Jeho díla měnila svět. Podívejte se na 9 revolučních produktů odcházejícího šéfdesignéra Applu Jonyho Ivea

Filip HouskaFilip Houska

jony-ive-video

Sir Jony Ive

0Zobrazit komentáře

Nejen fanoušky Applu, ale prakticky celý technologický svět ve čtvrtek zásahla zpráva o tom, že dvorní designér Applu Jony Ive opouští po 27 letech řady svého chlebodárce a rozjíždí vlastní designové studio (kde ostatně Apple bude primárním klientem). Pro kalifornskou firmu tak končí jedna velká éra, která byla lemována Iveovým specifickým a oceňovaným designovým rukopisem.

Ten se promítal do široké škály jablečných produktů. Od počítačů přes mobilní či nositelná zařízení až po unikátní ústředí Apple Park, na kterém Ive spolupracoval s prestižní architektonickou skupinou Foster + Partners.

Podívejte se na 9 nejzásadnějších produktů, na nichž je výrazný podpis tohoto génia.

iMac (1998)

imac-1998

iMac (1998)

Stroj, který světu ukázal, že všechny počítače nemusí být nevzhledné šedé krabice, ale mohou si adaptovat atraktivní barvy. Například takzvanou Bondi Blue, kterou se první iMac, prodávající se v letech 1998 a 2003, proslavil.

Vedle designu, který se následně rozrostl na 10 barev včetně ikonické oranžové, však fascinoval i náhradou tradičních disket za USB, což bylo na tu dobu velmi netradiční, a také faktem, že šlo o Iveovu prvotinu.

iBook G3 (1999)

ibook-g3-1999

iBook G3 (1999)

Rok 1999 a vize Applu vyrukovat s moderním laptopem, který by – podobně jako iMac – lákal na solidní vybavení a netradiční, osobitý vzhled. Ive navrhl takzvaný iBook G3 a jako hlavní barvu zvolil světle modrou (Bondi Blue), která doplňovala oblé tvary tohoto „průhledného“ zařízení.

Součástí byl i USB port, Ethernet nebo optická mechanika, přičemž šlo o jeden z prvních mainstreamových počítačů, který viděl budoucnost v bezdrátových technologií. Nelze opomenout ani dedikované madlo pro přenášení.

iPod (2001)

ipod-2001

iPod (2001)

Pod designérskou taktovkou Jony Ivea vznikal i produkt, který změnil svět hudby a definoval novou kategorii multimediálních přehrávačů – iPod. Jeho první generace s 5GB úložištěm pro „tisíc skladeb ve vaší kapse“ vyšla před 18 lety a díky svému originálnímu designu v podobě displeje a ovládacího kolečka udusala půdu následným, vysoce úspěšným generacím.

Na rozdíl od iBooku se řada iPodů paradoxně stále drží v jablečném portfoliu, a to hlavně díky nedávnému vydání staronového iPodu touch. Zbytek modelů jako classic, shuffle nebo nano se již oficiálně neprodává.

iMac G4 (2002)

imac-2002

Rodina původních iMaců (2002)

Počítač, který dal kultovní podobu iMacům. Takzvaný iMac G4 z roku 2002, který byl díky svému pohyblivému ramenu a základně ve tvaru polokoule přezdíván jako Lampička, patřil mezi klíčové produkty pro počítačové portfolio Applu.

Veškeré jeho funkční komponenty byly ukryty ve zmíněné základně a šlo o první skutečný počítač, který se choval i jako doplněk do domácnosti. V roce 2004 jej nahradil iMac G5, od kterého se dnes prakticky odvíjí všechny nové iMacy.

iPhone (2007)

iphone_original_2007_02-100727597-large

iPhone (2007)

Podobně jako iPod změnil hudební trh, iPhone se v roce 2007 postaral o kompletní narušení oblasti chytrých mobilních telefonů. Mohl za to nejen jednoduchý design, ale především dotykový Multi-Touch displej, propojení hudby, internetu a telefonu do jednoho zařízení, ale také Steve Jobs se svou nezapomenutelnou prezentací.

I přes prvotní negativní názory veřejnosti na to, že se Apple namísto hlavních Maců soustředí na „telefon“, se z iPhonu stal produkt, jehož prodejní a marketingová síla předčila veškerá očekávání. A vlastně i prakticky všechny produkty, které kdy byly představeny.

MacBook Air (2008)

macbook-air-2008

MacBook Air (2008)

Když Steve Jobs v roce 2008 na konferenci Macworld vytáhl z poštovní obálky MacBook Air, zástupce nové řady jablečných notebooků, pravděpodobně ani on sám nečekal, jaký masivní a přelomový dopad bude mít. A opět u toho byl Jony Ive.

První generace stříbrného MacBooku Air měla v nejtenčím bodě pouze 1,94 centimetru, čímž tehdy žádný jiný známý laptop nedisponoval. Díky ideální 13palcové úhlopříčce displeje pak šlo o zajímavé cestovní řešení. Na druhou stranu byl zpočátku velmi drahý, což si vysloužilo značnou kritiku. Nakonec ale MacBook Air opět udusal půdu pro novou generaci notebooků.

iPad (2010)

ipad-2010

iPad (2010)

Dvaapadesátiletý britský držitel rytířské hodnosti stál i za iPadem, který poprvé spatřil světlo světa v roce 2010 a byl profilován jako výplň mezi iPhonem a Macem. Šlo hlavně o zařízení pro konzumaci obsahu a jednoduchou kancelářskou práci, své zákazníky si ovšem získal hlavně svým 9,7palcovým dotykovým displejem s podporou gest.

Během prvního dne od uvedení se iPadů mělo prodat na 300 tisíc a o devět let později je veřejnost svědky toho, že jimi může Apple dokonce nahrazovat klasické počítače, čímž se vychýlil od původní podstaty. iPad se rovněž stal synonymem pro celou oblast tabletů, kde Apple konkurenci zcela zničil.

Apple Watch (2014)

apple-watch

Apple Watch

„Něco tak osobního, co si nepoložíte na svůj stůl ani nedáte do kapsy, ale přímo na vaše zápěstí,“ komentoval Ive příchod chytrých hodinek Apple Watch, které zvládaly řadu věcí, co iPhone, ovšem s menším displejem a omezenými kapacitami.

Nyní se z Apple Watch stává zásadní produkt, který mění nejen oblast fitness a zdravotnictví, ale i běžné návyky uživatelů – jde totiž přes ně odbavovat čím dál více věcí, což naznačuje, že by jednou mohly plnohodnotně nahradit iPhone.

Apple Park

campus-1160×560

Foto: Foster + Partners

Apple Park

Byť nejde o spotřební produkt, jedná se o poslední velký projekt Jonyho Ivea v Applu, možná vůbec ten největší. Ve spolupráci s architekty z Foster + Partners navrhl obrovský komplex Apple Park, který od roku 2017 slouží jako ústředí společnosti v kalifornském Cupertinu.

Tento kampus v podobě kruhové „vesmírné lodi“, v jejíž blízkosti se nachází i posluchárna Steve Jobs Theater, si ostatně vysnil už Steve Jobs a Ive se díky tomuto plánu na pár let vzdálil od běžných designérských povinností, aby mohl tuto vizi naplňovat.

steve-jobs-theater-apple-park

Foto: Apple

Steve Jobs Theater v Apple Parku