Kdo se vleče, neuteče! Legendární Bulánci se po 20 letech vrací a na novou verzi shání půl milionu

Filip HouskaFilip Houska

bulanci20

Foto: SleepTeam

Krvelační Bulánci se po 20 letech vrací

0Zobrazit komentáře

„Nezůstávej pozadu, oplácej jim olovem, střílej vlevo – uteč vpravo, nebo budeš uloven.“ Pokud jste vyrůstali na přelomu tisíciletí alespoň s částečným přístupem k počítači, dost možná jste se setkali s kultovními Bulánky, v nichž jste se chopili role krvelačného polštáře s právem zabíjet. Legenda mezi českými hrami se nyní vrací a tvůrci lákají na její novou generaci, kterou si zahrajete i na konzolích.

Aby ale návrat Bulánků po dvaceti letech skutečně proběhl, musí autoři ze studia SleepTeam uspět na crowdfundingové platformě Startovač, kde dnes spustili kampaň. Od ní si slibují vybrat alespoň 500 tisíc korun, které poslouží pro dokončení nové verze polštářové střílečky ve 3D a včetně různých hratelných módů, které rozšíří klasický deathmatch.

„Dlouho jsme si s myšlenkou na nové Bulánky pohrávali a nakonec jsme se nechali unést nadšením a voláním komunity po moderním bulánčím titulu,“ zmiňuje pro CzechCrunch spolutvůrce oblíbené hry Jaroslav Wagner a doplňuje, že po jednoduché animované střílečce z ptačího pohledu byl velký zájem i po dvou dekádách. A to ani nemusela splňovat moderní nároky dnešních her.

bulanci-1

Foto: SleepTeam

Noví Bulánci dostanou propracovanější kabátek

Bulánci 2.0 ale budou jiní. Ačkoliv si zachovají svůj punc, pro který se nejen v Česku tak proslavili, tvůrci slibují, že se postaví po bok současné generace her. Vedle trojrozměrného pojetí nebo nových režimů (například mód dobývání) lákají i na možnost personalizace vlastního bulánka či multiplayeru napříč všemi platformami, kde budou dostupní. Vedle PC totiž chtějí i na herní konzole.

V případě úspěšné kampaně si je tak bude možné zahrát také na PlayStationu (4 a 5), Xboxu One i Nintendu Switch. Pokud by se ale tvůrcům podařilo vybrat více peněz, byť nespecifikují kolik, spustí Bulánky také pro počítače Mac i mobilní zařízení. Oproti své původní verzi z roku 2001 už sice nebudou zdarma ke stažení, ale SleepTeam ujišťuje, že cena „nebude závratná“ – na PC je aktuálně nastavena na 400 korun.

bulanci-3

Foto: SleepTeam

Mapa Na dobrou noc v nočním provedení

Renesance jedné z nejikoničtějších českých počítačových her, která byla nainstalována na nejednom školním počítači, ovšem teprve začíná – právě podporovatelé na Startovači budou naprosto klíčoví. Tvůrci se nicméně rozhodli, že je za finanční přízeň náležitě odmění. Třeba sběratelskou figurkou, karetní hrou Bulánci, artworky s podpisy autorů nebo možností nadabovat vlastního bulánka.

„Pro fajnšmekry je připraveno i tištěné vydání fenomenální bulánčí poezie, která provázela úspěch titulu na začátku tisíciletí. Nechybí předběžný přístup a poděkování v titulcích hry,“ popisuje Wagner a dodává, že kampaň poběží až do 16. června letošního roku. Těšit se můžete i na stejně jednoduché ovládání hry pomocí několika tlačítek nebo slavné mapy jako Na dobrou noc.

Od příchodu první verze ozbrojených barevných polštářů uplyne letos v listopadu už dvacet let. Psal se totiž rok 2001, kdy české studio SleepTeam (mimo jiné tvůrci kultovní adventury Polda) s Bulánky vyrukovalo. Vzhledem k tomu, že začínali na velikosti pouhých 3 MB a byli zdarma, velmi rychle se rozšířili. Do karet jim hrálo i to, že šlo o samostatného klienta, kterého nebylo třeba instalovat. Tím pádem šli Bulánci spustit i na školních počítačích.

I když nešlo o graficky precizní hru, SleepTeam stavěl hlavně na zábavě. Proto se Bulánci nejlépe hráli na jedné obrazovce ve více lidech, přičemž k ovládání stačilo jen pár kláves. Jednoduchá byla ostatně i síťová konfigurace, stačilo znát jen IP adresu protivníka a multiplayer na dálku mohl začít. V roce 2005 pak tvůrci zveřejnili i editor map pro fanoušky, což byl další podnět pro ještě zábavnější hraní. Do dnešního dne se pak Bulánci měli stáhnout až 16milionkrát.