Diverzifikovat dnes není jednoduché, mediálně oblíbené akcie mohou být ještě dražší, říká Jaroslav Brychta z XTB

Hlavní analytik v tuzemské pobočce XTB Jaroslav Brychta

0Zobrazit komentáře

Loňský rok byl na akciovém trhu ve znamení technologických firem. Táhla ho nahoru především Tesla, jejíž akcie za pouhý rok vyrostly v hodnotě o více než 740 procent. V závěsu byly také například Zoom, Peloton, PayPal nebo Nvidia, která se postarala o jednu z největších akvizic na technologickém poli. A zatímco první měsíce roku byly turbulentní, od léta dál trh znovu postupně stoupal.

Mohli jsme tak zaznamenat několik trendů, které budou na akciovém trhu definovat rok 2021. I proto jsme v CzechCrunchi dali na začátku roku dohromady Investiční speciál, který vybírá dvacítku akcií, jež bude zajímavé v letošním roce sledovat, a zároveň přináší komentáře předních investičních expertů na sentiment trhu.

Jedním z expertů byl Jaroslav Brychta z původem polské brokerské společnosti XTB, která má zastoupení také v Česku a na více než desítce dalších trhů. Brychta působí v XTB na pozici hlavníoho analytika již více než jedenáct let a v rozhovoru přibližuje, jak se bude podle něj vyvíjet z pohledu akcií letošní rok.

Jaké oblasti na poli akcií budou podle vás v roce 2021 nejzásadnější?
Pokud bych se na současný trh měl dívat optikou keynesiánské soutěže krásy, a tedy jmenovat sektory, které budou podle mého názoru podle ostatních nejatraktivnější, řekl bych solární energie, elektromobilita a mediálně oblíbené růstové akcie. Z mého osobního pohledu, jako dlouhodobého investora, se mi na současných cenách stále líbí některé banky, midstream a vojenský sektor.

Jaký bude sentiment trhu? Bude pokračovat stabilní růst, či přijde stagnace?
To je otázka za milion. Bohužel nevidím konec současné fiskální a monetární expanze a čekám proto pokračování růstu akcií, zlata i kryptoměn. Dluhopisy jsou trochu jiné téma. Dovedu si představit, že by eventuální růst inflace a negativní reálný výnos mohl přimět řadu investorů k tomu, aby se začali zbavovat hlavně bezpečnějšího dluhu.

Tlak na růst výnosů ale neočekávám, protože by v této situaci pravděpodobně tyto dluhopisy končily v bilancích centrálních bank. To pak může ještě více zvýšit tlak na růst ceny na ostatních finančních aktivech a rizikovějších bondech, kde je stále ještě alespoň nějaký reálný výnos.

is2021

Jaký vliv může mít na akciový trh úspěšná vakcinace v průběhu roku?
Peněžní zásoba v USA vzrostla meziročně o bezprecedentních 25 %. Do toho se stává normou rozdávat peníze domácnostem a obávám se, že se tohoto nástroje nebudou chtít politici vzdát do doby, než se začne inflace zvyšovat. Pokud se tedy přes léto podaří proočkovat většinu populace a v zimě se již covid nevrátí, očekávám, že nově vytvořené peníze začnou více cirkulovat, což zvýší tlak na růst cen nejen finančních aktiv.

Jakou doporučujete strategii pro diverzifikaci portfolia a financí v roce 2021?
Diverzifikovat v dnešní době není vůbec jednoduché. Dluhopisy už portfolio před další krizí na současných cenách budou chránit jen těžko. Zbývá proto zlato a některé další, trochu exotické, strategie. Možná nejvíce asymetrickým obchodem jsou v současnosti kryptoměny, které podle mého názoru v portfoliu dávají smysl, i když je zapotřebí počítat s vysokou volatilitou.

Vyberte pět akcií, na které se podle vás vyplatí zaměřit v 2021 a proč?
Obávám se, že již tak drahé a mediálně oblíbené akcie mohu být v roce 2021 ještě dražší. Na trhu může být prostě i nadále spousta horkého kapitálu a aktivita retailu je i nadále mimořádně vysoká. Napadají mě tituly jako SolarEdge, Crispr Therapeutics, Teladoc, Airbnb, Nvidia a jim podobné.

Přestože si myslím, že i nadále porostou, osobně bych se jim ale vyhýbal a zaměřil se spíše na momentálně neoblíbené hodnotové akcie, které jsou výrazně levnější. Z těch mohu jmenovat společnosti jako Kinder Morgan, Vistra, Huntington Ingalls Industries, Teva nebo klasiku všech klasik – Berkshire Hathaway.

Jak se díváte na rozložení rizika ve virtuálních měnách (kryptoměnách) vedle akcií, zlata a dalších investic?
Kryptoměny považuji za nezbytnou součást portfolia. Osobností krypto světa se stal za rok 2020 (podle časopisu Forbes) šéf Fedu Jerome Powell. Je to myslím velmi trefné a nikoho lepšího bych vybrat nedokázal. Měnová a fiskální politika se začíná vymykat kontrole, a pokud se něco nezmění, mohou z této situace kryptoměny těžit i nadále.

***

Text byl připraven v rámci Investičního speciálu, který ve spolupráci se čtveřicí předních investičních partnerů vybírá 20 akciových titulů pro rok 2021, které bude zajímavé sledovat, a přináší souhrn trendů, které by nás mohly v letošním roce čekat. Speciál, stejně jako text výše, neslouží jako investiční doporučení a případná investice je na vlastní riziko.

partneri-is21

Diskuze (0)

Novinka

Anonym