České Twisto nabírá 440 milionů korun. Odloženými platbami mění vnímání kreditu ve střední Evropě

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

michal-smida-boxed

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

Michal Šmída, zakladatel a šéf startupu Twisto

Kup teď, zaplať později. Jinými slovy odložená platba, ať už při platbě v e-shopu nebo kamenných obchodech. V České republice již osmým rokem tuto platební metodu popularizuje startup Twisto, který teď na upevnění své pozice získává další velkou investici v řádech stovek milionů korun a na palubu přibírá významného hráče z oboru.

Odložené platby jsou ve světě velkým trendem. Rychlý růst hlásí startupy v západní Evropě, Austrálii i Spojených státech a ve střední Evropě si svou pozici dlouhodobě buduje Twisto. Jeho šéf Michal Šmída usiluje o to, aby i u nás přestal být vnímán kredit automaticky jako něco negativního a lidé se s ním naučili pracovat.

„Naším dlouhodobým cílem je změnit nastavení středoevropského vnímání kreditu. Chceme naučit Čechy využívat platební nástroje správně, aby jim pomohly k vylepšení rodinných rozpočtů a řízení cash flow, zejména v době covidu,“ popisuje misi Twista jeho zakladatel Šmída.

V naplňování této mise teď Twistu pomůže jeden z předních hráčů na poli odložených plateb, australská společnost Zip, a to v rámci nové investice. Český startup v posledních měsících od investorů nabral dalších celkem 440 milionů korun, z čehož byla více než polovina v přímých investicích, a ukončil tím investiční kolo Series B.

K 800 milionům korun v investicích

S australským Zipem, jenž odložené platby nabízí vedle domácího trhu také na Novém Zélandu, ve Velké Británii a v USA a na burze se jeho hodnota pohybuje mezi dvěma až třemi miliardami dolarů, se do investice pustil také fond Elevator Ventures, za nímž stojí rakouská Raiffeisen Bank. K novým investorům se pak přidali i ti stávající, Finch Capital, Velocity Capital, ING Bank a rakouská pojišťovna Uniqa.

V přímých investicích získalo Twisto v posledních měsících zhruba čtvrt miliardy korun (9,78 milionu eur) a přidalo k tomu ještě dalších více než 180 milionů korun (7 milionů eur) od venture debt fondů, které tím firmě poskytují úvěr zejména pro financování růstu a samotných odložených plateb, a to jak u nás, tak v Polsku, kde se Twisto rozpíná od roku 2018.

twisto-apple-pay-min

Foto: Twisto

Zaplatit lze s kartou Twisto i přes Apple Pay či Google Pay

V rámci investičního kola Series B, které Twisto načalo už v roce 2019, tak firma Michala Šmídy nabrala v přímých investicích zhruba 560 milionů korun (21,28 milionu eur). Za celou dobu jejího fungování se tato částka vyšplhá už k 800 milionům korun. O své aktuální hodnotě Twisto hovořit nechce, ale podle dostupných dat a informací CzechCrunche by měla valuace přesahovat 1,5 miliardy korun.

K přímým investicím je pak třeba připočítat celkem více než 20 milionů eur (přes 500 milionů korun) v úvěrech, jež tentokrát poskytly britští Kreos Capital a český venture debt fond Orbit Capital. V rámci tzv. venture debt financování nemusí firmy za rozvojový kapitál zpravidla odevzdávat tolik ekvitových podílů jako u klasických venture kapitálových investorů.

„Jsme nadšeni z investice do společnosti Twisto, která je jedním z evropských lídrů v sektoru BNPL (buy now, pay later). Ohromil nás nejen důraz kladený na zákazníka, ale i produkt a v neposlední řadě také samotný tým. Jsme rádi, že můžeme spolupracovat, a těšíme se, že pomůžeme dalšímu růstu společnosti,“ říká Larry Diamond, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Zip.

Růst Twista má pochopitelně pokračovat jak v Česku a Polsku, kde jeho platbu v e-shopech využilo už přes 1,6 milionu zákazníků (70 % je z Česka), ale ideálně také v dalších zemích. Kvůli koronavirové situaci tuzemský fintech odložil původně plánovanou expanzi do Rumunska, ale i díky novému kapitálu už vyhlíží nové příležitosti a sleduje další trhy.

„Během tří až šesti měsíců si chceme vyhodnotit příležitosti, kam dává smysl expandovat. Víme, že to bude s největší pravděpodobností východ, protože západní trhy jsou obsazené. Jelikož teď máme kapitál a dokážeme získat další, zvažujeme možnou expanzi skrze akvizice menších lokálních hráčů. Ve hře je tak stále Rumunsko, ale například třeba i Turecko,“ prozrazuje pro CzechCrunch Šmída.

„Odložená platba je cesta, jak nakupovat chytře.“

V segmentu odložených plateb je stále populárnější rozložení online nákupů do několika plateb, které jsou přitom pro zákazníka bez navýšení. Za službu totiž platí samotné e-shopy, které tímto způsobem mohou získávat nové zákazníky. Twisto tuto možnost spustilo koncem loňského roku a zatím funguje zhruba v padesátce e-shopů, přičemž další mají přibývat.

I to by měl být způsob, jak dál lákat nové zákazníky a zvyšovat objem transakcí. „Odložená platba je cesta, jak nakupovat chytře, a na západních trzích tento přístup funguje velmi dobře. Lidé si nemusí brát finanční půjčky, v případě potřeby si náklady rozdělí do několika měsíců a zároveň vylepší rodinné cash flow,“ doplňuje Šmída.

michal-smida4

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

Michal Šmída, zakladatel a šéf startupu Twisto

Hlavní produkt Twista, tzv. Twisto účet, jehož součástí jsou platební karty včetně Apple Pay a Google Pay či dělení společných nákupů a nově i zmíněné rozložení plateb, dnes využívá přes 170 tisíc zákazníků. V roce 2019 přes Twisto protekly v platbách uživatelů dvě miliardy, ale finální čísla za rok 2020 startup teprve počítá.

„Twisto se v covidu hodně věnovalo přenastavení priorit. Nesoustředili jsme se pouze na růst, ale také profit a udržitelnost celého podnikání. Profitabilita tak vzrostla meziročně o 100 %, rostl i počet transakcí a objem profinancovaných nákupů, to o vyšší desítky procent,“ říká Michal Šmída. Jeho dlouhodobým cílem je zamířit do černých čísel, ale i kvůli pandemii musel tyto plány odložit.

Největším podílníkem v Twistu je aktuálně holandská ING Bank, která drží více než pětinu. Zhruba mezi 10 až 20 procenty firmy patří tuzemskému fondu Enern, nizozemsko-britsko-singapurskému fondu Finch Capital, nizozemskému Velocity Capital a rakouské Uniqa. Menšinové podíly nově získaly Zip a Elevator Ventures. Vedle managementu včetně Michala Šmídy pak mají menší podíly také polský bankéř Cezary Smorszczewsky a tuzemská skupina Miton.

Rubriku Investice podporujíxtb-retinafingood-retinaczechfund-retinajt-bankaamundi