Amazon odhalil podobu své druhé centrály. Vévodí jí skleněná věž ve tvaru šroubovice, která je obsypaná stromy

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

amazonx

Foto: NBBJ/Amazon

Druhé centrále Amazonu má vévodit skleněná šroubovice obsypaná stromy

0Zobrazit komentáře

Zařazení architektury mezi umění je pro mnohé neintuitivní myšlenka. Dnes už ale po celém světě existuje řada budov, které připomínají spíš abstraktní sochy. Do této kategorie se řadí i návrh na podobu nové centrály Amazonu v americké Virginii. Na první pohled připomíná točenou zmrzlinu vyvedenou ve skle a obsypanou stromy, jiní v ní zase uvidí jistou hnědou emoji. Pro společnost Jeffa Bezose jde nicméně o ekologický výhled do budoucnosti.

Amazon se vnímá jako primárně inovativní technologická firma, u které je prodej produktů vlastně jen dominantním zdrojem příjmů (což ostatně potvrzují i nedávné výsledky). V očích většiny lidí je to ale ze všeho nejdřív spíše velký internetový obchod, se kterým si kromě loga vizuálně spojí bezpočet krabicovitých skladů. Se změnou takové optiky by Amazonu mohla pomoci i extravagantní architektura, jaká například u Applu platí za jedno z poznávacích znamení.

Jednu velmi nezvyklou budovu už americký gigant postavil v Seattlu, nedaleko své původní centrály. Z chodníku tam vyrůstají tři propojené skleněné bubliny známé jako Amazon Spheres. Jde vlastně o velký skleník se 40 tisíci rostlinami z celého světa, který zaměstnancům firmy slouží k relaxaci i práci v příjemném prostředí. Nová stavba má podobný účel, ale pracuje s mnohem větším měřítkem.

amazon-hq2-virginia-penplace-helix-1

Foto: NBBJ/Amazon

Panorama amerického Arlingtonu s extravagantní budovou

The Helix, jak zní její název, má fungovat jako centrální část komplexu PenPlace s celkem čtyřmi kancelářskými objekty pro 25 tisíc zaměstnanců. Projekt plánovaný ve městě Arlington nedaleko Washingtonu D.C. je výsledkem tříletého procesu hledání druhé centrály Amazonu, která měla zčásti vzniknout i v New Yorku, ale kvůli kontroverzi ohledně daňových úlev se tak nejspíš nestane.

V Arlingtonu bude zhruba 106 metrů vysoká spirálovitá struktura vystupovat mírně nad zbytek panoramatu města. Už v tomto ohledu tak dostane výsadní status bodu, kolem kterého se bude blízké okolí sdružovat. Zatímco většinu času budou zaměstnanci Amazonu trávit v jedné ze tří dvaadvacetipatrových budov s tradičnějším designem, The Helix jim poskytne alternativní prostor plný zeleně.

Amazon vysvětlil, že netypická stavba je jádrem jeho konceptu práce v novém kampusu. Lidé tam mají neustále pociťovat blízkost přírody, dostatek přirozeného světla a atmosféru podněcující spolupráci. Zároveň bude mít každý dostatek příležitostí k fyzické aktivitě a sám si bude vybírat, kde a jak pracovat. Studio NBBJ, které má nový projekt na starost, vycházelo stejně jako u Spheres z idee tzv. biofilie, přirozené touhy spojovat se s jinými formami života.

The Helix proto názvem i designem odkazuje k dvojité šroubovici objevující se v DNA, mušlích, meteorologických jevech i galaxiích. Ačkoliv tvar budovy Amazonu nemá stejně specifický účel jako přírodní fenomény, po točitém obvodu se půjde mezi stromy procházet ze spodu až na vrchol. Tuto možnost přitom dostanou také návštěvníci mimo firmu.

Blíž okolní komunitě

Jedním z důvodů, proč se technologický e-commerce gigant rozhodl svou druhou centrálu postavit uprostřed města, je právě blízkost k okolní komunitě. Místo typického kampusu izolovaného od okolního světa chce vytvořit do velké míry sdílený prostor, takže nový komplex budov má kromě kanceláří obsahovat obchody, restaurace a síť veřejně přístupných chodníků. Místo průjezdů pro auta pak dostanou prostor cyklostezky.

amazon-hq2-virginia-penplace-helix-4

Foto: NBBJ/Amazon

Veřejné louky a chodníky v kampusu Amazonu

amazon-hq2-virginia-penplace-helix-6

Foto: NBBJ/Amazon

V blízkém okolí centrály mají vzniknout veřejné prostory s obchody

S ideou biofilie se nepřímo pojí ještě jeden aspekt návrhu, totiž jeho ekologická stopa. Všechny plánované budovy mají splňovat certifikaci LEED Platinum, nejvyšší úroveň globálně uznávaného standardu pro udržitelnou architekturu. Při hodnocení se zde hledí na použité materiály, způsob konstrukce i provoz hotových budov. Druhá centrála Amazonu má vytápění i klimatizaci kompletně napájet z obnovitelných zdrojů a plnit snahy firmy k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2040.

V současnosti musí firma s dalším vývojem projektu počkat na schválení návrhu ze strany města. Pokud vše proběhne bez větších problémů, začít stavět by se mělo v roce 2022 s plánovaným datem dokončení o tři roky později. Výsledný komplex má poskytnout přes 260 tisíc metrů čtverečních kancelářských prostor a více než deset tisíc metrů čtverečních veřejného prostoru s loukami, stromy i amfiteátrem pro venkovní společenské akce.

amazon-hq2-virginia-penplace-helix-5

Foto: NBBJ/Amazon

Okolí centrály má být hlavně pro chodce a auta

amazon-hq2-virginia-penplace-helix-3

Foto: NBBJ/Amazon

Druhá centrála Amazonu má výrazný komunitní aspekt