Kolos, který donese lidstvo na Mars. SpaceX sestavilo největší vesmírnou raketu světa

Jiří SvobodaJiří Svoboda

Část obří vesmírné lodi, se kterou chce SpaceX letět na Mars

0Zobrazit komentáře

Před pár lety byla Boca Chica jen nenápadná vesnička v jižním Texasu, ovšem dnes už je to rodiště (i budoucí odpaliště) doposud největší vesmírné rakety světa. Tu vyrobila společnost SpaceX miliardáře Elona Muska, nejčastěji o ní uslyšíte pod názvem je Starship a v budoucnu se v ní lidé mají dostat až na Mars.

Přesněji řečeno, tým Elon Muska vůbec poprvé postavil dvě části rakety na sebe. Soustava několika obřích jeřábů vytvořila v průměru devítimetrový tubus, který se tyčí do výšky 120 metrů. Překonává tím i doposud největší funkční raketu, kterou je o deset metrů nižší legendární Saturn V používaný v programu Apollo.

Horním stupněm rakety SpaceX je právě samotná Starship, tedy modul, do nějž se v budoucnu posadí posádka. Jeho testování už probíhá v Boca Chica několik let s řadou více i méně úspěšných pokusů. Druhá část, takzvaný booster Super Heavy, zatím v akci vidět nebyla. Jedná se o první stupeň rakety, který pomůže lodi se dostat na oběžnou dráhu a poté se autonomně vrátí zpět na Zem.

Vesmírná loď Starship od SpaceX s boosterem Super Heavy

O tom, jak obří celý kolos je, svědčí i zveřejněné fotografie. Dělníci, kteří pracují zhruba v polovině rakety na propojení obou částí, vypadají spíše jako mravenci. Není proto divu, že Musk má ambice využít obřího prostoru naplno a poslat Starship nejen na rudou planetu, ale i na okružní cestu kolem Měsíce.

Princip letu Starship bude podobný jako u současné rakety SpaceX s názvem Falcon 9. Booster se od lodi oddělí zhruba tři minuty po začátku letu a za dalších pět minut přistane pravděpodobně na plošině zhruba 30 kilometrů od pobřeží v Mexickém zálivu. Kam přesně poté poletí Starship samotná, záleží na povaze mise.

SpaceX už nicméně v květnu podalo zprávu americké Federální komunikační komisi. V ní popisuje, jak bude vypadat první orbitální test celého nového systému. Starship podle něj provede kontrolované přistání v oceánu nedaleko pobřeží Havaje zhruba devadesát minut po startu.

Dělníci vypadají u obrovského rakety jako mravenci

Nutno ovšem podotknout, že do momentu, kdy uvidíme Starship i s boosterem ve vzduchu, ještě chybí několik zásadních kroků. Raketa Super Heavy, tedy její konkrétní model Booster 4, musí před startem projít několika tlakovými a motorovými testy.

Společnost SpaceX také čeká na ekologické přezkoumání startovních operací lodi, které provádí americký Federální úřad pro letectví. A jak píše Space.com, zatím není jasné, kdy bude tato kontrola dokončena.