Michal Mička zavírá krám. Pietro Filipi a Kara dluží přes 700 milionů korun a zamířily do insolvence
Naděje na záchranu módních značek Pietro Filipi a Kara pomalu vyhasíná. Jejich majitel Michal Mička nedokázal najít pro firmy, jejichž závazky v součtu přesahují 700 milionů korun, nového investora, který by je udržel při životě. Pietro Filipi i Karu tak posílá do insolvence a podobný scénář zřejmě potká i další značku Etam a celou jeho skupinu C2H.
Před týdnem třiatřicetiletý podnikatel říkal, že minimálně o osudu Pietro Filipi se musí rozhodnout velmi rychle. Firmě totiž došly peníze a už nebyla schopna dál fungovat. Jediným řešením byla dohoda s investorem, který by do firmy vstoupil a provedl ji reorganizací, ale to nakonec neklaplo.
„Zájem ze strany investorů je, ale jednání trvají déle, než by bylo zdrávo pro to, aby firma mohla dál fungovat. Navíc domluvy se zajištěným věřitelem a s investorem se protahují, což je důvodem, že jsme v neděli podali insolvenční návrhy,“ uvedl Mička.
Na módní byznys dopadla ničivým způsobem pandemie koronaviru, která na dlouhé měsíce zavřela kamenné obchody, přičemž vládní opatření nadále přetrvávají. Módní byznys Pietro Filipi byl přitom z 90 procent postaven právě na prodeji v kamenných pobočkách, a tak jeho tržby spadly o polovinu (na 227 milionů korun). Propad téměř o polovinu registrovala i Kara.
Přestože se Mička snažil do poslední chvíle najít jiné řešení a jednal mimo jiné se slovenskou investiční skupinou Aspin Jozefa Špirka a dalšími nejmenovanými investory, neuspěl. K 25. lednu společné pohledávky Pietro Filipi a Kary dosáhly na zhruba 722 milionů korun a nyní o jejich osudu rozhodne insolvenční správce.
Společnou řeč nedokázaly najít samotné společnosti s potenciálními investory a jediným zajištěným věřitelem, kterým je Česká spořitelna. Ta má za firmami Pietro Filipi a Kara pohledávky přes 200 milionů korun. Úplný konec obou módních značek, jejichž historie sahá u Pietro Filipi do roku 1993 a v případě trutnovské Kary dokonce až do roku 1948, to sice ještě neznamená, ale Mička už nemá situaci pod kontrolou.
„Co bude dál, to nyní záleží na věřitelích a insolvenčním správci. Za mě jediný způsob, jak se dá toto podnikání reorganizovat, připadá v úvahu v případě, že by určitý investor koupil pohledávku zajištěného věřitele a poté chtěl reorganizaci dělat. Ale už bez banky, protože u banky nepřipadá v úvahu, že by zůstávala dál po dobu reorganizace,“ uvedl Mička pro magazín Forbes.