Kupkovo Tryskání II se v Sotheby’s vydražilo za 231 milionů korun. Za český obraz se v aukci nikdy nezaplatilo víc

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

kupka

Foto: NGP

Obraz Tryskání II Františka Kupky se vydražil za rekordních 231 milionů korun

0Zobrazit komentáře

České umění pokračuje v boření rekordů a není překvapivé, že je u toho opět František Kupka. Český malíř světového významu, který žil na přelomu 19. a 20. století a byl jedním ze zakladatelů moderního abstraktního malířství, zaznamenal rekordní zápis ve slavné aukční síni Sotheby’s, kde se dražil jeho obraz Tryskání II ze začátku 20. let. A jeho cena nakonec vysoce přesáhla očekávání.

Předaukční odhad mluvil o ceně pohybující se mezi 60 a 90 miliony korun. Nakonec ale neznámý zájemce za Kupkův olej na plátně zaplatí i s aukční přirážkou 7,6 milionu liber, tedy zhruba 231 milionů korun. Za české umělecké dílo se v aukci nikdy vyšší částka nevysázela.

Světově uznávaný umělec tak překonal svůj pár měsíců starý rekord. V listopadu se jeho obraz Divertimento II v aukci Galerie Kodl vydražil za 90 milionů korun včetně aukční přirážky. Kupka, který převážnou část života strávil ve Francii, tím překonal tehdejší rekord české malířky Toyen, jejíž obraz Piková dáma byla několik týdnů předtím vydražen za 79 milionů.

kupka2

Foto: NGP

Obraz Tryskání II Františka Kupky

Nyní absolutní český rekord František Kupka opět významně posunul a potvrdil, že o jeho abstraktní díla je zájem nejen u nás, ale také ve světě. Obraz Tryskání II, který měří 125 cm na 85,5 cm a má svého předchůdce s pořadovým číslem I i nástupce s označením III, se již přitom v Sotheby‘s dražil. V roce 2004 se včetně všech poplatků očekávala cena kolem 15 až 20 milionů korun, ale dílo se nakonec nevydražilo.

Nyní už se olej, který poprvé od samotného umělce získala v roce 1951 Galerie Louis Carré a následně ještě několikrát změnil majitele, vydražit podařilo, a to – minimálně na české poměry – s velkou pompou. František Kupka se tak do dějin tuzemské i světové výtvarné tvorby dál zapisuje i více než šedesát let po svém skonu.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym