Žluté vlaky opět vyrazí do Chorvatska. Po loňském úspěchu s nimi RegioJet vyjede už v květnu a rovnou až do Splitu

Filip HouskaFilip Houska

regiojet-vlak

Foto: RegioJet

Vlak společnosti RegioJet

0Zobrazit komentáře

Chorvatsko je pro Čechy zaslíbenou destinací. Proto, když RegioJet loni ohlásil, že je tam bude vozit svými vlaky za výhodné ceny, strhla se lavina. Po enormním zájmu z první cesty (30. června) dokonce žlutý dopravce navýšil intenzitu spojů a na Jadran lidi vyvážel každý den. Po prvním měsíci odbavil 20 tisíc cestujících, jeho expres se dostal do zisku a letos bude chtít na tento úspěch navázat.

Soukromý železniční dopravce pod taktovkou podnikatele Radima Jančury ohlásil, že za Jaderským mořem bude cestující vozit i tento rok. A zatímco loni se natěšené páry a rodiny dostaly žlutým vlakem „jen“ do Rijeky (kde mohly využít návazné autobusové spojení dál), letos pojedou až do Splitu, dost možná jedné z nejoblíbenějších turistických destinací v Chorvatsku.

I přes to, že je Split od Rijeky vzdálený hrubým odhadem asi 400 kilometrů, RegioJet nemá v plánu oproti loňsku navyšovat ceny jízdného. Stále půjde o částky 590 korun za jednosměrnou jízdenku v sedačce, respektive 790 korun na hlavu v lůžkovém kupé. Chybět nemá ani klasický servis včetně snídaně zdarma, možnost připojení k internetu nebo přepravy kol nebo rezervace celého lůžkového kupé pro čtyři členy za cenu tří.

split

Foto: Spencer Davis/Unsplash

Split

Pro řadu cestujících může být zajímavé i to, že se budou moci ze Splitu dostat i do Černé hory nebo Bosny a Hercegoviny, a to prostřednictvím návazných autobusů, které mají mimo jiné obsluhovat celé jadranské pobřeží. Od Istrie až po Dubrovník, od Kotoru v Černé hoře až Neum v Bosně. Chorvatsko tak nemusí být finální destinací.

Vzhledem k přidání Splitu se mění i železniční trasa. Ačkoliv v hlavního nádraží v Praze vždy vyjede jedna souprava, jak uvádí server Zdopravy.cz, ve stanici Ogulin v Chorvatsku se rozdělí na dva vlaky – jeden pojede do Rijeky, druhý do Splitu. Vždy navíc povede přes Brno, Bratislavu, Budapešť a Záhřeb, přičemž vypadává slovinská Lublaň, kam loni lidé žlutými vagóny také rádi jezdili.

„Jsme rádi, že můžeme už nyní přivést lidi na pozitivní myšlenky spojené s létem a se skvělou letní dovolenou v Chorvatsku,“ říká Radim Jančura, majitel společnosti RegioJet, a nepřímo reaguje na komplikace spojené s pandemií koronaviru, která by i v létě měla být pořád aktuální a komplikovat dovolené. I to je možná důvod, proč RegioJet o trochu posouvá jízdní řád.

První spoj směr Jadran totiž podle portálu iDNES vyjede už 28. května. Od června do září budou vlaky s kapacitou přes 650 míst jezdit vždy třikrát týdně (pátek, neděle, úterý) s výjezdem z Prahy okolo 17.00, přičemž od července do srpna bude intenzita posílena na každý den. RegioJet se patrně odvíjí od nevídaného zájmu z roku 2020.

V opačném směru pak budou vlaky odjíždět odpoledne ze Splitu a ve večerních hodinách z Rijeky. Předprodej jízdenek začne v průběhu tohoto měsíce. Zda uvidíme tak silný zájem jako loni, kdy RegioJet evidoval přes 60 tisíc cestujících (v obou směrech) s průměrnou obsazeností spojů 90 %, bude jasné po skončení sezony.

regiojet-vlak-jancura-min

Foto: RegioJet

Majitel RegioJetu Radim Jančura s posádkou vlaku

Diskuze (0)

Novinka

Anonym