Raritní prototyp fotoaparátu Leica od bývalého šéfdesignéra Applu Jonyho Ivea jde do aukce. Cena začíná na 2,6 milionu

Raritní prototyp fotoaparátu firmy Leica, na kterém se podílel Jony Ive

Foto: Leitz Photographica Auction

Jony Ive se proslavil jako dvorní designér Applu, který vdechl podobu prvnímu iMacu, iPodu, iPhonu nebo Apple Watch. Dokonce se podílel i na návrhu obřího sídla společnosti Apple Park. To ale neznamená, že si nemohl designově odfrknout i někde jinde než u svého tehdejšího zaměstnavatele. Například v segmentu fotoaparátů, konkrétně pro společnost Leica, jejíž raritní prototyp s Iveovým rukopisem nově zamířil do aukce.

Legendární německá společnost Leica patří ke světovým matadorům, co se výroby kamer a čoček týče. Vznikla už v roce 1914 a od té doby si vybudovala silnou pozici, která je podpořena kvalitním marketingem a samozřejmě tím, že jsou její fotoaparáty stále vyráběny v Německu v domovském městě Wetzlar. Tato bohatá historie možná byla důvodem, proč Leica přilákala i někoho jako Jony Ive.

Držitel Řádu britského impéria, který byl pasován i na rytíře, ve spolupráci s designérem Marcem Newsonem zhruba před osmi lety navrhl unikátní prototyp nového fotoaparátu, který vycházel z křivek, jež jsou pro Leicu typické, ale zaobalil ho do leštěného, hliníkového kabátku. Objektiv i struktura manuálních tlačítek pak kopírovala známé modely německé firmy, mezi kterými vyniká především Leica M10.

leica-3

Ikonická manuální tlačítka

Foto: Leitz Photographica Auction

leica-2

Objektiv Apo-Summicron 2/50 mm ASPH

Finální model nikdy nevstoupil do běžného prodeje, Leica ovšem svým zákazníkům i příznivcům Jonyho Ivea v roce 2013 udělala radost tím, že jeden kousek nabídla k aukci, v rámci které se vydražil za 1,8 milionu dolarů (při dnešním přepočtu 40 milionů korun). Konkrétně se jednalo o speciální verzi modelu M pro charitativní účely společnosti RED, se kterou Apple spolupracuje.

Nyní se ale do aukce dostává i zmíněný prototyp, od kterého se Ive a Newson při výrobě modelu Leica M odvíjeli. Dražba začíná v červnu s vyvolávací cenou 100 tisíc eur (2,6 milionu korun), byť se očekává, že by se mohla vyšplhat až na 250 tisíc eur, což je v přepočtu 6,5 milionu korun. A patrně půjde o velkou parádu pro skalní fanoušky.

Není však zatím jasné, zda je nabízený kousek zcela funkční, na druhou stranu by stejně byl s největší pravděpodobností určen na poličku. Leica ovšem uvádí, že prototyp fotoaparátu je v kondici B+, což znamená „velmi dobře zachovalý“.

Rozlet Jonyho Ivea

Jony Ive = Apple. Tato rovnice platila od roku 1992 do roku 2019, kdy jeden z nejuznávanějších průmyslových designérů a držitel Řádu britského impéria Apple formálně opustil, aby se mohl věnovat jiným věcem. Právě s Marcem Newsonem založili studio LoveFrom a na povrch vyplynulo, že budou s Applem stále externě spolupracovat.

Zda se tato domluva už nějak projevila v nových produktech od giganta z kalifornského Cupertina, se zatím neví. V říjnu loňského roku se pak odehrála další zásadní věc, když Ive uzavřel spolupráci s Airbnb. Ani tam však zatím není jisté, zda na nových věcech spolupracují. Za zmínku ovšem stojí i unikátní prsten vybroušený z jednoho kusu diamantu, který Ive navrhl.

ive-1

Jony Ive, tvůrce iMacu, iPhonu nebo iPadu

Foto: Apple

Od roku 2016 píše pro CzechCrunch o technologiích, zábavním průmyslu, byznysu i designu. Spolupodílí se na řízení redakce a stará se o sociální sítě. To vše z historického srdce Moravy.

CC25

CzechCrunch News

Nenechte si utéct zásadní zprávy

Přihlaste se k pravidelnému odběru novinek ze světa byznysu a startupů.