Rekordní vlna solidarity. Češi vybrali na pomoc zničené jižní Moravě za necelý den přes 110 milionů korun

Několik jihomoravských obcí zpustošilo tornádo

Foto: Milan Jaroš/Twitter

Zcela nevídaná vlna solidarity se rozjela napříč celou Českou republikou poté, co několik jihomoravských obcí bezprecedentním způsobem zasáhlo ničivé tornádo. V tuzemsku ojedinělý přírodní úkaz za sebou nechal desítky rodin bez střechy nad hlavou, k nimž nyní míří podobně nevídaná pomoc od spoluobčanů. V rámci sbírky na Darujme.cz se za necelých 24 hodin vybralo více než 110 milionů korun.

„Ještě nikdy se v historii české filantropie nevybralo tolik peněz za tak krátkou dobu,“ říká Zdeněk Mihalco, ředitel Nadace Via, která platformu Darujme.cz provozuje. V pátek v půl desáté večer svítila u sbírky nazvané Pomozme zničeným obcím na jihu Moravy částka přesahující už 115 milionů korun od téměř 100 tisíc lidí.

Během dnešního dne, kdy zbytek republiky sledoval, jakou spoušť v několika obcích na jižní Moravě za sebou zanechalo tornádo, Zdeněk Mihalco hlásil, že na zmíněnou sbírku Nadace Via chodilo 500 tisíc korun každý pět minut a servery byly na hraně svých kapacit. Za prvních 12 hodin se vybralo 25 milionů a částka rychle stoupá.

„Ukazuje to především neuvěřitelnou štědrost Čechů, kteří se dokázali semknout již při podobných přírodních katastrofách v minulosti a také během koronavirové pandemie. Rekordní výtěžek sbírky je umožněn i technologickým posunem, k němuž došlo v poslední době v oblasti online dárcovství,“ doplňuje Mihalco s tím, že mezi největší výhody patří možnost založit podobnou sbírku ve velmi krátkém čase.

mihalco

Zdeněk Mihalco, výkonný ředitel Nadace Via stojící za platformou Darujme.cz

Foto: Nadace Via

Za celý loňský rok přitom platforma Darujme.cz pomohla pro téměř 800 organizací vybrat celkem 232 milionů korun. Aktuální a dál rychle rostoucí suma na pomoc zpustošeným jihomoravským obcím a tamním obyvatelům tak udělá v historickém grafu s objemem darovaných peněz dárcovské služby pořádně vysoký zub. A to i proto, že Mihalco byl mezi prvními, kteří ve čtvrtek zareagovali a podobnou kampaň spustili.

V následujících hodinách se k němu připojila prakticky celá země a již teď je (vycházíme-li z veřejně oznámených aktivit) jasné, že na pomoc zasaženým obcím míří minimálně stovky milionů korun a další velké objemy peněz v materiální pomoci, ať už jde o stavební materiál, ale i potraviny, oblečení či léky, protože ničivé tornádo mnoho rodin připravilo úplně o všechno.

Pomoc materiální i psychická

Pomocnou ruku nabízí celá řada společností. Své dodávky s potravinami, léky a dalším vybavením již vypravily například online supermarkety Rohlik.cz a Košík.cz a také lékárna Pilulka.cz. Alza zase plánuje darovat poškozeným domácnostem domácí spotřebiče a výpočetní techniku v hodnotě pěti milionů korun a jeden z nejbohatších Čechů Karel Komárek oznámil, že do míst, odkud pochází, pošle pro začátek minimálně 150 milionů korun.

S různým druhem pomoci se postupně připojuje celá řada dalších firem, podnikatelů i dobrovolníků. Vypsáno je vedle té zmíněné na Darujme.cz i mnoho dalších sbírek. Samotná Nadace Via již oznámila, že v první fázi uvolní na okamžitou akutní pomoc 20 milionů korun a v další fázi sladí postup pomoci také právě s dalšími neziskovými organizacemi a nadacemi, které rovněž vyhlásily charitativní sbírky na pomoc zpustošenému regionu.

„Obce i lidé teď řeší akutní následky katastrofy a nejsou ve stavu, kdy mohou okamžitě přijmout peníze. Chceme pomoci rychle, ale uváženě a koordinovaně s ostatními aktéry, tak aby pomoc byla správně zacílená a šla do správných rukou,“ dodává Mihalco.

Klíčová bude v následujících dnech a týdnech pro zasažené obyvatele však nejen materiální podpora, ale také psychická. Startup Hedepy, který vede Lukáš Krčil a nabízí online terapie, se proto rozhodl pomoci a nabízí 100 sezení pro lidi z postižených oblastí zdarma. Sezení s certifikovaným terapeutem si mohou lidé dohodnout už na druhý den.

„Lidé ztratili základní jistoty: bezpečí, místo, materiální potřeby. Budou muset znovu hledat zdroje, smysl svého života. Situace ale může mít dopad na jejich duševní zdraví i v budoucnu. Hrozí jim posttraumatický stresový syndrom, někteří se budou muset vyrovnat i se ztrátami blízkých,“ vysvětluje Lukáš Krčil. První a druhé sezení mohou lidé z postižených oblastí uhradit vouchery s kódem CB60C334, respektive A8DD3D4.

Šéfredaktor CzechCrunche, Apple pozitivní uživatel a sportovní fanoušek.

CC25

CzechCrunch News

Nenechte si utéct zásadní zprávy

Přihlaste se k pravidelnému odběru novinek ze světa byznysu a startupů.