Více práce za méně času. Japonská vláda doporučuje čtyřdenní pracovní týden, chce pomoci zaměstnancům i ekonomice
Poslední rok přinesl poměrně radikální změny v tom, jak mnoho lidí po celém světě pracuje. Ti, kterým to jejich zaměstnání dovoluje, strávili značnou část karantény doma v režimu home office a někteří se do klasických kanceláří už nikdy nebudou muset vrátit. Nové koncepty organizace práce jsou ale tématem diskuze i experimentů dlouhodobě a v Japonsku teď potenciálně ovlivní život všech. Země totiž začala zaměstnavatelům doporučovat čtyřdenní pracovní týden.
Doporučení přichází přímo ze strany japonské vlády, která ho umístila do výročních směrnic hospodářské politiky. Pochopitelně se nejedná o jakkoliv vymáhanou změnu, ale firmy by jí po narušení standardní praxe pandemií mohly naopak samy být více otevřené než dříve. Tři dny volna by jednak mohly být o něco blíže zkušenostem z karantény, hlavně si od nich ale vláda slibuje pozitivní vliv na ekonomiku. Možná tak země stojí na prahu dalšího posunu ve fungování trhu.
Rozdělení na pět dnů práce a dva dny volna se etablovalo na počátku 20. století ve Spojených státech a postupně se rozšířilo do celého světa. Oproti dřívějším systémům, kdy bylo práce typicky více, přechod na nižší náročnost umožnila zvyšující se životní úroveň i snaha globalizujícího se světa sjednotit fungování dodávek. Současné fenomény jako zvyšující se produktivita, automatizace nebo v neposlední řadě home office umožňují tento systém opět změnit.
Japonsko, země s pověstí rozšířeného workoholismu, se na to cítí zvlášť připravené. Z hlediska samotných zaměstnanců by zkrácení pracovní doby znamenalo především lepší rovnováhu mezi prací a osobním životem. Ta je zde výrazně horší než například v Evropě, za standard se totiž považují i desítky hodin neplacených přesčasů měsíčně.
V právním jazyce Japonska dokonce existuje termín „karóši“, volně přeložitelný jako „smrt z přepracování“, typicky způsobená infarktem či mozkovou mrtvicí kvůli nadměrnému stresu. Příliš dlouhá pracovní doba, které se mnoho Japonců podrobuje dobrovolně, nezřídka vede také k depresím, úzkosti i sebevraždám. Tyto fenomény samozřejmě neplatí pro všechny firmy v zemi, ale lze je označit za určitý symptom zdejší pracovní kultury.