Aby zadek nezažíval středověk. Česká firma Posedla pomocí 3D tisku vyrábí cyklistická sedla na míru
Bolavý zadek může švih pořádně znepříjemnit. Pokud ale máte sedlo, které přesně zná vaše půlky, bolestivé kroucení na rourách nehrozí.
Martin Řípa a Jiří Dužár, zakladatelé projektu Posedla
Jedna z věcí, která dokáže pořádně znepříjemnit cyklistickou vyjížďku – neboli švih, jak říkají sami cyklisté –, je bolavý zadek. Stav, kdy se na kole kroutíte a trpíte, nejčastěji způsobuje nevyhovující sedlo, které přiškrcuje tok krve a způsobuje otlačeniny. Problém se rozhodla řešit Posedla ze severočeského Varnsdorfu. Pomocí 3D tisku vyrábí na míru sedla, která mají nabízet komfort i na dlouhých cestách.
Projektů, jako jsou Posedla, ve Šluknovském výběžku moc nenajdete. Je světový, pracuje s moderními technologiemi – a přitom míří na koncového zákazníka. Proto si Posedel všimli i ve společnosti Prusa Research, jednoho z největších jmen na poli 3D tisku, která firmu finančně podpořila a pomohla tak nápad dotáhnout až do sériové výroby.
Cesty zakladatelů Posedel, Jiřího Dužára a Martina Řípy, se zkřížily již na gymnáziu ve Varnsdorfu. Po jeho dokončení se vydali také na vysokou, kde studovali geografii. Po studiích se na chvíli rozdělili. Dužár začal pracovat ve Spojených státech pro Czech Tourism, Řípa zase v Praze – a následně jihovýchodní Asii – budoval agenturu pro výzkum trhu.
I přesto oba nosili v hlavě myšlenku na vlastní podnikání. Ten moment nastal s příchodem pandemie. Ještě před jejím startem oba skončili s regulérním zaměstnáním s tím, že se začnou více věnovat cestování. V případě Dužára se mělo jednat o několikaměsíční sabatikl po jihovýchodní Asii, covid ale tyto plány zhatil. Všechno zlé je ovšem k něčemu dobré.
Jelikož jsou Dužár i Řípa milovníky cyklistiky, začali přemýšlet nad podnikáním v této oblasti. A jejich nápady se začaly stáčet k nabídce personalizovaných cyklistických sedel. „Tehdy jako blesk z čistého nebe přišel akcelerátor od Průšů, kde se nám povedl udělat velmi dobrý pitch deck. Z devadesáti přihlášených projektů jsme se dostali do finální trojice,“ přibližuje Dužár moment, kdy vše odstartovalo.
Právě tento úspěch přinesl první finanční prostředky na realizaci myšlenky produkce sedel na míru vyráběných pomocí technologie 3D tisku, které Josef Průša později podpořil další částkou ve výši 15 milionů za dvacetiprocentní podíl ve společnosti.
Personalizovaná cyklistická sedla sice nejsou na trhu žádnou novinkou, ovšem ve většině případů jde o službu změření a hledání nejlépe odpovídajícího modelu a velikosti mezi sériově vyráběnými kusy. Sedla vyráběná opravdu na míru jsou velmi drahá a dnes na nich jezdí především profesionální jezdci. Přelomovou ideou není ani výroba sedla pomocí 3D tisku.