Roztržená těla a ztřeštěné pojetí od režiséra Strážců galaxie. Pokračování The Suicide Squad se ukazuje v novém traileru

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

Margot Robbie jako Harley Quinn v nové The Suicide Squad

0Zobrazit komentáře

Filmový vesmír DC Comics má od svého počátku podstatně slabší reputaci než Marvel a Sebevražedný oddíl z roku 2016 byl jedním z jeho nejhorších děl. Studio Warner Bros. se proto rozhodlo to zkusit trochu jinak. Pokračování The Suicide Squad, jehož název jako by svým členem ukazoval, že toto má být ten film reprezentující tým hrdinů-zloduchů, režíroval James Gunn. A hned první trailer novinky od tvůrce Strážců galaxie láká na poněkud zvrácenou, brutální zábavu.

První záběry z chystané novinky o skupině zloduchů nuceně bojujících na straně dobra Warner Bros. zveřejnilo už loni v srpnu. Krátké ukázky z natáčení tehdy doplňovaly komentáře tvůrců popisující „překvapivou zkušenost“ nebo „superhrdinský film, jaký ještě nikdo neviděl“. Hlavním cílem přitom bylo ukázat, že půjde o skutečně epickou, velice barevnou záležitost. 

Původní Sebevražedný oddíl se totiž prezentoval divokým trailerem s hudbou Queen, samotný film ale narazil kvůli špatné charakterizaci postav, tmavé, nepřehledné akci nebo nezajímavé hlavní zlodušce. Ať už za to mohl jinak ceněný režisér David Ayer, nebo přílišné zásahy studia, na snímek se snesla vlna kritiky ze strany novinářů i diváků.

warner-bros-suicide-squad-2021

Foto: Warner Bros. Pictures / YouTube

The Suicide Squad si vzal do parády James Gunn, režisér Strážců galaxie

Podle dosavadních indicií by se proto univerzum DC (a hlavně studio Warner Bros.) mohlo do budoucna otevřít odvážnějším autorským pojetím filmů. Kombinací jasného začlenění do filmového vesmíru a zajímavého přístupu režisérů ostatně několikrát uspěl konkurenční Marvel. Marketingové materiály The Suicide Squad jdou ještě o kousek dále a od začátku výrazně staví především na režisérské vizi Jamese Gunna.

Ten si hlavně díky dvěma dílům Strážců galaxie i dřívější scenáristické tvorbě v Hollywoodu vybudoval status autora s unikátním humorem a schopností ho napojit na až překvapivě emotivní příběh. Když ho pak Disney na chvíli vyhodilo kvůli starým kontroverzním vtipům na Twitteru, Warneři využili příležitost. V novém filmu dali Gunnovi obří rozpočet a volnou ruku k plnému rozvinutí jeho stylu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Prozatím vše nasvědčuje tomu, že se režisér a scenárista v jedné osobě rozhodl toho bezezbytku využít. Děj The Suicide Squad se bude odehrávat na jihoamerickém ostrově v někdejším nacistickém vězení, které má speciální jednotka kriminálníků zničit. Gunn se ve svém zpracování prý nechal ovlivnit temnými válečnými filmy, což ovšem doplňuje velkou dávkou záměrně směšné estetiky antihrdinů a morbidním až neslušným humorem.

Obecně působí upoutávka na The Suicide Squad tak trochu jako Strážci galaxie, kdyby měli jejich hrdinové ještě mnohem pochybnější morálku a nešli daleko pro sprosté slovo. Nebo krev. Nový film sice ještě nedostal oficiální hodnocení přístupnosti, skoro jistě ale můžeme očekávat to skoro nejvyšší, neboli R. Kromě nevybíravé mluvy se totiž hned v traileru objevuje minimálně jedna velmi krvavá scéna, když Sylvester Stallone jako napůl muž a napůl žralok roztrhne člověka na dva kusy.

Pro přehrání videa je z důvodu věkového omezení nutné kliknout na odkaz.

Známý herec se ve filmu objeví v podobné roli, jakou zastával Groot ve Strážcích galaxie. Populární wrestler John Cena zase hraje velkého amerického patriota, který se prý chová jako extrémně nekorektní verze Kapitána Ameriky. Vedle divnějších interpretací hrdinů Marvelu a starých známých Harley Quinn nebo armádního vůdce Ricka Flaga se objeví také naprosto neotřelé charaktery. Například Polka Dot, sebevražedný šílenec v bílém oblečku s mnohobarevnými puntíky.

Pokud odhlédneme od zavádějících trailerů na první Sebevražedný oddíl, jeho chystané pokračování v tříminutovém sestřihu opravdu působí jako velká, ztřeštěná porce zábavy. Do kin se má vydat 6. srpna, kdy snad budou otevřené i sály v Česku. Některé země pak premiéru podle plánu Warner Bros. ve stejnou dobu dostanou také na streamovací službě HBO Max.

Unikátní divadelní zážitek ve virtuální realitě. Český projekt Brejlando přenese diváky doprostřed pódia

hamlet-brejlando-boxed

Foto: Brejlando

Brejlando přináší divadelní představení ve virtuální realitě do obýváku

0Zobrazit komentáře

České kultuře se aktuálně nedýchá vůbec dobře, přesto bojuje o život jako lev a hledá cesty, jak se dostat ke svým divákům. Dokazuje to i nový projekt Brejlando, který celosvětově unikátním způsobem přináší jedinečný zážitek zprostředkovaný skrze brýle pro virtuální realitu. Po jejich nasazení bude možné zhlédnout divadelní představení pražských divadel ve zcela novém pojetí.

Jednoduché jako si objednat jídlo až ke dveřím. Přesně s takovou elegancí by díky projektu Brejlando – za kterým stojí Magistrát hlavního města Prahy, vybraná pražská divadla a kreativní studio Brainz Studios – mělo být možné dostat se k netradičnímu kulturnímu zážitku, který nemá ve světě obdoby. Kamera zachycující sledovaný obraz je totiž umístěna přímo uprostřed pódia a veškeré dění se odehrává v kruhu okolo ní.

Celý projekt pracuje s VR headsetem, po jehož nasazení se divákovi otevře zcela nový, až magický svět pohybující se na pomezí divadla a filmu. Jak upozorňuje Petr Štědroň, ředitel Divadla Na zábradlí, nesmíme si ho však plést s tím, co prožíváme při běžné návštěvě divadla. Jedná se o dva rozdílné světy, které jsou ovšem dle jeho slov oba naprosto pohlcující.

hana-trestikova-brejlando

Foto: Brejlando

Pražská radní Hana Třeštíková s VR brýlemi pro projekt Brejlando

„Virtuální realita skýtá nekonečné možnosti, jak diváka přenést prakticky kamkoliv a dát mu pocit, že se veškeré dění odehrává kolem něj a jenom pro něj. Proto jsme za Prahu spojili své síly s kreativní skupinou Brainz Studios, českou špičkou přes tyto technologie, a v projektu Brejlando dáváme nový rozměr skvělému kulturnímu obsahu našich městských divadel,“ uvádí pražská radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková, podle které se nepovedlo najít žádný jiný podobný projekt, který by zprostředkovával divadlo pomocí virtuální reality.

Kultura až ke dveřím

Právě inscenace Divadla Na zábradlí Hamleti, ve kterém exceluje herečka Jana Plodková či Petr Čtvrtníček, je prvním divadelním kusem, který bude možné v rámci 360° zážitku zhlédnout. Nejedná se o online přenos, ale o sledování předem natočené inscenace. Každá byla pro projekt upravena tak, aby diváka maximálně vtáhla do středu hry, a to díky umístění kamery přímo na pódiu zcela doslovně.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

To si vyžádalo nejen úpravu samotné scény, světel a choreografie, ale i hry jako takové. Scénáristé spolu s režiséry vybrali ty nejdůležitější pasáže a vše přepsali tak, aby si divák vychutnal hru ve třech dvacetiminutových pasážích se dvěma přestávkami. Důvodem je technologie virtuální reality. Byť jsou v projektu využívány nejmodernější brýle, některým jedincům by mohlo delší sledování zážitku způsobovat obtíže.

Objednávku brýlí lze provést skrze portál GoOut, kde je také vybíráno představení, které je následně do brýlí nahráno. Od dnešního dne lze učinit předobjednávky, přičemž vše bude naplno spuštěno 29. března. Cena zapůjčení brýlí je 899 korun v případě zápůjčky jednoho kusu, v případě dvou 1 399 korun.

hamlet-brejlando2

Foto: Brejlando

Brejlando natáčí divadelní představení speciální 360stupňovou kamerou

Objednané brýle doveze kurýr až ke dveřím, divák si je ponechává přes večer a druhý den je opět odevzdá kurýrovi. Do budoucna se počítá také s možností, kdy si diváci budou moci brýle vyzvednout na pokladnách jednotlivých divadel. Důležité je zde říci to, že brýle lze prozatím zapůjčit pouze na území Prahy.

Baterie brýlí je nabitá na dvě hodiny, což by mělo vystačit na zhlédnutí celého představení a přehrání některých pasáží, které si chce dotyčný vychutnat znovu. Štěpán Kleník z Brainz Studios ovšem doporučuje zapůjčit si dva páry a vychutnat si zážitek s někým ve dvojici, aby bylo možné o hře během přestávky debatovat.

Mimo inscenace Hamleti je momentálně dostupná také inscenace divadla Minor Perníková chaloupka, kterou však nejmladším ročníkům rozhodně nedoporučujeme. Obsah by měl časem narůstat, přičemž své hry dodá například Divadlo na Vinohradech, Divadlo pod Palmovkou, Divadlo Járy Cimrmana a další. Většina z nich nabídne již vzniklé inscenace, některá si však pro tento projekt připravují zcela nové kusy, které chtějí ušít technologii na míru.

hamlet-brejlando1

Foto: Brejlando

Natáčení divadelního představení Hamleti pro projekt Brejlando

Kamera umístěná uprostřed jeviště totiž otevírá zcela nové možnosti nejen divákům, ale také pro herce, jak potvrdila herecká dvojice z divadla Minor Petr Stach a Monika Načeva, kteří účinkují ve hře Perníková chaloupka.

„Hrála jsem to tak, jako by ten robotíček bylo dítě. Pro mě bylo zajímavé, že můžu komunikovat s robotíkem i v momentě, když zrovna nemluvím. Ale ke konci jsem si připadala jak v seriálu Black Mirror,“ prozradila s úsměvem na tváři během tiskové konference Monika Načeva, k čemuž Petr Stach dodal, že nejpodivnější byla děkovačka, během které herci v kruhu děkovali kameře a klaněli se jí.

pavel-tuzil-boxed-min

Přečtěte si takéUmělá inteligence odhalí rakovinu nebo zrychlí výrobu, říká Tužil z TraskuUmělá inteligence pomáhá, kde člověk nestačí. Odhalí rakovinu, zrychlí výrobu i vymýtí chyby, říká Pavel Tužil z Trasku

V současné době jde do předprodeje 500 vstupenek na dubnová představení. Projekt bude určitě fungovat do srpna, pokračovat by ovšem měl i poté. Autoři v něm totiž vidí možnost, jak nabídnout divadlo i těm, kteří by se jinak do divadla nedostali, a to nejen z důvodu současné pandemické situace. K tomu by však potřebovali více partnerů.

Brejlando se přidává k dalším projektům, které se snaží přinést alternativní formou divadlo až k divákům. Příkladem takových projektů je i streamovací platforma Dramox, která umožňuje sledování divadelních inscenací z pohodlí gauče.