Poválečné osudy zaujaly až v Brazílii. Svoboda 1945: Liberation byla zvolena nejlepší hrou se společenským přesahem
Charles Games je herní studio fungující pod Univerzitou Karlovou. Právě to je předpokladem k tomu, aby jeho díla nebyla jen bezduchými hříčkami na zahnání nudy, ale aby jejich úkolem bylo edukovat a přinášet společenský přesah. To potvrdilo i nejnovější ocenění udělené titulu Svoboda 1945: Liberation, které studio získalo na mezinárodní akci BIG Festival až v daleké Brazílii.
Střelba utichla a z rozhlasů se ozývají nadšené hlasy státníků oznamujících konec druhé světové války. Tam, kde končí jeden konflikt, však začíná doutnat druhý. Především v pohraničních oblastech se stupňují střety českého obyvatelstva s tím německy mluvícím. Nevraživost vrcholí a Němci jsou vykázáni za hranice. Ani tím ale problémy nekončí, tentokrát ovšem přicházejí z východu s budovatelskou písní na rtu.
Herní studio Charles Games o sobě dalo vědět v roce 2017 hrou Attentat 1942, jež se v nedávné době objevila i na mobilních zařízeních. Svoboda 1945 je volným pokračováním tohoto titulu, který zpracovával téma nelehkých životních příběhů osob žijících v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava. Byť by se mohlo z názvu pokračování zdát, že tentokrát bude vše daleko veselejší, z pohnutých dějin našeho národa víme, že konec války byl pouze začátkem nových vln násilí.
Hra nás zavádí do malé vesnice na česko-německém pohraničí, která se pomalu vzpamatovává z hrůz druhé světové války. Touha po odplatě je ovšem silnější než snaha zachovat mír, a tak je hráč ve svém pátrání retrospektivně vystavován řadě momentů, které ukazují, že svět nikdy nebude černobílý.
Nejrůznější odstíny šedi jsou hlavní dominantou grafického zpracování hry, ve které se objevují i dobové fotografie, videozáznamy, ale také reálné videosekvence s hranými pamětníky. Pomocí jejich vyprávění se hráč postupně dostává k odhalování starých tajemství, o kterých nechce nikdo moc mluvit.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs