Boj s vyčerpáním ze Zoomu. Vědci ze Stanfordu radí, jak zmírnit negativní efekt všudypřítomných videohovorů
Loňské jaro s sebou ve znamení prvního lockdownu přineslo rapidní zvýšení veškerých online schůzek přes videokonferenční platformy. Počet uskutečněných setkání na Zoomu tenkrát během dvou měsíců narostl z deseti na třicet milionů denně. Dnes jsou každodenní online schůzky standardem, nad kterým se už snad nikdo nepozastaví.
Nedlouho nato se však ustálil také termín „Zoom Fatigue“, který jednoduše vyjadřuje vyčerpání z videohovorů a o kterém jsme si právě loni na jaře povídali s psychologem Tomášem Rektorem. Pokud se tedy nyní na konci pracovního dne cítíte více vyčerpaní, než před zavedením práce na dálku, je možné, že je váš stav způsobený častými online schůzkami.
Tým profesora Jeremyho Bailensona, zakladatele stanfordské laboratoře virtuální lidské interakce, ve svém výzkumu identifikoval čtyři hlavní důvody, proč mohou být videokonference více unavující než schůzky tváří v tvář. K tomu navíc přidávají jednoduché tipy, jak se únavě vyhnout, dokud jednotlivé aplikace neučiní příslušné změny.
Příliš očního kontaktu
Představte si, že jste požádáni, abyste odjeli na týden přednášet na konferenci. Každý den máte několik větších či menších prezentací, kterými trávíte většinu dne. Jak byste se pravděpodobně cítili na konci celého týdne? V tom spočívá rozdíl online komunikačních platforem oproti klasickým schůzkám.
Videohovory totiž evokují pocit situace, kdy vám ostatní věnují plnou pozornost a upřeně vás pozorují. Dá se to přirovnat právě k tomu, když stojíte na podiu a přednášíte. A teď si představte, že takto vystupujete pět dní v týdnu.
Problém je v tom, že tento pocit zažívají nejen ti, co právě mluví, ale i ti, kteří poslouchají. Kolegy, zírající před sebe do obrazovky, vidíte v obou případech úplně stejně. Tento efekt se pak umocňuje i tím, že často sedíme obrazovce blízko a výřez hlavy našeho kolegy má nepřirozenou velikost.
Za běžné situace nám tak blízký kontakt s druhým člověkem vysílá do mozku signály, že se jedná o situaci intimnějšího charakteru (je poměrně jedno, jestli je to párování, nebo hádka). Náš mozek je každopádně připraven k větším výkonům než při „one-to-one“ schůzce tváří v tvář. To nás může vyčerpávat víc, než je běžné.
Nepřetržitý pohled do zrcadla
Je fajn se před schůzkou upravit před zrcadlem, abychom se v interakci cítili dobře. Bylo by ale poměrně zvláštní mít zrcadlo před sebou i po celou dobu meetingu. Přesně tuto zkušenost však komunikační platformy zprostředkovávají. I když sami sebe vědomě nepozorujete nebo se snažíte to nedělat, vaše zorné pole obsahuje celou obrazovku, tedy i vás.