Tvůrci herního hitu Beat Saber už patří k největším v Česku. Tržby studia poprvé vystřelily daleko přes miliardu

Filip HouskaFilip Houska

beat-games-saber-hrincar-beck-ilavsky

Foto: Beat Games

Zakladatelé Beat Games: Vladimír Hrinčár, Jaroslav Beck a Ján Ilavský

0Zobrazit komentáře

Neexistuje snad žádná hra pro virtuální realitu, která by byla tak úspěšná jako český Beat Saber. Rozsekávání létajících kostek v rytmu hudby přilákalo po celém světě tolik hráčů, že jeho česko-slovenští tvůrci ze studia Beat Games prodali letos v únoru přes čtyři miliony kopií této hry. A právě díky globální oblibě tohoto titulu zaznamenali nadmíru úspěšný rok 2020. Během něj firma, která už téměř dva roky patří pod Facebook, utržila o 600 milionů korun více než předloni.

Tržby společnosti Beat Games, za kterou stojí trio Vladimír Hrinčár, Ján Ilavský a Jaroslav Beck, dosáhly na 1,44 miliardy korun. Jako první na výsledky upozornil server Lupa.cz. Jednoznačně největší podíl na této sumě měly dle očekávání prodeje digitálního herního obsahu ve výši necelých 1,4 miliardy korun, do nichž patří nejen samotné kopie hry, ale také navazující hudební obsah. Začátkem února tvůrci Beat Saberu hlásili, že prodali už více než 40 milionů skladeb.

V databázi placených hudebních balíčků lze najít kapely jako Imagine Dragons, Panic at the Disco!, Linkin Park nebo BTS, přičemž nechybí ani singly slavného producenta Timbalanda nebo elektrohudba od vydavatelství Monstercat. Koncem května pak dorazilo rozšíření v podobě hitu Party Rock Anthem od LMFAO nebo písničky Counting Stars od One Republic. A je zřejmé, že tímto výčtem to do budoucna končit nebude.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zbylou část loňských tržeb poté tvoří prodeje služeb v oblasti výzkumu a vývoje, v rámci které herní studio Beat Games utržilo 42,5 milionu korun. Dohromady tedy tvůrci jedné z nejpopulárnějších her pro virtuální realitu na světě utržili přesně 1 441 205 000 korun. Zástupci studia Beat Games pro CzechCrunch odmítli své loňské výsledky komentovat, stejně tak neprozradili, zda česká entita eviduje veškeré tržby. Pokud by totiž mělo studio ještě nějaké entity v zahraničí, mohly by být ještě větší.

Svými výsledky za rok 2020 se každopádně Beat Games zařazují mezi největší herní studia v Česku, alespoň podle tržeb. Matador tuzemské scény Bohemia Interactive loni utržil zhruba o 300 milionů méně (1,1 miliardy korun). V případě Bohemky jde o tržby očištěné o provize prodejců her, a přestože to zástupci Beat Games nechtěli potvrdit, také v jejich případě by se mělo pravděpodobně jednat o tržby se započítanými provizemi. Bohemia Interactive však zatím stále vládne v čistých ziscích a loni vydělala 608 milionů korun – Beat Games „jen“ 56 milionů.

Na závěr nelze opomenout ani úspěchy v žebřících, především pak v tom od Sony – v kategorii nejstahovanějších her pro platformu PlayStation VR totiž Beat Saber loni obhájil první post.

Tesla odsouvá výrobu očekávaného Cybertrucku. Elon Musk futuristický pick-up představil před dvěma lety

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

tesla-cybertruck7

Foto: Tesla

Elektrický pick-up Tesla Cybertruck

0Zobrazit komentáře

Byl konec listopadu 2019, když Elon Musk opět rozvířil vody automobilového průmyslu. Poprvé tehdy představil svou vizi, jak by měly vypadat moderní elektrické pick-upy, tedy užitkové vozy s velkým nákladním prostorem, jež se zejména ve Spojených státech těší značné oblibě. Elektrický Cybertruck díky svému neortodoxnímu vzhledu vzbudil pozdvižení, k prvním zákazníkům ale nakonec přijede později, než se očekávalo.

Skutečnost, že Tesla odsouvá start výroby některého ze svých produktů, není příliš velkým překvapením. Šéf firmy Elon Musk je známý tím, že nastavuje nereálné termíny, a podle všeho ani Cybertruck nebude výjimkou. Před necelými dvěma lety během jeho představení hovořil o tom, že z výrobní linky by mohly začít první kusy sjíždět ve druhé polovině letošního roku. Zahájení výroby se ale nakonec odsouvá na rok 2022.

Leccos už naznačovaly poslední dva konferenční hovory s investory, jak upozorňuje magazín The Verge. Během toho posledního Tesla mimo jiné ohlásila další velmi slušný kvartál, v němž vůbec poprvé vydělala přes miliardu dolarů. V lednu sice Elon Musk uváděl, že pár dodávek Cybertrucků očekává ještě koncem letošního roku, ale minulý měsíc už Lars Moravy, viceprezident konstrukce vozidel, zmiňoval, že se Tesla ve zbytku roku postupně přesune teprve do výrobní fáze beta.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nyní kalifornská automobilka informovala o odložení prvních dodávek i na svém webu, kde si mohou zájemci Cybertruck i další vozy objednávat. „Konfiguraci svého vozu budete moci dokončit před zahájením výroby v roce 2022,“ stojí na webu Tesly. Původně na tomto místě firma udávala, že dokončit objednávku bude možné před blížícím se startem produkce koncem roku 2021.

Jen pár dní po prvním odhalení Cybertrucku Elon Musk hlásil, že na něj jeho společnost obdržela stovky tisíc rezervací. Podle magazínu InsideEVs by mohlo být aktuálně dle některých zdrojů zaslaných více než milion registrací, nicméně je třeba mít na paměti, že v takovém případě musí zájemce pouze složit plně vratnou zálohu ve výši zhruba 2,5 tisíce korun, takže skutečná čísla prodejů mohou být nižší.

I vysoký počet rezervací každopádně značí, o jak očekávané vozidlo jde. Tesla se svým Cybertruckem skutečně rozvířila vody, protože její futuristický design plný ostrých křivek a hranatých tvarů je něco, co jsme dosud vídali spíše ve sci-fi filmech než na skutečných silnicích. Nabízen bude Cybertruck ve třech konfiguracích, s jedním, dvěma či třemi motory. Nejsilnější varianta má zrychlit z 0 na 10 km/h za méně než tři vteřiny a dojet na jedno nabití dle odhadu EPA přes 800 kilometrů.

tesla-cybertruck8

Foto: Tesla

Elektrický pick-up Tesla Cybertruck

tesla-cybertruck9

Foto: Tesla

Interiér elektrického pick-upu Tesla Cybertruck