LEGO a NASA vytvořily stavebnici raketoplánu Discovery. V modelu ze 2 354 kostek se ukrývá i Hubbleův teleskop

Michal MančařMichal Mančař

discovery_boxed_lifestyle

Foto: LEGO

Model raketoplánu Discovery, jenž vznikl ve spolupráci LEGO a NASA

0Zobrazit komentáře

Když dají hlavy dohromady LEGO a NASA, musí vzniknout hvězdný výsledek. Přesně jako v případě nového modelu raketoplánu Discovery, na kterém slavný dánský výrobce s americkou vesmírnou agenturou spolupracoval. Slavnostního představení se navíc zhostila osoba nejpovolanější – Kathy Sullivanová, americká astronautka a členka posádky, která na palubě skutečného Discovery vynesla na oběžnou dráhu Hubbleův teleskop. Kostičková replika raketoplánu i s jeho nákladem přistane v online e-shopu LEGO už 1. dubna.

LEGO svůj nový model uvedlo ke 40. výročí prvního letu raketoplánu do vesmíru. V ranních hodinách 12. dubna 1981 – na den přesně dvacet let od okamžiku, kdy se na palubě Vostoku-1 jako první člověk vydal do kosmu Jurij Gagarin – vynesly z Kennedyho vesmírného střediska pomocné startovací rakety stroj Columbia vzhůru na jubilejní misi STS-1.

Po Columbii následovaly Challenger, Discovery, Atlantis a Endeavour a s nimi nespočet milníků kosmonautiky. V rámci spolupráce s ruským kosmickým programem pravidelně navštěvovaly stanici Mir. Tyto zkušenosti pak byly k nezaplacení, když pomáhaly při konstrukci Mezinárodní vesmírné stanice. Také vynesly do vesmíru první Američanku. Třicet let služby ale přineslo i tragédie při haváriích Columbie a Challengeru.

lego-nasa-space-shuttle-discovery-dr-kathy-sullivan-2

Foto: LEGO

Model raketoplánu Discovery představila Kathryn Sullivanová, členka posádky STS-31

Atlantis, Endeavour a Discovery však věrně sloužily dál. Konec kapitoly raketoplánů v historii NASA přišel až v roce 2011 se startem s pořadovým označením STS-135. Ze všech misí jich nejvíc odsloužil právě Discovery, celkem se do oblak vznesl devětatřicetkrát. Vešel tak do dějin jako plavidlo s největším počtem startů do vesmíru, v součtu v něm strávil rok a den. A nyní se díky spolupráci LEGO a NASA dočkal plastové pocty.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

K oficiálnímu uvedení modelu si LEGO přizvalo Kathryn Sullivanovou, bývalou americkou astronautku a vědkyni, která se zúčastnila tří misí na palubách Challengeru, Discovery a Atlantis. Coby členka posádky prvně uvedeného raketoplánu se v roce 1984 dokonce stala první Američankou, jež se na oběžné dráze vydala na „vesmírnou procházku“ do kosmického vakua.

Byla to však její mise s Discovery, která se stala nejznámější a kterou nová sada představuje. Let s označením STS-31 shodou okolností před 31 roky vynesl na orbitu Hubbleův vesmírný dalekohled, s jehož pomocí astronomové sledují naši sluneční soustavu i miliardy světelných let vzdálené hvězdy a galaxie. „Když jsem ten model viděla, tak jsem si ráda zavzpomínala na vypuštění teleskopu. Byl to vrchol mé kariéry,“ říká Sullivanová. Pro fanoušky barevných kostek se zase může Discovery stát vrcholem jejich sbírky.

Žádná raketová věda

Postavit model z Lega obvykle není díky přesným a přehledným návodům žádná raketová věta, konstruktéry plastového Discovery však přece jen čeká o něco náročnější práce než u klasických stavebnic. Ke zkompletování setu je totiž potřeba složit 2 354 kostiček. Což je sice výrazně méně než například u nedávno vydaného římského Kolosea s rekordními 9 000 dílky, ale stále dost na to, aby byl set určený pro dospělé hračičky a nesl nálepku 18+.

Po sestavení se však stavitelům odmění 55 centimetrů dlouhou a v rámci možností měřítka 1 : 70 věrnou replikou raketoplánu. „Mám z modelu obrovskou radost. Jsem nadšená ze všech těch drobných detailů, které odpovídají skutečnosti. Ať už je to modul pro posádku, který sloužil ke spaní i jako jídelna, nebo jednotlivé části teleskopu,“ popisuje Sullivanová. „Všichni fanoušci kosmonautiky i stavebnic se díky němu mohou o prozkoumávání vesmíru a misi STS-31 dozvědět ještě něco navíc,“ dodává.

lego-nasa-space-shuttle-discovery-product-3

Foto: LEGO

LEGO Discovery je věrná replika skutečného stroje v měřítku 1 : 70

Raketoplán od Lega je stejně jako jeho o něco větší předloha vybaven otevíracím nákladovým prostorem s manipulačním ramenem, pohyblivými ovládacími plochami pro ovládání letu, takzvanými elevony, ale třeba i vysouvacím podvozkem pro podobně hladké přistání, jaké skutečný Discovery předvedl po pěti dnech na oběžné dráze. Díky odnímatelným prvkům dokonce lze nahlédnout do miniaturního kokpitu a kabiny pro posádku.

Model Hubbleova vesmírného dalekohledu je pak možné nechat složený v nákladovém prostoru, ale pro maximálně kosmický zážitek bude jistě lepší vypustit ho na orbitu, roztáhnout solární panely a odklopit krytku teleskopu. Jak samotný raketoplán, tak vesmírný dalekohled je navíc možné umístit na samostatné podstavce s informační plaketou.

lego-nasa-space-shuttle-discovery-9

Foto: LEGO

Díky modelu můžete nahlédnout do prostoru pro posádku raketoplánu

lego-nasa-space-shuttle-discovery-11

Foto: LEGO

Součástí stavebnice je i Hubbleův teleskop, který právě Discovery vynesl na oběžnou dráhu

Discovery není prvním modelem, který ukazuje kosmonautiku v realističtějším podání, než představují legendární retro kosmonauti hrající všemi barvami nebo jejich modernější nástupci. Už loni LEGO představilo Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), ačkoliv pochopitelně ne v měřítku srovnatelném se stavebnicí mise STS-31.

Návrat do atmosféry a přistání do oficiálního e-shopu Lega jsou v letovém plánu zanesené už na 1. dubna. Miliardový rozpočet NASA na zakoupení zmenšeniny raketoplánu Discovery naštěstí nebude potřeba, sběratelský kousek se bude prodávat za 4 699 korun.

A kdyby vás miniaturní model inspiroval k prohlédnutí si raketoplánu ve skutečné velikosti, Discovery si užívá zasloužený odpočinek ve hvězdné společnosti slavných letounů i vesmírných lodí v Národním muzeu letectví a kosmonautiky ve Washingtonu.

lego-nasa-space-shuttle-discovery-4

Foto: LEGO

Složený raketoplán má přes půl metru na délku

lego-nasa-space-shuttle-discovery-7

Foto: LEGO

Ke kompletaci raketoplánu a teleskopu je potřeba téměř dvou a půl tisíce kostek

lego-designer-milan-madge

Foto: LEGO

Designér kostičkového raketoplánu Milan Madge

lego-nasa-space-shuttle-discovery-10

Foto: LEGO

Model je v měřítku 1 : 70 a disponuje i pohyblivým podvozkem

discovery-lego2

Foto: LEGO

Raketoplán Discovery a Hubbleův teleskop

CzechCrunch Jobs