Letištěm v Los Angeles se line české DNA. Skláři z Preciosy pro něj vyrobili třípatrový křišťálový lustr

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

preciosa-lax-1

Foto: Preciosa Lighting

Svítidlo od Preciosa Lighting je jedním z hlavních prvků designu terminálu letiště

0Zobrazit komentáře

Svět se po dvou letech zase otevírá a na letištích postupně přibývají lidé. Návštěvníkům losangelského letiště LAX, jednoho z nejvytíženějších letišť vůbec, teď čas při čekání na let nebo hledání správného letadla zpříjemní Češi. Ne ani tak přímou asistencí personálu, jako spíš chloubou tuzemského řemesla a designu. Skleněná instalace z Kamenického Šenova zde zabírá rovnou tři patra.

Pro firmu Preciosa Lighting, která luxusní svítidlo s názvem Crystal Swell vytvořila, to je další z velkých zakázek, na které jsou už tak trochu zvyklí. V minulosti zde totiž pracovali na lustrech pro nejdražší jachtu na světě, věhlasné hotely nebo paláce arabských šejků, jejich práce je ale také v Palladiu na náměstí Republiky v Praze. Dostat se do centra pozornosti terminálu jednoho z hlavních globálních uzlů letecké dopravy je nicméně zase něco trochu jiného.

I bez obeznámenosti s významem umístění projektu jsou úctyhodné už jen jeho parametry. Crystal Swell tvoří dvě stuhy o celkové délce 65 metrů sestávající z pružných kovových pásů lemovaných křišťálovými prizmaty. Ty jsou v konstelaci připomínající šroubovici DNA obtočenou kolem dlouhé trubky z leštěné oceli. Celá instalace je vysoká 17 metrů a váží čtyři tuny.

V Preciosa Lighting říkají, že jednou ze specifických vlastností honosného svítidla je kombinace dojmu křehkosti se skutečnou odolností. Losangelské letiště se totiž nachází v seizmicky aktivní oblasti, takže konstrukce Crystal Swell musela od začátku počítat s odolností vůči zemětřesení 7. stupně Richterovy stupnice. Právě nároky na odolnost v kombinaci s rozměry lustru do velké míry určily jeho finální vzhled.

preciosa-lighting-los-angeles-airport-chandelier-4

Foto: Preciosa Lighting

Tvary svítidla jsou inspirované vlněním oceánu

Byť se na první pohled chce zmiňovat poznámku o výrazném českém DNA v Los Angeles, svítidlo má svou podobou odkazovat spíše k vlnění oceánu, které se promítá i do střechy terminálu Toma Bradleyho, kde Crystal Swell je. Jelikož navíc jeho světlo vychází z RGBW LED pásků, správa letiště může barevnost kdykoliv výrazně měnit, ať už pro navození atmosféry, nebo v reakci na významné události.

„Přáli jsme si, aby se tato instalace stala nezapomenutelným symbolem,“ řekl Brent Kelley, manažer sekce architektury leteckých objektů ve firmě Corgan, která měla celý projekt na starost. „Doufáme, že se svítidlo stane natolik signifikantním prvkem v tomto prostoru, místem, o němž každý s jistotou ví, kde je, aby se lidé mohli domlouvat ‚setkáme se u vlny,“ pokračoval.

Preciosa Lighting, spadající pod větší sklářskou společnost Preciosa s různými zaměřeními, si tak na účet připíše další zářez v šíření povědomí o kvalitách českého křišťálu po celém světě. Dnes ostatně firma s historií sahající do konce 40. let minulého století zákazníky nachází hlavně mimo Česko. „Pro nás je nejsilnější americký trh společně s Perským zálivem, především Dubají, Spojenými arabskými emiráty a Katarem,“ popisuje Hospodářským novinám šéf obchodu Preciosa Lighting Jan Volšík.

Mezi nejnovější projekty firmy přímo v Česku patří například lobby haly O2 universum, menšího multifunkčního prostoru napojeného na O2 arenu. Návštěvy zde hned při vstupu zaujme strop, z něhož visí 650 ručně foukaných koulí různých barev a velikostí. Je to něco úplně jiného, vzdáleného tisíce kilometrů od lustru na losangelském letišti, ale i tak je mezi oběma zásadní spojitost.

preciosa-lighting-los-angeles-airport-11

Foto: Preciosa Lighting

Instalaci na losangelském letišti tvoří stovky křišťálových prizmat

Diskuze (0)

Novinka

Anonym