Symbol NFT inspirovaný londýnským punkem. Christie’s vydraží devět CryptoPunků a očekává za ně miliony
Jsou barevní, inspirovaní londýnskou punkovou scénou a limitovaní. Svým pixelovitým vzhledem připomínají tradiční videohry z 80. let, ale s herním průmyslem nemají nic společného. Naopak jsou symbolem digitálního umění posledních měsíců a přichází ve formě NFT, nového trendu ze světa kryptoměn. Řeč je o avatarech CryptoPunks, kteří začali jako experiment, aby se o pár let později dostali až do jedné z nejslavnějších aukčních síní světa.
Přesně za měsíc, tedy 13. května, se totiž devět unikátních CryptoPunků objeví v online dražbě pořádané aukčním domem Christie’s, který očekává, že se jejich cena vyšplhá až k devíti milionům dolarů, respektive 196 milionům korun. A to by mohlo být pro trh s NFT, jinak řečeno digitálními předměty s certifikovaným vlastnictvím na blockchainu, zásadní s ohledem na vstup do mainstreamu.
„Myslím, že většina populace NFT pořád nechápe nebo jej vnímá jako totální výstřednost. A šílené částky, které jsou s podobnými aukcemi spojené, to jenom více a více podporují. Za mě je NFT prvním krokem k většímu budoucímu nasazení pro vlastnění digitálních předmětů,“ komentuje pro CzechCrunch technologický youtuber Petr Mára, který NFT podrobně sleduje.
V čem jsou ale konkrétně CryptoPunkové tak speciální, že přilákali pozornost i takových institucí, jako je Christie’s? Odkud vůbec vzešli a co stojí za tím, že se jejich prodejní cena v kryptoměně ethereum pohybuje i v řádech tisíců, tedy v desítkách milionů korun? Pro odpovědi na tyto otázky je nutné se vrátit v čase o zhruba čtyři roky, kdy byl tento nový kryptofenomén a symbol dnešních NFTs vytvořen.
Experiment s nádechem punku
První předzvěst CryptoPunků přišla už v prosinci roku 2016, kdy si vývojář a spoluzakladatel newyorského softwarového studia Larva Labs John Watkinson pohrával s myšlenkou programu, který by algoritmicky generoval tisíce různorodých postaviček v pixelovitém provedení. Ani tehdy nevěřil, že by skládáním různých barev pleti, stylů účesů nebo slunečních brýlí něčeho zásadního dosáhl – zkrátka to bral jako zábavu.
Poté, co generátor vytvořil rovných deset tisíc těchto avatarů, kteří na první pohled vypadají jako z prehistorických počítačových dob, Watkinson a jeho kolega Matt Hall přemýšleli, co s nimi vlastně budou dělat. Napadlo je, že by z nich mohli vytvořit mobilní hru. Nebo alespoň platformu, v rámci které je lidé mohli sbírat. A to byl z dnešního pohledu přelomový nápad.
Vzhledem k tomu, že se zajímali také o kryptoměny, které okolo roku 2017 nabíraly na síle, chtěli do svých pestrobarevných avatarů zakomponovat bitcoin. Nakonec ale objevili ethereum, respektive jeho decentralizovanou databázi transakcí neboli blockchain, u kterého si uvědomili, že by jejich postavičky mohly být zastupovány nezaměnitelným tokenem (NFT). Takovým, který je vždy unikátní. Jedinečný. A v té době poměrně netradiční.