Aby člověk nevyhořel, je bohatý život nutností. Proto jsem pracoval pár měsíců z Keni, říká šéf vývoje CloudTalku
V CloudTalku aktuálně pracují hlavně na dálku
V CloudTalku staví globální produkt, se kterým modernizují call centra po celém světě. Slovensko-český startup buduje komplexní cloudový nástroj pro call centra, obchodní týmy i zákaznickou péči, který dokáže zvyšovat efektivitu pracovníků, plánovat čas, vyhodnocovat výkon nebo se dá například propojit s ostatními nástroji ve firmě.
Řešení od CloudTalku používá například slovenská vláda pro covidovou linku a nedávno navíc tuzemský startup získal investici ve výši 155 milionů korun, aby se mohl dále rozvíjet a škálovat. Šedesátičlenný tým aktuálně pracuje z celého světa – nejvíc kolegů sídlí na Slovensku a v České republice, výjimkou ale není ani Španělsko, Filipíny, USA a další státy.
Tým vývojářů se aktuálně skládá z dvanácti členů a v roce 2021 plánuje dvojnásobný růst. Šéf vývoje CloudTalku Josef Podaný nicméně v rozhovoru pro CzechCrunch přiznává, že ideální by bylo narůst trojnásobně. Protože je ale jejich služba globální, mohou nové talenty hledat po celém světě.
Jedná se o první ze série rozhovorů v rámci naší platformy CzechCrunch Jobs, kde propojujeme talentované lidi se zajímavými pracovními nabídkami. Potenciální uchazeče dnes mimo náplně práce a finančního ohodnocení zajímá i to, jak se o ně firma bude starat či na jakém produktu a s jakými lidmi budou pracovat.
Proto se chceme v rozhovorech se zástupci technologických startupů podívat na jejich fungování blíže, abychom nahlédli pod pokličku, jak přemýšlí například o firemní kultuře, náboru nových kolegů nebo práci na dálku. Pokud vás zajímají i další tipy z této oblasti, můžete odebírat i náš čtrnáctidenní newsletter, který se věnuje zajímavým pracovním nabídkám či osobnímu rozvoji. Poslední vydání najdete zde.
Na Instagramu jsem zahlédla, že jste pracoval na přelomu roku z Keni. Jaké to bylo?
Bylo to skvělé. Nejen, že jsem pracoval, ale užíval jsem si zároveň i dovolenou. Měl jsem tam dvouhodinový posun nazpět, tím pádem jsem si ráno vždycky stihl zaplavat, zaběhat a nachystat si dvě hodiny práce, to mi vyhovovalo. Kluky z týmu teď dost nabádám, aby do něčeho podobného šli, pokud mají tu možnost.
Co vám taková pracovní dovolená může dát?
Myslím si, že aby člověk nevyhořel, je bohatý život nutností. A pro developera ve startupu extrémně. Zároveň jsem tam zjišťoval, co všechno taková práce z místa, kde lidé normálně nežijí, obnáší, abychom věděli, kolik času nechat dalším kolegům na aklimatizaci, když se pro něco podobného rozhodnou. A bylo to super. Já byl v tu dobu v Africe, kluci v Bratislavě a v Košicích, někteří kolegové a kolegyně mimo náš dev tým různě po světě.
Jak se vám v takovém režimu na dálku daří ve vašem týmu začleňovat nováčky?
Takto na dálku jsme minulý rok nabírali nového kolegu poprvé a moc nám to nevyšlo. Byl to takový náš fuckup, ale díky za něj. Teď už víme, co nám funguje, a co ne, protože všechno poctivě analyzujeme. Ale je to těžké, protože máme poměrně složitý a široký tech stack i produkt, což má na začleňování nováčků samozřejmě vliv. A neustále se v tomto směru učíme.
Nedávno nám ale nastoupili dva noví kolegové a po prvním sprintu a retrospektivě od nich máme velmi pozitivní zpětnou vazbu, tak snad se nám to daří. A to nastoupili zrovna ve chvíli, kdy jsme si řekli, že zahodíme naši mobilní aplikaci v Ionicu a přepíšeme ji do React Native.
Co konkrétně se vám nepovedlo v tom prvním případě?
Nepodařilo se nám dopředu specifikovat očekávání od nováčka a postavit je proti jakési road mapě a jednotlivým kontrolním bodům, kterými bychom měli možnost si naše očekávání ověřovat. Nechávali jsme to spíš žít vlastním životem a zpětně vidím, že už jenom z pohledu složitosti našeho tech stacku to může být pro nové kolegy náročné. To může způsobit frustrace nejen na straně naší, ale hlavně na straně nováčka.
Když jsme se tenkrát dostali do bodu, kdy bylo jasné, že to nefunguje, rozloučili jsme se. Super na tom ale bylo, že jsme to na obou stranách cítili stejně a pochopili jsme, co jsme všichni udělali špatně. To rozloučení pak bylo v podstatě velmi pozitivní a příjemné, byť to může znít divně.