovat, dokazuje hned několik plně robotických restaurací, které lze nalézt především v Číně.
Například ta v jedné z kantonských čtvrtí disponuje robotickými pomocníky se schopností nalévat víno a pivo, míchat drinky a připravovat pokrmy. Ty jsou také automaticky roznášeny mezi hosty, a to díky speciálnímu systému umístněnému na stropu restaurace.
Rozhodně bychom neměli opomenout ani prudce se rozvíjející trend indoor farmingu, způsobu chovu zvířat a pěstování plodin bez potřeby půdy a obrovského množství vody. Příkladem může být německý startup Infarm se svým hydroponickým způsobem pěstování salátů a bylinek v obchodních domech nebo Jakub Fay a jeho vnitřní zahrady.
Za zmínku stojí i plovoucí farmy v rotterdamském přístavu, které jen potvrzují, že se přístup k obstarávání obživy výrazně mění. Do procesu totiž začínají ve velkém vstupovat moderní technologie, automatizace a také udržitelnost. A nedávná investice do startupu Agdata prozrazuje, že se jedná o velké téma i u nás.