A co studenti, budou mít kde bydlet? Výhodně jedině s dalšími vysokoškoláky
Na univerzity v říjnu zamíří zhruba 50 tisíc nově zapsaných studentů. Hledání bydlení jim zabere více času a sáhnou si hlouběji do kapsy.
Začátek školního roku se blíží. A z přibližně tří set tisíc vysokoškolských studentů bude velká část kromě zápisu předmětů řešit také to, kde večer složí hlavu. Jenže nabídka univerzitních kolejí je omezená a značně pokulhává také počet neobsazených nájemních bytů – v současnosti jich je nejméně od roku 2018. V každém případě si budou muset studenti sáhnout hlouběji do kapsy, ať už se jim podaří ulovit bydlení kdekoliv.
Skutečnost, že si vysokoškoláci za bydlení připlatí, je totiž nevyhnutelná. Po pandemických letech, kdy byl zájem o bydlení v nájmu a na kolejích menší, jelikož mnoho studentů zůstalo během distanční výuky u rodičů, se vzedmula vlna poptávky po studentském bydlení – a to už v první polovině srpna. Dříve přitom studenti vyčkávali s hledáním střechy nad hlavou mnohdy až do září.
Velký zájem a plošný růst nákladů tak žene průměrné ceny měsíčního nájemného vzhůru, což se týká i bydlení na kolejích. Podle průzkumu, který provedly Seznam Zprávy, došlo k růstu cen v rozmezí od 9 do 18 procent. Nejvýrazněji podražily koleje Vysoké školy ekonomické – u nově zrekonstruovaných pokojů si studenti připlatí o 18 procent více.
České vysoké učení technické zdražilo na osmi kolejích v průměru o 15 procent, Mendelova univerzita v Brně o 10 procent a Univerzita Karlova o 9 procent. Školy přitom nevylučují, že k dalšímu růstu vzhledem k nepředvídatelnému vývoji cen energií a dalším zdražujícím nákladům na bydlení ještě dojde.
Přesto se koleje rychle zaplňují, jelikož jsou pro studenty stále výhodnější než standardní, byť sdílený rezidenční pronájem – ceny se pohybují v rozmezí od 2 do 8 tisíc za měsíc v závislosti na stavu koleje a na tom, zdali chce student sdílený nebo soukromý pokoj.
„16. srpna u nás proběhlo přidělování ubytování na příští akademický rok na všechny koleje ČVUT a všechny byly naplněny. Oproti minulým letům zaznamenáváme výrazně zvýšení zájmu o ubytování na našich kolejích,“ říká Petra Solimanová, vedoucí Odboru ubytovacích služeb ČVUT. Plnou kapacitu hlásí také Univerzita Karlova.
S hledáním bydlení raději neotálet
Velkou vlnu zájmu zaznamenaly kromě kolejí také realitní portály jako například Bezrealitky, které jsou tradičním místem pro hledání spolubydlení. „Meziměsíční nárůst ve vyhledávání inzerátů je momentálně dvouciferný a jsme teprve na začátku,“ zmiňuje Jan Škrabánek, šéf Bezrealitky.
„Pokud tedy někdo shání studentské spolubydlení, měl by ho skutečně začít hledat okamžitě. Nejenže má nyní poslední šanci dosáhnout na lepší cenu před další vlnou zdražování, musí se také připravit, že hledání bude trvat výrazně déle než loni. Hlavně v Praze a Brně hledají bydlení i tisícovky běžných domácností,“ dodává.
Pro studenty, kteří loví ve vodách realitních inzerátů, je nyní nejvýhodnější bydlení pohromadě ve větší skupině lidí. Velké byty totiž na trhu zůstávají nejdéle a majitelé je pronajímají za nižší částky na metr čtvereční. Podle dat Bezrealitky tak čtyři lidé za pronájem sedmdesátimetrového bytu v Praze nyní zaplatí měsíčně kolem 7 tisíc korun za lůžko. V případě, že by si takový byt pronajali lidé dva s tím, že každý bude mít pokoj pro sebe, každý zaplatí v průměru více než 12 tisíc korun měsíčně.