400krát účinnější než stromy. Unikátní bioreaktor pohlcuje oxid uhličitý pomocí řas a umělé inteligence

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

eos-bioreactor

Foto: Hypergiant

Eos Bioreactor je soběstačná jednotka přetvářející CO2, světlo a vodu na řasovou biomasu

0Zobrazit komentáře

Přinejmenším ze základní školy by měli všichni vědět, že, zjednodušeně řečeno, zelené rostliny pohlcují oxid uhličitý a jsou tak důležitým prostředkem pro snižování jeho koncentrace v atmosféře. Většinou se v této souvislosti mluví o stromech, u nichž může být z hlediska efektivity za nevýhodu považována poměrně vysoká náročnost na prostor. Americká firma Hypergiant Industries nicméně vyvinula bioreaktor, který prostřednictvím řas absorbuje CO2 a přetváří ho na ekologické palivo.

Chlorella Vulgaris je druh zelené mikrořasy s údajnou schopnosti pohlcovat v poměru k vlastnímu objemu více oxidu uhličitého než kterákoliv jiná rostlina. Kolem ní je postaveno celé zařízení s názvem Eos Bioreactor, který připomíná futuristický počítač chlazený tekutinou a na první pohled díky svým barvám také Xbox.

Rozměry bioreaktoru činí 90 × 90 × 210 centimetrů a vzhledem ke svému designu i nárokům na prostor je určený zejména pro použití v urbanizovaných prostředích. Svou činností může například přispívat ke snižování celkového dopadu určité budovy na životní prostředí.

hypergiant-industries-eos-bioreactor_1

Foto: Hypergiant

Vodní mikrořasy CO2 absorbují ze znečištěného ovzduší rozpuštěného ve vodě

Bioreaktor funguje na relativně jednoduchém principu využívajícím přírodní procesy, ale pro vysokou optimalizaci je kombinuje i se strojovým učením. Řasám se velmi dobře daří ve znečištěném ovzduší plném oxidu uhličitého, který vedle světla a vody potřebují k životu. Jsou tedy umístěny do nádrže s vodou s přívodem vzduchu a následně pro co nejvyšší míru vystavení světlu prováděny systémem úzkých trubiček.

Jejich metabolismus skleníkový plyn přetváří na potřebné živiny, generujíc množství biomasy a čistého vzduchu s vysokým procentem kyslíku. Ta je sbírána samostatným systémem, který prostřednictvím umělé inteligence neustále propočítává ideální množství řasy v reaktoru tak, aby absorbovala co nejvíce oxidu uhličitého.

lime-kolobezky-praha

Přečtěte si takéElektrické koloběžky Lime v Praze za rok pokořily milion jízd. Příští rok přijede vylepšený a odolnější modelElektrické koloběžky Lime v Praze za rok pokořily milion jízd. Příští rok přijede vylepšený a odolnější model

Výsledná biomasa může být použita k mnoha účelům – chlorella vulgaris se už dlouho používá jako kvalitní zdroj proteinů a dalších živin v příměsích do jídla a doplňcích stravy. Má potenciál poskytnout také mnohem lepší alternativu k biopalivům jako jsou sója, kukuřice a řepka.

hypergiant-industries-eos-bioreactor_3

Bioreaktor sám reguluje svou funkci prostřednictvím umělé inteligence

Také biopaliva však v mnoha případech produkují velké množství skleníkových plynů, a proto je lepší získané řasy použít například v kosmetice, pro výrobu rozložitelných plastů, hnojiv nebo dokonce uhlíkově neutrálních uhlíkových vláken. Nedávno jsme také psali o tričku značky Vollebak, které je vyrobené z řas.

Řešení velkých problémů lidstva

Eos Bioreactor je díky použitým řasám a technologiím pro optimalizaci jejich aktivity až 400krát efektivnější než stejný strom stejné velikosti. Přepočítáno naopak to znamená schopnost pohlcovat CO2 v míře odpovídající zalesněné ploše o rozloze 0,4 hektaru. Podobné statistiky však samozřejmě neznamenají, že bioreaktory mohou nahradit stromy, které jsou důležité z mnoha jiných důvodů než jen kvůli schopnosti snižovat množství skleníkových plynů v atmosféře.

Zakladatel a šéf Hypergiant Industries Ben Lamm neskromně říká, že obecným záměrem firmy je využívat ty nejpokročilejší technologie k řešení velkých problémů lidstva. Přemíra oxidu uhličitého patří k těm největším a objevují se kvůli ní i úvahy o objevování vesmíru ve snaze najít nový domov.

hypergiant-galactic-systems-team

Foto: Hypergiant

Chad Brinkley, Mike Johnson a zakladatel Ben Lamm z Hypergiant Industries

„Nechci, abychom kolonizovali vesmír proto, že utíkáme z naší domovské planety. Toto zařízení představuje jednu z našich prvních snah zaměřených na zlepšení planety, na které jsme,“ vysvětluje Lamm.

Výzkum snažící se přirozené biologické procesy využít pro čistění vzduchu a produkci „čistých“ zdrojů energie probíhá už mnoho let po celém světě. Hlavní přínos Hypergiant Industries tak spočívá v dosažení spolehlivosti technologie a její integrace do efektivního produktu, připraveného ke vstupu na trh.

Eos Bioreactor do tohoto bodu zatím tak docela nedospěl, jelikož je stále ve fázi funkčního prototypu. Firma ale plánuje zařízení výrazně přiblížit prodejní verzi v průběhu příštího roku. Na konci toho letošního navíc zveřejní technologické nákresy svého bioreaktoru, aby podnítila k vývoji podobných řešení i ostatní.

V Praze se budou posouvat hranice udržitelnosti. Budoucnost představují zelené budovy i obnovitelná energie

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

olympic-house-ioc1-minEvent

Foto: MOV

Olympijský dům v Lausanne

0Zobrazit komentáře

Zelená energie, ekologie, udržitelnost, šetrnost k životnímu prostředí. To jsou spojení, která čím dál více hýbou celým světem, ale základ mají především v energetice a stavebnictví či architektuře. Proto tak vznikají stále udržitelnější budovy, které pohání tzv. stoprocentně zelená elektřina, staví se dokonce celé energeticky soběstačně městské čtvrti a tom všem se bude v říjnu hovořit v Praze.

Také Česká republika se totiž může pochlubit zajímavým prvenstvím. Díky populárnímu Manifesto Marketu je právě v Praze první gastromarket, který kompletně pohání zelená elektřina. To znamená, že bere energii pouze z obnovitelných zdrojů, jako jsou solární, vodní nebo větrné elektrárny.

U nás i ve světě takových projektů vzniká stále víc, stejně jako vznikají nové elektrárny těžící elektřinu právě ze vzduchu, slunce nebo vody, jež se snaží narušovat dosavadní, obvykle špinavé energetické mixy. V Česku například stále představují přes polovinu zdrojů energie fosilní paliva, jež jsou reprezentované zejména hnědým uhlím.

manifesto-min

Foto: Manifesto

Manifesto Market je poháněn 100% obnovitelnou energií

Zásadní část energetického mixu u nás představuje také jádro, z něhož plyne více než třetina veškeré spotřebované energie, a přestože obnovitelné zdroje tu ještě nehrají takovou roli jako v jiných zemích, sjedou se právě do Prahy největší odborníci na to, jak by měla vypadat zelenější budoucnost celé planety. V polovině října je do Česka přivábí druhý ročník konference Share Your Energy.

„Čím dál více zemí, měst, firem a lidí chce využívat čistou energii z obnovitelných zdrojů. Po loňském úspěšném ročníku chceme na konferenci Share Your Energy přivést inspirativní řečníky z celého světa, kteří vytvořili nebo v praxi testují praktická řešení a inovace, co posouvají hranice udržitelnosti a energetiky,“ popisuje CEO pořadatelské firmy Nano Energies Stanislav Chvála.

gtee-2

Přečtěte si takéNová éra sportovního oblečení. Mladí Češi navrhli revoluční triko z grafenu, které přežije extrémní podmínkyNová éra sportovního oblečení. Mladí Češi navrhli revoluční triko z grafenu, které přežije extrémní podmínky

Řeč tak bude o první energeticky soběstačné čtvrti na světě, která se staví ve Valencii, nebo nejudržitelnější budově na světě, již si nechal v Lausanne postavit Mezinárodní olympijský výbor. Právě autoři těchto projektů budou popisovat své zkušenosti s budováním udržitelných projektů. Organizátoři totiž chtějí i celému Česku ukázat, že když se chce, tak to jde.

„V Česku se často u kulatých stolů diskutuje o tom, proč změny nejdou a že nás omezuje legislativa. My jsme si dali za cíl představit na konferenci jen taková řešení, která bude možné aplikovat v praxi,“ dodává Chvála. Řešit se proto bude i plánování měst, udržitelné investice v nich a urbanismus, což je téma, které se začíná diskutovat nejen v Praze, ale i v dalších českých městech.

Na konferenci Share Your Energy o něm promluví Ignacio Garcia Faubel, který s kolegy buduje ve španělské Valencii sousedství domů, jež jsou již projektovány v udržitelném standardu, a tak například sbírají a následně využívají dešťovou vodu nebo z přebytků z komunitních zahrad vyrábějí energii.

wesharesolar

Solární panely jsou stále více vidět

Britské domácnosti zase v zimě využívají nejen přebytečné teplo z metra, ale také nízkouhlíkové vytápění, o kterém promluví Eric Appleton z britského energetického akcelerátoru Energy Systems Catapult. Daleko jsou v energetické soběstačnosti také v estonském Tallinu, a tak o tom, jak lze proměnit odpad v energii nebo jak funguje solární dlažba, bude vyprávět Erki Ani z Cleantech ForEst.

V Nizozemsku se zase již šest tisíc lidí rozhodlo, že bude elektřinu sdílet mezi sebou, a to prostřednictvím platformy We Share Solar, která je postavená na solární energii a je označována jako energetické Airbnb. Její zakladatel Sven Pluut bude v Praze vysvětlovat, proč se vyplatí investovat do solárního panelu, který nemáte na vlastní střeše, a kam se vlastně celý jeho byznys ubírá.

O zelené budoucnosti a ekologických iniciativách se bude hovořit 16. října příhodně ve Staré čistírně odpadních vod v Praze-Bubenči, která byla postavená před více než sto lety a začátkem 20. století se v ní odehrávala revoluce v tom, že tu začala obíhat čistá voda. I ta se dnes vlivem člověka začíná stávat opět stále cennější komoditou.

Kompletní program konference Share Your Energy najdete na webu akce.