LEGO a NASA vytvořily stavebnici raketoplánu Discovery. V modelu ze 2 354 kostek se ukrývá i Hubbleův teleskop
Když dají hlavy dohromady LEGO a NASA, musí vzniknout hvězdný výsledek. Přesně jako v případě nového modelu raketoplánu Discovery, na kterém slavný dánský výrobce s americkou vesmírnou agenturou spolupracoval. Slavnostního představení se navíc zhostila osoba nejpovolanější – Kathy Sullivanová, americká astronautka a členka posádky, která na palubě skutečného Discovery vynesla na oběžnou dráhu Hubbleův teleskop. Kostičková replika raketoplánu i s jeho nákladem přistane v online e-shopu LEGO už 1. dubna.
LEGO svůj nový model uvedlo ke 40. výročí prvního letu raketoplánu do vesmíru. V ranních hodinách 12. dubna 1981 – na den přesně dvacet let od okamžiku, kdy se na palubě Vostoku-1 jako první člověk vydal do kosmu Jurij Gagarin – vynesly z Kennedyho vesmírného střediska pomocné startovací rakety stroj Columbia vzhůru na jubilejní misi STS-1.
Po Columbii následovaly Challenger, Discovery, Atlantis a Endeavour a s nimi nespočet milníků kosmonautiky. V rámci spolupráce s ruským kosmickým programem pravidelně navštěvovaly stanici Mir. Tyto zkušenosti pak byly k nezaplacení, když pomáhaly při konstrukci Mezinárodní vesmírné stanice. Také vynesly do vesmíru první Američanku. Třicet let služby ale přineslo i tragédie při haváriích Columbie a Challengeru.
Atlantis, Endeavour a Discovery však věrně sloužily dál. Konec kapitoly raketoplánů v historii NASA přišel až v roce 2011 se startem s pořadovým označením STS-135. Ze všech misí jich nejvíc odsloužil právě Discovery, celkem se do oblak vznesl devětatřicetkrát. Vešel tak do dějin jako plavidlo s největším počtem startů do vesmíru, v součtu v něm strávil rok a den. A nyní se díky spolupráci LEGO a NASA dočkal plastové pocty.