Obří čtyřmiliardová investice do startupu Infarm dokazuje, že budoucnost pěstování rostlin visí ve vzduchu

infarm

Foto: Infarm

Vertikální farmy Infarm

0Zobrazit komentáře

Již neolitičtí zemědělci věděli, že pro co nejbohatší úrodu je nezbytná úrodná půda, dostatek slunečních paprsků a bohatá závlaha. Po patnácti tisících letech se však tyto zaběhlé způsoby pěstování plodin začínají přepisovat. Člověk totiž začíná objevovat postupy, díky kterým lze vypěstovat chutnou mrkev či krásně zelený salát i tam, kde není ani sluneční svit, ani úrodná půda, a přesto tím planetě učiní velkou službu.

Z farem budoucnosti, které lze provozovat i v centrech největších měst, se stává velký trend a obří investice 144 milionů eur, v přepočtu téměř čtyři miliardy korun, do německého startupu Infarm to jen potvrzuje. Zmíněný startup založili v roce 2013 bratři Erez a Guy Galonskové spolu s Osnatem Michaelim. Specializací tohoto německého podniku jsou vertikální zahrady v podobě „regálů“, ve kterých lze pěstovat rostliny přímo na místě odbytu, tedy v supermarketech, restauracích či distribučních centrech.

Tím se eliminují unavené plodiny, které po svém sklizení strávily dlouhé dny v přepravkách, čekajíc na to, až budou vyskladněny do prodejního regálu. Zákazník si v tomto případě vybranou plodinu v podstatě sám přímo sklidí, což mu dává absolutní jistotu v otázce její čerstvosti.

infarm-1

Foto: xoio

Supermarketové regály, v nichž rostou saláty

Vertikální farmaření v podání Infarmu navíc probíhá v chytrém režimu. Zařízení, ve kterém jsou rostliny pěstovány, je totiž zapojeno do cloudu a neustále sbírá data týkající se růstu plodin. Na základě jejich vyhodnocení následně dochází k co možná nejlepší optimalizaci podmínek uvnitř onoho regálu, díky čemuž se rostlině lépe daří, má bohatší chuť a také tvary. To vše navíc s maximálním důrazem na ochranu životního prostředí a s nulovou přítomností jakýchkoliv pesticidů.

Takové řešení odlišuje produkty Infarmu od ostatních výrobců podobných systémů pro pěstování plodin ve vnitřních prostorách. Zároveň se díky tomu těší velké oblibě u obchodníků, kteří chtějí svým zákazníkům nabídnout skutečnou kvalitu.

Již dnes se Infarm díky rozsahu instalací svých řešení řadí mezi nejrychleji rostoucí světové dodavatele vertikálních farem na světě. Do roku 2025 by se navíc chtěl stát největším distributorem interiérových zemědělských řešení na světě s pěstební plochou o rozloze 6,4 hektaru situované v Evropě, Severní Americe a Asii.

Miliardy za větší udržitelnost

I díky tomu se německý startup dostává do hledáčků skutečně velkých investorů, kteří neváhají přicházet s miliardovými nabídkami. V posledním investičním kole vedeném společností LGT Lightstone se Inframu podařilo získat investici ve výši 144 milionů eur, tedy bezmála 4 miliardy korun.

Navíc se očekává, že po uzavření celého investičního kola dosáhne firma až na 169 milionů eur, tedy přibližně 4,5 miliardy korun. Infarm si tuto částku bude moci připsat k předchozím investicím, díky kterým se celková aktuální výše kapitálu získaného od investorů vyšplhala už na 254 milionů eur, tedy zhruba 6,9 miliardy eur. To jsou ve startupovém světě nezvykle vysoká čísla.

infarm-5

Foto: Infarm

Podmínky pro rostliny startup mění na dálku ze své centrály

„Tato investice nám pomůže dosáhnout skutečně globálního dopadu a prostřednictvím naší sítě zachovat tisíce akrů půdy, miliony litrů vody a nakonec změnit způsob, jakým lidé jídlo pěstují, konzumují a přemýšlejí o něm,“ uvedl spoluzakladatel a ředitel Infarmu Erez Galonska.

„Pandemie koronaviru zaměřila globální pozornost na naléhavé zemědělské a ekologické výzvy naší doby. V Infarm věříme, že existuje lepší a zdravější způsob výživy našich měst: lepší přístup k čerstvým, čistým a udržitelným produktům, pěstovaným co nejblíže lidem,“ doplňuje Erez Galonska.

torsus-min

Přečtěte si takéMonstrózní vozy ve službách OSN i vlády USA. Nenápadná značka Torsus z Prahy definuje oblast extrémní přepravyMonstrózní vozy ve službách OSN i vlády USA. Nenápadná značka Torsus z Prahy definuje oblast extrémní přepravy

Tato cesta vede i přes některé maloobchodní řetězce, mezi kterými figurují i nám známé podniky, jako je COOP či Marks & Spencer, ale také německé Aldi, kanadské Empire Company, japonské Kinokuniya či Kroger operující ve Spojených státech. S těmito podniky se Infarmu podařilo navázat partnerství v posledních dvanácti měsících, přičemž aktuálně působí v deseti zemích a celkem 30 městech po celém světě.

Měsíční produkce jeho farem aktuálně činí asi půl milionu rostlin na půdním prostoru o 99,5 % menším, než který by vyžadovaly konvenční zemědělské postupy. Zároveň je pro tuto produkci vyžadováno o 95 % méně vody, a i požadavky na dopravu jsou redukovány o 90 %. Podobná řešení se tak jeví jako ideální způsob, jak dostat čerstvé plodiny i k obyvatelům světových metropolí co možná nejekologičtějším způsobem.

infarm-3

Foto: xoio

Indoorové farmy od Infarm

To totiž začíná být stále větší problém, který řada měst řeší rozmanitými způsoby. Například v Thajsku si jedna z tamních univerzit pěstuje plodiny přímo na střeše svého kampusu, přičemž úroda je následně konzumována studenty a učiteli přímo v místní kantýně.

Ještě dál šel Rotterdam, který si rostliny, ale také drůbež a skot pěstuje a chová na speciálních plovoucích farmách. Ty jsou zakotveny ve vodách místního přístavu, díky čemuž se mohou produkty farmy velmi rychle dostat až ke spotřebitelům. Nejnovější investice do Infarmu je však důkazem, že právě vertikální zahrady jsou řešením budoucnosti, díky kterému lze chránit naše životní prostředí a s nízkými náklady dodávat spotřebitelům absolutně čerstvé potraviny v biokvalitě.

Ostatně veškeré výhody tohoto způsobu pěstování popsal v jednom z našich rozhovorů Jan Lukačevič, mladý vědec zabývající se světem technologií a jejich využíváním při dobývání světů mimo naši planetu.

infarm3

Foto: Infarm

Vertikální zahrady jsou zatím určeny pro pěstování bylinek, listové zeleniny či keříčkových rostlin