Írán sužují masivní výpadky energie. Země zakazuje na několik měsíců těžbu kryptoměn
O tom, zda a jakým způsobem se budou v budoucnu regulovat kryptoměny, se vedou nekonečné debaty. Země po celém světě přitom zaujímají různé postoje. Během několika předchozích měsíců již například Turecko zakázalo pomocí nich platit, Indie se je možná chystá zakázat jako celek a Tesla je přestala akceptovat z důvodu energetické náročnosti. Kvůli velkému množství spotřebované energie nyní dočasně zakazuje těžbu kryptoměn také Írán.
Nejpalčivější problém, který aktuálně Írán s kryptoměnami řeší, nesouvisí s odloučením měn od dosahu státu, případným financováním zločineckých organizací ani finančními podvody, které státy obvykle uvádí jako důvody pro jejich zákaz (nebo přinejmenším pro určitý skeptický pohled na ně). V tomto ohledu ostatně Írán legálně vystupující těžaře povinně registruje, aby o nich vláda měla přehled, načež své vytěžené mince prodávají íránské centrální bance.
Přesto se teď v islámské republice rozhodli proti kryptoměnám zakročit. Ve velkých íránských městech totiž dochází k poměrně častým výpadkům elektřiny, které v minulých týdnech trvaly i několik hodin. Zajímavostí je, že kvůli nim přišli íránští šachisté o účast na světovém šampionátu, který se letos koná online. K výpadkům sice docházelo i v průběhu předchozích let, ale letos se k nim přidalo také výrazné sucho omezující fungování vodních elektráren, a to automaticky znamená rozsáhlejší problém.