V Česku roste první Dům Ronalda McDonalda. U nemocnice v Motole zdarma ubytuje rodiny vážně nemocných dětí
McDonald’s není jen o Big Macu. Jeden ze světově největších fastfoodových řetězců je mimo jiné i zakladatelem Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda, v rámci kterého zajišťuje ubytování pro rodiče těžce nemocných dětí poblíž středisek, kde se jejich ratolesti léčí. Dohromady těchto domů existuje po světě okolo 370 a nyní jeden takový začíná růst i v Česku.
Právě dnes byl v areálu pražské Fakultní nemocnice v Motole položen základní kámen prvního českého Domu Ronalda McDonalda, který po dokončení poskytne bezplatné ubytování pro rodiny dlouhodobě nemocných dětí. „Díky tomu nabídneme rodičům odpočinek i zázemí, které podpoří jejich psychiku, aby se mohli co nejvíce věnovat svému dítěti,“ říká ředitelka nadace Ivana Pešatová.
Celá výstavba vyjde na 70 milionů korun, které jdou z kasy nadačního fondu v rámci daru FN v Motole s tím, že z prostředků charitativní organizace byly hrazeny i projektové a přípravné práce. Pokud vše půjde dobře, mohl by se český Dům Ronalda McDonalda otevřít v druhé polovině příštího roku, respektive po čtrnácti měsících stavby. Fond následně bude hradit i provoz domu.
„Velmi si vážíme, že si Nadační fond Dům Ronalda McDonalda vybral právě naši nemocnici. Částka, kterou do výstavby a provozu domu věnuje, je zároveň největším jednorázovým darem, který kdy Fakultní nemocnice v Motole dostala, a já za něj velmi děkuji,“ říká Miloslav Ludvík, ředitel nemocnice.
Jedním z důvodů, proč si nadace pod záštitou McDonald’s vybrala Fakultní nemocnici v Motole, je skutečnost, že má největší onkologické a hematologické centrum pro děti v zemi. Z přibližného počtu 350 dětí, které rakovinou v Česku ročně onemocní, je navíc asi polovina diagnostikována právě tam.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsPoté, co bude Dům Ronalda McDonalda postaven, nabídne celkem jednadvacet pokojů. Každá rodina bude mít k dispozici jeden pokoj uzpůsobený pro čtyři osoby, přičemž pro setkávání a vzájemnou podporu rodin bude vybudována i společná kuchyně s jídelnou, obývací prostor a herna pro děti. Součástí domu budou i úložné prostory a prádelna, o jeho chod se budou starat dobrovolníci a zaměstnanci fondu.
Dům má být navíc vytvořen s ohledem na moderní trendy, mezi které patří i energetická úspornost nebo částečná modularita v tom smyslu, že bude možné výhledově přistavět další patro s patnácti dodatečnými pokoji. Designově pak má ladit i „zelená“ střecha s dřevěnou terasou, atypický lichoběžníkový střešní světlík nebo perforovaný plech, který zakryje technologické části střechy.
„Touto cestou bych chtěl poděkovat všem našim zákazníkům. Je to hlavně jejich zásluha, že byl základní kámen Domu Ronalda McDonalda položen a že už v dohledné době přivítá první rodiny nemocných dětí. Velké díky ale také patří všem franšízantům a zaměstnancům,“ říká Tomasz Rogacz, generální ředitel McDonald’s pro Česko a Slovensko, a dodává, že na sumě 70 milionů korun se podíleli i zákazníci, kteří mohou peníze na dobrou věc posílat i prostřednictvím elektronických kiosků v prodejnách.
Do doby, než bude nové ubytování pro rodiny postaveno, bude fond nadále hradit za rodiče nemocných dětí ubytovnu v areálu motolské nemocnice, stejně jako přispívat na rekonstrukce pokojů v krajských nemocnicích. Každoročně podobným způsobem uhradí rodičům stovky nocí, což jim pomůže, aby byli blízko svých potomkům, k nimž osud nebyl příliš shovívavý.
V kontextu této akce stojí za zmínění také iniciativa manželů Vlčkových. Minulý měsíc totiž založili nadaci, do které poslali 1,5 miliardy korun na podporu péče o děti s těžkými nemocemi. Včera navíc Ondřej a Katarína ohlásili, že koupili historickou usedlost Cibulka, ze které udělají dětský hospic spolu s komunitním centrem.
Začalo to mléčným koktejlem
Předzvěst prvního domu Ronalda McDonalda přišla už v 70. let v americké Filadelfii, kde doktorka Audrey Evansová dostala za úkol vybudovat specializované onkologické centrum v tamní dětské nemocnici. To se jí podařilo, což ovšem vedlo k tomu, že centra začaly využívat i rodiny, které byly od Filadelfie příliš vzdálené a řešily, kde budou po dobu péče o své dítě bydlet.
Začala proto shánět velký dům poblíž nemocnice, kde by rodiče mohli přespávat. Potřebovala však takový obnos peněz, který sama neměla, a proto začala shánět finanční podporu. Pomohl jí filadelfský fotbalový klub Eagles, který v té době vybíral peníze na péči o děti postižené leukémií. Vybraných 100 tisíc dolarů ale bylo málo – Evansová potřebovala dalších alespoň 32 tisíc dolarů.
Následně svým plánem zaujala i fastfoodový řetězec McDonald’s, který v té době využíval hráče Eagles jako nosiče reklamy na mléčný koktejl. Spolu s oblastním manažerem McDonald’s Edem Rensym se doktorka následně domluvila na tom, že tržby z prodeje milkshaků půjdou na zakoupení domu, ovšem jen s podmínkou, že ubytování ponese jméno Ronalda McDonalda, maskota fastfoodové sítě.
Po dohodě byl 15. října 1974 otevřel první takový dům pro rodiče nemocných dětí, přičemž o šest let později se další dům dostal za hranice Spojených států, konkrétně do kanadského Toronta. O deset let později už těchto domů stálo po světě 150 a aktuálně jich je okolo 370. Brzy se k nim přidá i ten v Česku, kde Nadační fond Dům Ronalda McDonalda vznikl coby samostatná organizace v roce 2002.