Přes Twisto v roce 2020 protekly více než 3 miliardy. Černá čísla odkládá napřesrok a letos se chce vrátit k expanzi

michal-smida

Foto: Twisto

Michal Šmída, zakladatel a šéf startupu Twisto

Twisto původně plánovalo, že v loňském roce bude růst výrazně rychleji a konečně se podívá také do dalších zahraničních zemí, ale nakonec bylo kvůli pandemii všechno jinak. Přesto tuzemský fintechový startup hlásí růst, byť proti plánům jen o něco málo přes polovinu, a jeho zakladatel a šéf Michal Šmída říká, že složité období pomohlo přetvořit byznys celého Twista.

Meziroční růst o více než 50 procent znamená, že Twisto za své zákazníky v rámci odložených plateb, na které se specializuje, během loňského roku zaplatilo zhruba 3,2 miliardy korun. Rok předtím to byly dvě miliardy. Jedná se o konsolidované výsledky za Česko a Polsko, kde aktuálně pražský startup aktivně působí. O 80 procent se zvýšil počet provedených transakcí, kterých bylo na 6,8 milionu.

„Ačkoliv jsme chtěli v loňském roce řešit především expanzi a plánovali jsme výrazně větší růst, hodnotíme rok 2020 v rámci možností velmi pozitivně,“ konstatuje Michal Šmída. „Interně nám pandemie umožnila dělat zásadní změny v našem fungování, které z Twista udělaly udržitelnější byznys,“ doplňuje.

Šéf Twista věří, že se letos opět bude moci vrátit k plánům na expanzi, která by měla pokračovat minimálně Rumunskem, a také že se opět podaří v růstu přesáhnout 100 procent, a to ve většině interně měřených parametrů. Udržitelný byznys však zatím Twisto nemá minimálně v ziskovosti, protože se nakonec proti některým původním předpokladům do černých číslech v roce 2020 nedostalo.

twisto-apple-pay-min

Foto: Twisto

Zaplatit lze s kartou Twisto i přes Apple Pay či Google Pay

Mohla za to mimo jiné také pandemie a zmíněné přenastavování celého byznysu. Pro CzechCrunch Twisto prozradilo, že jeho očištěné výnosy za loňský rok dosáhly 150 milionů korun. Rok předtím se pohybovaly na úrovni 120 až 140 milionů a v roce 2018 v řádech středních desítek milionů. Výhled na černá čísla a přetočení se do zisku posunulo až na rok 2022.

V expanzi a dalším růstu celého byznysu má tuzemskému fintechu pomoci velká investice, která přišla hned zkraje roku. Od globálních investorů Twisto získalo dalších 440 milionů korun a celkově už nabralo téměř 800 milionů. Valuace celé firmy by měla podle informací CzechCrunche přesahovat 1,5 miliardy korun.

K expanzním plánům se chce Michal Šmída se svými kolegy vrátit i proto, jak se daří Twistu růst v Polsku. Zhruba 60 procent e-shopů, ve kterých si díky Twistu lze odložit zaplacení objednávky, je dnes právě z Polska. U severních sousedů totiž dokázal pražský startup navázat spolupráci s PayU, což je hlavní platební brána tamní e-commerce.

V řeči čísel tak Twistu přibylo do báze spolupracujících e-shopů dalších více než 800 obchodů, čímž se počet subjektů s Twisto Pay, tedy tlačítkem pro odloženou platbu, vyšplhal na 2 400. I díky spolupráci s PayU však má toto číslo podle vyjádření firmy brzy překonat hranici čtyř tisíc.

Celkem už služby Twista využilo za dobu jeho existence přes 1,6 milionu zákazníků, z nichž bylo 70 procent z Česka. Hlavní produkt v podobě Twisto účtu využívá přes 170 tisíc zákazníků, což je meziroční nárůst o pětinu. V rámci účtu je k dispozici fyzická i virtuální platební karta pro placení v obchodech včetně Apple Pay a Google Pay, platba složenek a faktur či dělení společných nákupů.

klarna-1xx

Přečtěte si takéOdložené platby letí. Švédská Klarna je po další obří investici nejhodnotnějším evropským startupem

„V roce 2020 se nám podařilo rozšířit naši produktovou nabídku o ‚třetinku‘ – rozložení online nákupu na tři platby s nulovým navýšením. Tímto jsme se značně přiblížili světovým standardům, které v BNPL (Buy Now Pay Later) panují,“ popisuje jednu z velkých novinek loňského roku Šmída, který plán na převrácení principu splátek a vnímání kreditu popisoval už před rokem.

Mimo příjemnější záležitosti spojené s produktovými novinkami pak muselo loni Twisto řešit i velkou nepříjemnost. Částečně totiž využívalo služby německého Wirecardi, které spektakulárně zkrachovalo, když se zjistilo, že falšovalo své účetní záznamy. Twisto už však v tu dobu přecházelo k jinému poskytovateli a Michal Šmída přiznával, že mělo štěstí v neštěstí.

Ondřej Holzman

Šéfredaktor CzechCrunche. Baví ho objevovat zajímavé příběhy a dělit se o ně se světem. Když nepíše nebo není na Twitteru, staví LEGO.

Šéfredaktor CzechCrunche. Baví ho objevovat zajímavé příběhy a dělit se o ně se světem. Když nepíše nebo není na Twitteru, staví LEGO.