Komerční banka se dostala na Harvard. Studenti se na jejím příkladu učí, jak na agilitu v korporátech

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

juchelka-kb0Insider

Foto: KB

Jan Juchelka, CEO Komerční banky

0Zobrazit komentáře

Pokud bychom hledali trend, který v posledních letech významně rezonuje nejen v tuzemských korporacích, je to agilita. Řídit projekty tak, že jsou schopné rychle reagovat a měnit své plány takřka ze dne na den, právě největší společnosti často nedokážou. V Česku to chtěla změnit například Komerční banka, která do agilní transformace šlápla ve velkém a dostala se díky tomu až na Harvard.

Jan Juchelka nastoupil do čela Komerční banky v polovině roku 2017 a hned mu bylo jasné, že pokud finanční dům chce nejen udržet pozici na trhu, ale také zajistit, aby o ni do budoucna nepřišel, bude muset přijít s výraznými interními změnami, jelikož mnoho procesů nevyhovovalo moderním potřebám. Rok nato spustil rozsáhlý transformační proces, který měl agilitu vnést do stylu práce napříč všemi odděleními.

„Když jsme v roce 2018 začínali, tak jsme si řekli, že předěláme celou technologickou část banky na agilní řízení. Trvalo to rok a myslím, že jsme u nás spolu s Českou spořitelnou nejdál v šíři a hloubce implementace takového modelu,“ říká pro CzechCrunch Michal Vytiska, který se ve třetí největší české bance co do počtu klientů staral o agilní transformaci.

Transformační proces se týkal změn v systému fungování, firemní kultuře i organizačních strukturách společnosti. Pozitivní dopad měly změny dle zástupců banky i při nástupu pandemie, protože již v mnoha ohledech dokázali reagovali rychleji a pružně odpovídat na neustále se měnící podmínky a požadavky, ať už ze strany státu, nebo klientů.

vytiska-kb

Foto: KB

Michal Vytiska v Komerční bance řídí agilní transformaci

Významnou pomocí byl přechod na agilní řízení také v rozhodnutí o tom, odkud a jak fungují zaměstnanci. Komerční banka se i v reakci na pandemii koronaviru rozhodla zavést napříč firmou hybridní režimy, kdy mohou zaměstnanci část týdne pracovat z domova a část týdne jsou v kanceláři. Přestože agilní transformace dál probíhá, už teď její výsledky zaujaly výzkumníky z Harvardu.

Na prestižní Harvard Business School se snaží předávat zkušenosti na základě aktuálních příkladů z praxe a v tématu agilní transformace jim slouží jako referenční případ právě Komerční banka. Studie nazvaná Enterprise Agility at Komerční Banka vyšla v časopise Harvard Business Review a byla zařazena do školních osnov. Studentům MBA programů chodí popisovat své zkušenosti i sám CEO Komerční banky Jan Juchelka.

„Studie je primárně zaměřená na kulturní a lidský aspekt agilní transformace, tedy jak jsme se z tradiční pyramidální organizace překlopili do plochých struktur. Výzkumníci z Harvardu na tom pracovali zhruba tři čtvrtě roku, dělali s námi hloubkové rozhovory a teď už podle toho vyučují,“ popisuje proces Michal Vytiska.

Nejdůležitější pochopitelně je, jak bude agilní transformace prospěšná pro samotnou Komerční banku, ale pokud to dává smysl, rádi v tuzemské společnosti předávají své zkušenosti i jinde. Do centrály banky v pražských Stodůlkách tak létají delegace z celého světa od Peru přes Uzbekistán až po Indonésii.

„Chtějí to vidět naživo, všichni mají kolem agilního způsobu práce plno dotazů. Pro nás je to potvrzením, že směr, jakým jsme se vydali, je správný. Pustili jsme se do transformace hodně rychle a razantně a celou dobu jsme si říkali, jestli to je ten správný směr. Teď se nám to vrací,“ říká Vytiska, který dává kredit i dalším českým společnostem.

Bankovnictví u nás patří v digitalizaci i moderním přístupu k řízení mezi evropskou špičku. „I my jsme v rámci naší skupiny Société Générale v implementaci agility nejdál. České bankovnictví je obecně hodně napřed, vedle nás rychle postupují i třeba v České spořitelně nebo Monetě,“ dodává Vytiska. Díky tomu, že se Komerční banka bude objevovat v hodinách na Harvardu, teď možná přijedou do její centrály i další zájemci.