Apple pomůže s hledáním klíčů nebo batohu. Představil očekávaný lokalizační přívěšek AirTag

Filip HouskaFilip Houska

airtag-key

Foto: Apple

Přívěšek Apple AirTag pomůže třeba s hledáním klíčů

0Zobrazit komentáře

Pokud používáte iPhone, pravděpodobně máte povědomí, jak funguje aplikace Najít (Find My). Díky ní můžete například zjistit, kde se nachází vaši přátelé nebo rodinní blízcí (v případě, že vám to povolí), ale čím dál více se profiluje jako nástroj, jak dohledat, kde se nachází vaše ostatní zařízení. Ať už jde o iPad, MacBook, Apple Watch nebo třeba AirPods. Právě k této aplikaci nyní Apple představuje dlouho očekávaný doplněk.

Jmenuje se AirTag a jde o malé kulaté zařízení, které si můžete připnout například na batoh, kabelku, klíče nebo cokoliv jiného, co se vám může teoreticky ztratit. Poté, co přívěšek spárujete s iPhonem, objeví se přímo v aplikaci Najít a bude zaznamenávat aktuální polohu, kde se váš konkrétní majetek nachází. K tomu využívá signál Bluetooth, což může typicky nejlépe fungovat například v domácnosti.

V případě, že iPhone signál věci s připnutým AirTagem nenajde, zapamatuje si jeho polohu, kde se nacházel naposledy, kdy ji dokázal detekovat. Pokud se vám tedy ztratí klíče někde venku, existuje šance, že je stále najdete – AirTag totiž dokáže detekovat signál i z cizích zařízeních Applu a automaticky vás upozornit. To vše anonymně a „maximálně bezpečně“.

airtag

Foto: Apple

AirTag je chytrý lokalizační přívěsek, který pomůže s hledáním věcí

Novinka je navíc vybavena čipem U1, který dokáže spolupracovat s iPhony 11 a 12 přes doplňkovou funkci Precision Finding, která se svým způsobem chová jako navigace – zkrátka vás pomocí kamery, rozšířené reality, akcelerometru a gyroskopu dokáže poměrně přesně navigovat přímo k hledanému předmětu. Na iPhonu se vám objeví šipky, jakým směrem se vydat, i vaše přibližná vzdálenost od ztracené věci.

Vzhledem k tomu, že Apple s tímto malým zařízením cílí ideálně na všechny zákazníky ve svém ekosystému, reflektoval to i na ceně. Jeden AirTag stojí na poměry Applu vcelku dostupných 29 dolarů, respektive 890 korun na českém e-shopu firmy. V případě, že byste koupili rovnou čtyři AirTagy v balíčku, vyjde vás to na 2 990 korun.

Vedle poměrně příznivé ceny má AirTag i další uživatelsky přívětivé vlastnosti. Například baterii typu CR2032, kterou lze běžně zakoupit v obchodech a případnou výměnu zvládnete i sami (AirTag by měl vydržet zhruba rok v provozu). To je na Apple poměrně velké překvapení, jelikož nikdy nedoporučuje, aby si uživatelé měnili baterie u svých zařízeních sami. Ve většině případů je to navíc skoro nemožné.

airtag-cz

Foto: Apple

Přívěšky Apple AirTags pomohou s hledáním různých věcí

airtags1

Foto: Apple

Přívěšek Apple AirTag pomůže třeba s hledáním batohu

Ani u AirTagů, které jsou odolné i vůči prachu a vodě podle standardu IP67, Apple nezapomíná na možnost bezplatného gravírování. Pokud byste tedy chtěli své AirTagy vyladěné podle vašeho osobitého stylu, můžete si na ně přidat emoji, písmena nebo různé znaky.

Malé pomocníky si mimo jiné můžete vsunout i do pouzder s karabinou pro připnutí – k nim přichází i exkluzivní kožená edice od Hermès. Objednávky AirTagů začínají 23. dubna ve 14.00 a do prodeje se dostanou 30. dubna.

Na závěr se ovšem hodí zmínit, že nejde o produkt, který by konkurence ještě neměla. Něco podobného už dlouhé roky dělá například firma Tile, k jejímž přívěšků byly tzv. AirTagy v rámci dřívějších spekulací ohledně vydání hodně přirovnávány. Začátkem roku s obdobným produktem vyrukoval i Samsung, jenž ho nabízí od 899 korun.

airtags-app

Foto: Apple

Aplikace Find My vás navede přímo tam, kde se AirTag nachází