Programování ji okouzlilo. Tereza Vaňková teď v ReactGirls pomáhá dalším ženám v IT a sama to dotáhla až do Avastu
Tereza Vaňková, zakladatelka komunity ReactGirls
Studovala molekulární biologii zaměřenou na cytogenetiku a evoluci, ve vědě zkoumající minulost však šestadvacetiletá Tereza Vaňková postrádala hlubší smysl. V laboratoři pracovala se zastaralými technologiemi a narážela na rigidní způsob myšlení. V IT nalezla přesný opak – rychlý vývoj a směřování vpřed. Přihlásila se proto na programátorské kurzy pro začátečníky, začala chodit na meetupy, načež založila vlastní komunitu pro ženy ReactGirls a nyní pracuje jako juniorní vývojářka.
IT odvětví je stále převážně mužskou doménou, a právě proto se v ReactGirls zaměřují hlavně na vzdělávání žen. „Inspirovaly jsme se naší vlastní cestou. Holek v IT je málo a programátoři jsou ochotni jim pomáhat,“ vysvětluje Tereza. Sama studovala online kurz Learn to Code, úplně na počátku se však s programováním seznámila na kurzech pro ženy nejprve v Czechitas, následně v PyLadies.
Impuls založit komunitu kolem Reactu, což je javascriptová knihovna pro tvorbu uživatelského rozhraní, přišel po víkendové akci Rails Girls zaměřené pro změnu na framework Ruby on Rails. „Ta komunita není moc velká. Akci pořádala skupinka lidí, kteří nás učili programovat. Líbilo se mi to, ale byla to jen víkendovka,“ vzpomíná Vaňková.
Síla komunity
Již po několikáté ji tehdy zachvátily pocity, že sama se to nikdy nenaučí. Uvědomila si, že aby se někam posunula, potřebuje se mít na koho obracet s dotazy. Během jednoho z meetupů dostala tip od programátora, který sám založil frontendovou komunitu.
„Řekl mi, že by stálo za to založit React komunitu. Je to fajn technologie, ale komunita, která by na ni byla zaměřená, nikde po světě moc není,“ přemítá zakladatelka. V založení komunity ji následně podpořil zakladatel Edupunku a kouč Marek Velas a technický šéf Livesportu Petr Burian. V té době přitom o Reactu Tereza Vaňková sama nic moc nevěděla. Fakt, že jej používá Facebook a že hodně firem hledá právě React programátory, ji však ve volbě utvrdil.
V červnu 2019 začala vznikající komunita chystat první víkendový workshop, který se uskutečnil za necelý půlrok. Protože se Vaňková hojně zapojovala do nejrůznějších meetupových akcí, nebyl pro ni problém sehnat koučky, kouče a lektory. „Šla jsem na meetup a hned se tam se mnou bavilo několik lidí. Zmínila jsem, že chystám workshop, a reakce byly: ‚Super, jak se můžu přidat?‘“ vzpomíná šéfka ReactGirls.
Událost organizátoři rozšířili přes sociální sítě a nasdílelo ji i dost firem. Obrovský zájem však i tak všechny překvapil. Kapacita workshopu byla třicet lidí. Zájemkyň bylo kolem dvou set. Všichni organizátoři, lektoři i koučové dělají svou práci pro komunitu čistě dobrovolně. Prostory i občerstvení na akci poskytli partneři, a tak účastnice nemusely nic platit.