Aby bylo bezpečno. Čeští investoři posílají miliony do německého startupu, který zabraňuje kolizím letadel
I když si většina lidí představí letecké nehody jako ty nejčernější katastrofy, mnoho škod na letadlech vzniká, když se pohybují na zemi. Celý průmysl to stojí miliardy dolarů ročně, jelikož do celkových nákladů spadají i prostoje letadel, které doprovází náročné údržbářské práce. Na tento problém se rozhodl zaměřit německý startup Evitado, jenž získal důvěru českých investorů.
Pomocí technologie LIDAR, kterou na měření vzdálenosti pomocí laseru používají například i iPhony, Evitado vytváří síť senzorů, které lze dočasně nainstalovat do letadla nebo na tažná vozidla. Systém pak monitoruje zorným polem 360 stupňů okolí letadla v reálném čase a v případě rizika kolize upozorní obsluhu.
Rozsah detekce objektů přitom míří ke sto metrům s přesností na deset centimetrů. Díky univerzalitě senzorů je systém vyvinut k přesunu letadel jakékoliv velikosti v prostředí výroby, údržby nebo provozu na letištích. Protože je samotná technologie startupu přizpůsobená na velké objekty, může se využít i v jiných průmyslových odvětvích.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsV současnosti je v ostrém provozu několik jednotek systémů Evitado, v dalším rozvoji mu pomohou investoři. Německý startup s oficiálním sídlem v New Yorku v rané fázi získal investici téměř 500 tisíc dolarů, tedy kolem dvanácti milionů korun, od českého andělského fondu skupiny Depo Ventures, akcelerátoru Berkeley Skydeck a dalších „andělů“ z Asie, Evropy a Spojených států.
„Investice do Evitada je pro nás další sázka na trend automatizace a robotizace v průmyslu prostřednictvím kombinace technologií počítačového vidění a umělé inteligence. Tým Evitada řeší signifikantní problém, který má uplatnění napříč všemi odvětvími, zejména pak v automobilovém a těžkém průmyslu,“ říká Michal Ciffra, partner Depo Ventures, jehož andělský syndikát v poslední době podpořil i litevský startup Oxis.AI nebo americký Neuronix.
Za firmou Evitado stojí dvojice zakladatelů Andrew Moakes a Alex Kasinec, kteří se startupem kromě zmiňovaného Berkeley Skydeck prošli také akcelerátorem Singapur Aviation. Celkem získala granty ve výši 450 tisíc eur (zhruba 11 milionů korun) a vyvinula technologii v terénu společně s leteckou společností Airbus a singapurským ST Aerospace.
„Jelikož investujeme ve velmi rané fázi, důležitým faktorem rozhodování pro nás byla kvalita zakladatelů. Identifikovali jsme u nich poměrně vzácnou kombinaci znalosti technologií, podnikatelství a globálních ambicí. I proto byli schopni projít našim poměrně náročným hodnotícím procesem a také uspět v prestižním americkém akcelerátoru SkyDeck,“ doplňuje Michal Ciffra.