Jack Dorsey se pouští do hudebního byznysu. Jeho Square za skoro 300 milionů koupil část služby Tidal rappera Jay-Z

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

dorsey_jay-z-3

Foto: TED/The Come Up Show/Flickr

Slavný rapper Jay-Z a Jack Dorsey

0Zobrazit komentáře

V roce 2015 s velkou slávou na pódium vystoupili Jay-Z, Beyoncé a několik dalších slavných hudebníků a ohlásili, že dohromady vlastní většinu Tidalu, streamovací služby zaměřené na vstřícnost umělcům. Dnes dominantní podíl ve firmě koupila za 297 milionů dolarů (přes 6,5 miliardy korun) platební společnost Square Jacka Dorseyho. Mise Tidalu se tím ale nemá nijak změnit. Dorsey zde naopak vidí příležitost, jak hledat způsoby pro lepší odměňování umělců za jejich práci.

Sám zakladatel Square to dnes oznámil na svém Twitteru. Dorseyho společnost nově bude většinovým majitelem Tidalu, za což zaplatila zmíněný obnos v kombinaci hotovosti a akcií. Podíl ve firmě si udrží jak Jay-Z, tak ostatní původní akcionáři z řad umělců, kteří budou dohromady druhou největší skupinou vlastnící Tidal. Známý americký rapper se zase stane členem rady Squaru a obě firmy tak mají poměrně úzce spolupracovat.

„V základu je jednoduchá myšlenka: nacházení nových cest, kterými mohou umělci podpořit příjmy ze své tvorby,“ napsal Dorsey. Se stejnou myšlenkou původně norskou streamovací službu koupila Jay-Zho holdingová společnost. Velká marketingová kampaň pak Tidal stavěla do pozice jediné firmy svého typu, kterou vlastní přímo hudebníci. Patří mezi ně známá jména jako Rihanna, Nicki Minaj, Jack White, Madonna, Chris Martin, členové Arcade Fire a nedávno rozpadlí Daft Punk.

tidal-web-app

Foto: Tidal

Webový přehrávač Tidalu

Kromě toho Tidal jako první větší platforma nabídl hudbu v bezztrátovém formátu. Od spuštění nabízí přehrávání ve standardní CD kvalitě, k čemuž postupně přechází i konkurence a nedávno plány na své hi-fi předplatné odhalilo i Spotify. Těm nejnáročnějším posluchačům Tidal dává možnost si vybraná alba pustit i ve formátu Tidal Masters, který obsahuje ještě daleko vyšší míru detailů.

Posledním z jakési hlavní trojice služby je fakt, že umělce platí výrazně lépe než konkurence. Například ve srovnání se Spotify je to téměř trojnásobek, oproti Apple Music je to asi o 40 procent více. V rozhovoru s magazínem Billboard Jay-Z v roce 2015 řekl: „Vydělají si umělci více? I když to pro nás nakonec znamená menší zisk? Rozhodně.“

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Přesto má Tidal ve své šestileté historii několik kontroverzí. Kvůli snahám prezentovat svůj byznys plán s exkluzivními debuty alb známých hudebníků zveřejňoval zavádějící počty předplatitelů i přehrání. Podle nich pak hvězdným interpretům platil na úkor ostatních více, než měl. Naposledy loni se pak objevily zprávy, že je firma výrazně pozadu s platbami nahrávacím společnostem a držitelům práv na hudbu.

V současnosti Tidal podle všeho spíše stagnuje. V roce 2017 v něm za 200 milionů dolarů koupila třetinový podíl telekomunikační firma Sprint, čímž celkovou hodnotu firmy zvedla na téměř desetinásobek ceny, za kterou ji koupil Jay-Z. Přesto není považována za příliš významného hráče na trhu dominovaném Spotify a Apple Music. Spojení se Square (při zachování autonomie) by tak mohlo být důležitým krokem pro další rozvoj.

„Nové nápady se objevují v průsečících a my věříme, že ten mezi hudbou a ekonomikou je velmi zajímavý. Umožnit umělcům využít ekonomiku k jejich prospěchu je něco podobného, jako to Square udělal pro prodejce,“ vysvětluje na Twitteru Dorsey. Tidalu fandil už od jeho začátků a s jeho nyní už bývalým hlavním majitelem často diskutuje.

„S Jackem jsem mnohokrát mluvil o nekonečných možnostech Tidalu, což mě ještě více nadchlo pro jeho budoucnost,“ řekl Jay-Z. Obecná vize pro streamovací službu se u obou miliardářů shoduje s tím, že propojení se Square přiblíží její naplnění. Zakladatel Twitteru přitom mluví o nových posluchačských zkušenostech spojujících fanoušky s umělci, integraci prodeje merche a dalších zdrojích příjmů pro hudebníky.

michal-smida

Přečtěte si takéPřes Twisto loni protekly více než 3 miliardy. Černá čísla zatím odkládáPřes Twisto v roce 2020 protekly více než 3 miliardy. Černá čísla odkládá napřesrok a letos se chce vrátit k expanzi

V centru Tidalu má i do budoucna zůstat samotné streamování hudby, na jehož byznysové stránce je třeba zapracovat. Zároveň by si zde ale lidé jednou mohli pomocí služby Cash App snadno kupovat trička nebo vinyly svých oblíbených kapel. Jay-Z se spoluzakladatelem Twitteru se tak snaží přijít s novými vertikálami, které interpretům umožní podporovat a rozvíjet jejich kariéru.

Co se podpory umělců týče, o něco podobného se ostatně snaží i samotný Twitter. Ten před nedávnem ohlásil, že po vzoru Patreonu spouští nový model pro placené sledování uživatelů, a to prostřednictvím speciálního tlačítka Super Follow.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Kultovní Přátelé se vrací. V dubnu dorazí na HBO GO i s českým dabingem a chystá se speciální nová epizoda

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

friends2

Foto: HBO

Hlavní postavy z kultovního seriálu Přátelé

0Zobrazit komentáře

Tehdy o tom nikdo takhle nepřemýšlel, ale v roce 1994 započala významná epizoda televizní historie. Projekt, který vznikl po malé tvůrčí krizi a jiném sitcomu zrušeném sotva v půlce sezóny, dnes rozezná celý svět po zmínce jediného slova „přátelé“. Kultovní sitcom Přátelé nedávno zmizel z Netflixu, ale v žádném případě ne proto, že by diváci ztratili zájem. Původní majitel vysílacích práv, společnost Warner Media, se naopak rozhodla ho uvést na vlastní HBO GO.

Je to součástí většího plánu rozšiřování knihovny streamovací služby a přechodu na její novou verzi s vyšší kvalitou a širší nabídkou obsahu, HBO Max. Ačkoliv je vylepšená platforma dosud dostupná jen v pár zemích, do konce letošního roku dorazí také do Česka a už nyní sem postupně pronikají její exkluzivní tituly jako Vychováni vlky, Lockdown nebo Justice League Zacka Snydera.

Patří sem také Přátelé, které bylo od roku 2018 možné ve všech deseti řadách sledovat na Netflixu i v Česku. Streamovací gigant za globální práva na distribuci zaplatil stovky milionů dolarů, což samo o sobě jasně demonstruje obrovský zájem o téměř třicet let starý sitcom.

Při bližším pohledu přitom nemusí být vůbec jednoduché specifikovat, co je na Přátelích tak zajímavého, že byli obrovským hitem v době svého uvedení a dnes patří ke zlomku seriálů z 90. let, které si všude možně získávají nové publikum. Příběhy šestice mladých Newyorčanů jsou v zásadě soap opera s nepříliš velkými produkčními kvalitami a nekonzistentním humorem. Dokonce centrální postavy jsou z většiny jen svazkem několika stereotypů.

friends1

Foto: HBO

Hlavní postavy z kultovního seriálu Přátelé

O nic lepší nejsou ani dějové linky nebo probíraná témata. Vztah Ross a Rachel je postavený na primitivní dynamice „skončí spolu, nebo ne“ s minimem přidané hodnoty. Životy, jaké hrdinové Přátel žijí, jsou zcela nemožné. Jak si může nezaměstnaná Monica dovolit tak velký byt v New Yorku? Proč se v seriálu o obřím globalizovaném městě neobjevuje prakticky žádná postava, která není bílá? Jak je možné si dovolit tolik vtipů o homosexualitě nebo nadváze?

Přes to všechno se Přátelům podařilo vybudovat status sitcomu s ikonickými postavami, kterým každý porozumí. I když například Phoebe jen osciluje mezi roztomilou přihlouplostí a bizarně nereflektovanou temnou minulostí, HBO píše o jejím zajímavém emočním životě. Slabě motivovaný romantický příběh Rosse a Rachel je zase jedním z nejznámějších v televizní historii.

Sitcom si za svých 10 sérií a 236 epizod vysloužil šest ocenění Emmy, Zlatý glóbus a řadu dalších ocenění. Z jeho hlavních herců se pak staly mezinárodní hvězdy, dodnes vnímané jako ztělesnění postav, které desítky let nehrály. Ačkoliv v jednotlivostech Přátelé nikdy nepředstavili zvlášť poutavé dílo, jako celek přišli s funkční revitalizací formátu založeného na vztazích mezi atraktivními hrdiny. 

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Proto je pro stovky milionů diváků snadné se do jejich idiosynkratického světa ponořit a opakovaně se k němu vracet. Snad nikdo nepochybuje o tom, že si většina uživatelů streamovací služby, kde se Přátelé objeví, nepustí alespoň několik epizod. Na českém HBO GO to bude možné od 15. dubna s titulky nebo legendárním českým dabingem.

Možná ještě letos se fanoušci seriálu mohou těšit dokonce na nový díl s názvem The One Where They Got Back Together (Ten, kde se k sobě zase vrátili). Speciální epizoda se všemi původními herci se měla objevit už loni, kvůli pandemii se ale muselo natáčení odložit. Matthew Perry, který hraje Chandlera, koncem minulého roku na Twitteru zmínil, že by se mělo natáčet v březnu, tedy tento měsíc.

Přátelé přitom nejsou jediným kultovním titulem, k němuž se HBO po delší době vrací. Nedávno se objevila také první krátká upoutávka na chystanou novou řadu seriálu Sex ve městě. Tři ze čtyř ikonických hrdinek v ní mají čelit výzvám komplikované reality života a přátelství v padesáti.