Sony oznámilo next-gen VR pro PlayStation 5. Samotné PS5 bude až do podzimu dál nedostatkovým zbožím

Michal MančařMichal Mančař

ps5

Foto: Jan Vašek

Ovladač DualSense k herní konzoli PlayStation 5

0Zobrazit komentáře

Nedostatek PlayStationů 5 trápí obchody i hráče na celém světě, přesto se blýská na alespoň trochu lepší časy. Ale zato hned dvojnásobně. Sony Interactive Entertainment v úterý oznámilo vývoj nového setu pro virtuální realitu a šéf společnosti Jim Ryan navíc prohlásil, že ve druhé polovině roku bychom měli být svědky významného zlepšení dostupnosti PS5.

Zájem o nejnovější PlayStation nijak neklesá ani tři měsíce po jeho uvedení na trh. Jen za loňský rok se prodalo 4,5 milionu kusů páté generace oblíbené konzole a nejen české e-shopy hlásí jen buď velice optimistickou možnost předobjednávek, nebo rovnou smutnou realitu nulových skladových zásob.

Zklamaným hráčům by však alespoň částečně mohlo pozvednou morálku oznámení next-gen VR soupravy. Novou vizi virtuální reality pro PS5 představil viceprezident společnosti Hideaki Nišino. Přislíbil strhující herní zážitky i technologické inovace a mimo jiné zmínil i český hit Beat Saber jako jeden z titulů, které pro VR hry znamenaly významný milník.

ps5-1

Foto: Sony

Herní konzole PlayStation 5

Technické detaily dosud nepojmenované novinky Sony neuvedlo, u nástupce čtyři roky starého PlayStation VR však máme logicky očekávat řadu vylepšení. „Při vývoji next-gen systému využíváme všechny informace a zkušenosti, které jsme získali od vydání VR pro PS4. Zdokonalujeme všechno: od rozlišení přes rozsah zorného pole až po sledování pohybu a ovládání,“ řekl Nišino.

Pozadu nezůstane ani uživatelský komfort. K tomu napomůže jednak připojení jediným kabelem – které sice zjednodušuje současnou situaci, ale po spekulacích o bezdrátovém provedení se může jevit jako mírné zklamání – a jednak nové ovladače, jež mají disponovat vybranými funkcemi z gamepadů DualSense. Jaké funkce to budou, prohlášení sice nezmiňuje, dá se ale předpokládat, že mezi ně bude patřit přinejmenším haptická odezva.

O novém VR se pro média ve velmi optimistickém duchu rozpovídal i šéf Sony Jim Ryan. „Virtuální realita je pro nás strategická příležitost i otázka velkých inovací. S výsledky našeho současného VR jsme nanejvýš spokojeni a myslím, že i verzi pro PS5 se bude dařit,“ řekl v rozhovoru pro magazín GQ. Také zmínil, že v nejbližší době dostanou herní studia dev kity, tedy nástroje a hardware pro vývoj titulů na nový systém.

Datum vydání či název nového projektu Ryan ani Nišino neprozradili. Podle oznámení Sony se však v roce 2021 k veřejnosti ještě nedostane. Čeho by se však hráči ještě letos dočkat měli, to jsou větší zásoby PS5 v obchodech.

Nové PlayStationy zkrátka nejsou

„Během pandemie je logistika samozřejmě o něco komplikovanější. Museli jsme přejít na distribuční model, který je kompletně online. Něco takového jsme nikdy neřešili. Nebo si vezměte trh s polovodiči. Auta, telefony, počítače, konzole, na to všechno má nedostatek polovodičů dopad. A do toho je tu obrovská poptávka po PS5,“ vysvětlil Ryan důvody, proč je konzole v současnosti nedostupným zbožím.

playstation-vr-a-playstation-5

Foto: Sony

PlayStation VR se dočká next-gen pokračovatele pro PS5

To se však má postupně změnit. „S každým měsícem se situace bude zlepšovat. Zrychlujeme tempo zásobování a ve druhé polovině roku už začnou být k dispozici slušná čísla,“ prohlásil CEO Sony pro Financial Times. „Ale těch kouzelných hůlek, kterými bychom mohli mávnout a všechno vyřešit, je hodně málo,“ dodal.

Ačkoliv se tedy stav věcí pro zájemce o PS5 nemění, neboť jim stále nezbývá nic jiného než čekat, snad už na podzim by mohlo dojít k nápravě. A už teď v únoru lze předpokládat, že se PlayStation 5 stane velice příjemným vánočním dárkem i rok po své premiéře.