Accolade, STRV a Zoot patří mezi nejrychleji rostoucí firmy v Evropě, za tři roky vyrostly o stovky procent

strv-semerad-zeifart-smid-stava

Foto: STRV

Zakladatelé STRV David Semerád, Pavel Zeifart, Lubo Smid a Martin Šťáva

0Zobrazit komentáře

Mezi tisícovkou nejrychleji rostoucích firem v Evropě za poslední tři roky se na základě svých finančních výsledků umístili hned tři čeští zástupci. Dle seznamu FT 1000, který již potřetí sestavil deník Financial Times ve spolupráci se serverem Statista, mezi roky 2014 a 2017 z českých firem v příjmech nejrychleji rostla pražská investiční skupina Accolade Holding, konkrétně o 1 555 procent, dále tuzemské vývojářské studio STRV (o 770 %) a nakonec módní e-shop Zoot (o 462 %).

Největším překvapením mezi českými firmami, kterým se z pohledu růstu tržeb dařilo, je bezpochyby Zoot, který se již delší dobu potýká s finančními problémy – nedávno dokonce zažádal o ochranu před věřiteli a do vedení přizval nového šéfa, který mu má pomoci. Na druhou stranu se jedná o výsledky z let předchozích, kdy Zoot skutečně rychle rostl.

Naopak u STRV umístění v žebříčku tolik nepřekvapí, obzvlášť když minulý týden poprvé oficiálně zveřejnilo své finanční výsledky za loňský rok, v němž dosáhlo na tržby ve výši 363 milionů korun při zisku přes 50 milionů korun. Na úvodní fotce najdete čtveřici spoluzakladatelů STRV, které dnes působí především na americkém trhu – Davida Semeráda, Pavla Zeifarta, Luba Smida a Martina Šťávu.

zoot2

Český e-shop Zoot vyrostl za 3 roky o 462 procent

České Accolade Holding skončilo v žebříčku na 56. místě, STRV na 171. místě a skupina Zoot na 330. místě. K první desítce, kterou naplno ovládly firmy z Velké Británie, se žádná z nich nepřiblížila. Celkové první místo v žebříčku s ohromným růstem o 51 364 % obsadila firma Blue Motor Finance, následovaná britským startupem Deliveroo (15 749 %) a estonským Taxify (12 231 %), které funguje mimo dalších evropských trhů také v Česku či na Slovensku a které jsme si nedávno pozvali na akci CzechCrunch Offlajn.

Kritéria pro výběr do seznamu deníku Financial Times jsou samozřejmě přísná. Všechny zúčastněné firmy musí poskytovat data dobrovolně, stejně jako musí mít za rok 2014 příjmy převyšující 100 tisíc eur a o tři roky později již minimálně 1,5 milionu eur. To vše samozřejmě v kombinaci s organickým růstem. Nejslabší společnost z celého žebříčku tisíce firem zaznamenala růst o 37,7 procenta.

vahana-airbus

Přečtěte si takéAirbus chce s letadlem Vahana změnit vzdušnou přepravu. Má za sebou už 50 testovacích letůAirbus chce s letadlem Vahana změnit vzdušnou přepravu. Má za sebou už 50 testovacích letů

V seznamu je pak celkem 149 firem z technologického sektoru, a to navíc bez započtení kategorie byznysů v oblasti e-commerce a fintech (se svou vlastní kategorií). Celých 230 firem má své hlavní sídlo v Německu, byť mezi samostatnými městy vede i ve vztahu k převládající Velké Británii v TOP 10 Londýn s 63 společnostmi.

Deset nejrychleji rostoucích firem

  1. Blue Motor Finance (Velká Británie) – 51 364 %
  2. Deliveroo (Velká Británie) – 15 749 %
  3. Taxify (Estonsko) – 12 231 %
  4. Solectric (Německo) – 7 772 %
  5. Psioxus Therapeutics (Velká Británie) – 7 126 %
  6. Housekeep (Velká Británie) – 6 100 %
  7. Crep Protect (Velká Británie) – 5 933 %
  8. Viajes Libratur / iTravex (Španělsko) – 5 741 %
  9. Darktrace (Velká Británie) – 4 928 %
  10. NBWM (Nizozemsko) – 4 652 %

Jde tedy vidět, že nejvíce se daří právě britským firmám. V rámci těch českých nicméně také nejde o jediný obdobný úspěch. Například český startup ShipMonk, který vede teprve 27letý Jan Bednář, se dle magazínu Inc. umístil loni na 29. místě z 5 000 nejrychleji rostoucích soukromých firem ve Spojených státech s tříletým růstem 7 600 procent. Startup navíc na přelomu roku získal svou vůbec první externí investici ve výši 10 milionů dolarů, tedy více než 220 milionů korun.

STRV

STRV je česká technologická společnost zaměřující se na vývoj softwarových…

Klíčoví lidé

lubo-smid3

Lubo Smid

CEO