Vesmírný závod miliardářů. Richard Branson poletí na hranici kosmu už 11. července, předběhne tak Jeffa Bezose

Jiří SvobodaJiří Svoboda

be-ba

Foto: Blue Origin/Virgin Galactic

Jeff Bezos a Richard Branson. Dva miliardáři a dva vesmírní závodníci

0Zobrazit komentáře

Vesmírný turismus je obor, který je alespoň prozatím hřištěm pro tři miliardáře: Elona Muska, Jeffa Bezose a Richarda Bransona, respektive jejich firmy SpaceX, Blue Origin a Virgin Galactic. Kosmické závody přitom skutečně svádí nejen celé společnosti, ale právě i jejich zakladatelé. A to v tom, kdo se dřív osobně do vesmíru podívá.

Je to jen pár dní, co jsme psali, že Jeff Bezos bude ve vesmíru dříve než Elon Musk. Šéf Amazonu tehdy oznámil, že vzlétne 20. července na palubě vlastní rakety v jejím vůbec prvním letu s posádkou. Nakonec ale ani nejbohatší muž světa nebude ze světových miliardářů první. Toto prvenství zřejmě připadne Richardu Bransonovi, podle magazínu Bloomberg aktuálně 380. nejbohatšímu člověku světa.

Branson by měl na hranici vesmíru vyletět už 11. července na palubě své lodi VSS Unity jako pasažér s dalšími třemi kosmickými turisty (v tomto případě to budou přední představitelé Virgin Galactic) a dvěma piloty. Půjde tak o vůbec první plně obsazený let firmy, ale v principu bude podobný jako všechny předchozí.

VSS Unity bude nejdřív vynesena do výšky mateřskou lodí White Knight II. Následně se oddělí a zažehne raketové motory, které po pár minutách vypne. Na hranici vesmíru se dostane setrvačností, poté začne padat zpět k zemi, kde přistane na základně v Novém Mexiku.

Jeff Bezos oproti Bransonovi poletí více konvenční metodou, a to přímo ze země na palubě rakety New Shepard. Vyletí zhruba do stokilometrové výšky, zažije přibližně tři minuty stavu beztíže, načež se raketa na padáku vrátí zpět k zemi. Pomocí raketového pohonu se dostane zpět i samotný první stupeň rakety, který přistává podobně jako stroje od SpaceX.

Bude to mimo jiné jen pár dní poté, co Bezos oficiálně odstoupí z funkce šéfa Amazonu. Společně s Jeffem Bezosem se kosmického letu zúčastní také jeho bratr Mark a třetí člen posádky, jímž bude výherce charitativní aukce, jehož identita však zatím nebyla odhalena.

virgin-galactic

Foto: Virgin Galactic

VSS Unity vesmírné společnosti Virgin Galactic

U Bransonova potenciálního prvenství navíc vyvstává otázka, zda skutečně poletí do kosmu. Žádná univerzálně platná definice toho, kde začíná vesmír, totiž neexistuje. Nejčastěji se pro tyto účely používá imaginární linie ve výšce sto kilometrů nad mořem, zvaná také jako Kármánova hranice. Ale NASA i americké letectvo za astronauty považují osoby, které dosáhly výšky 80 kilometrů nad povrchem Země.

Jenže zatímco raketa New Shepard od Bezosovy společnosti Blue Origin stokilometrovou hranici překonává pravidelně při každém ze svých letů, Bransonova VSS Unity ji zatím nikdy nepokořila. Při svém posledním letu dosáhla na 89,23 kilometru.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym