Virgin Galactic představil novou nablýskanou loď. VSS Imagine vynese turisty na hranici vesmíru

Jiří SvobodaJiří Svoboda

imagine-3-2560×1440

Foto: Virgin Galactic

Nová loď VSS Imagine od Virgin Galactic

0Zobrazit komentáře

Vesmírná společnost Virgin Galactic chce už brzy vynášet na hranici vesmíru první turisty a za tímto účelem rozšiřuje svou flotilu o další loď. Její nejnovější stroj nese jméno VSS Imagine a je prvním z nové třídy plavidel SpaceShip III. V nejbližší budoucnosti nicméně do oblak ještě nezamíří, nejprve ho totiž čekají pozemní zkoušky. Inženýři v Novém Mexiku tak prozatím plánují naplno vytěžovat stávající loď VSS Unity, jež loni podnikla dva testovací lety a třetí byl v prosinci zastaven kvůli chybě počítače.

VSS – tedy Virgin Space Ship, vesmírná loď Virginu – Imagine zaujme na první pohled svým blyštivým vzhledem, který odráží okolí a poskytuje tepelnou ochranu. Zásadnější ovšem je skutečnost, že se jedná o první letoun z nové série, který je vyráběný sériově z komponentů. Tím se zvýší i tempo, jakým budou vznikat další kusy. Nová loď bude navíc schopná podnikat častější lety a současně bude snazší její údržba.

„Vesmírné lodě Virgin Galactic jsou postaveny speciálně proto, aby poskytly novou perspektivu tisícům lidí, kteří brzy budou moci zažít vesmír na vlastní kůži. Jako celá třída SpaceShip III není VSS Imagine jen krásná na pohled, ale představuje rostoucí flotilu Virgin Galactic,“ řekl zakladatel Virgin Group Richard Branson.

vss_imagine_004-1-1600×900

Foto: Virgin Galactic

VSS Imagine zaujme hlavně svým blyštivým potahem

A právě rostoucí flotila bude potřeba. Jak totiž zmínil šéf Virgin Galactic Michael Colglazlier, pro uspokojení poptávky po letech na pomezí atmosféry a vesmíru bude nutné postavit ještě více lodí. I proto pokračuje konstrukce VSS Inspire, celkem třetího stroje Virgin Galactic. Jak velká by však ve finále virginovská hvězdná flotila měla být, Colglazlier neuvedl.

Už teď je však jasné, kdo bude tvořit posádky prvních vesmírných letů Virginu. První místa společnost rezervovala zájemcům, kteří neváhali předem zaplatit tučných 250 tisíc dolarů (přes 5,6 milionu korun). A aby se dostalo skutečně na každého, Virgin Galactic navíc spustil interní program pro vývoj třídy lodí Delta.

Ten má firmě ulehčit konstrukci více vesmírných lodí najednou, plavidla sestrojená v rámci Delty pak mají být prakticky totožná s nově uvedenou třídou SpaceShip III. A jak Colglazlier řekl pro CNBC, právě tento program bude místem, kde se podaří výrobu lodí řádně naškálovat.

Navzdory tomu, že se firmě zatím nepodařilo dosáhnout opakovaných turistických letů do vesmíru, Virgin Galactic se těší velkému zájmu investorů. V roce 2019 do něj vložila letecká společnost Boeing v přepočtu 470 milionů korun za blíže neupřesněný minoritní podíl.

imagine-blog-image-1-1600×900

Foto: Virgin Galactic

V základních tvarech se VSS Imagine neliší zásadně od své předchůdkyně

Díky štědrému financování mohl Virgin Galactic vyvinout ve spolupráci s Under Armour nové kombinézy pro vesmírné turisty i pro piloty svých lodí. Představil také koncept nadzvukového letounu, který chce navázat na odkaz slavného Concordu.

Miliardář Richard Branson založil Virgin Galactic už v roce 2004. Do problémů se společnost dostala především v říjnu 2014, kdy fatální nehoda lodi třídy SpaceShipTwo stála život jednoho z pilotů. Od té doby však pokračuje v cestě za svým cílem a významné mety dosáhla v roce 2018, kdy posádka na palubě VSS Unity překonala hranici vesmíru.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym