Airbnb poprvé v plusu. Díky uvolněním po covidu a turistům z Asie loni vydělalo přes 40 miliard

Motorem růstu byl hlavně zájem z Asie, přispěla ale i nedočkavost turistů z Evropy. Po dlouhé době navíc roste touha po pobytech ve městech.

Michal MančařMichal Mančař

airbnb_1

Foto: CzechCrunch

Airbnb se po těžkých covidových letech v roce 2022 dařilo

0Zobrazit komentáře

Airbnb bylo jedním ze symbolů negativních byznysových dopadů pandemie posledních let. Proticovidová opatření tvrdě zasáhla především turismus a ubytování – a služba propojující majitele nemovitostí se zájemci o pobyt předloni vykázala vysokou ztrátu. Ale s uvolňující se situací už za rok 2022 dosáhla na rekordní úspěch a také zisk ve výši 1,9 miliardy dolarů.

V přepočtu zhruba 42 miliard korun znamená pro Airbnb první ziskový rok v historii a výrazný nárůst oproti pandemickému období, který jeho byznys citelně ovlivnil i v Česku. Za rok 2021 společnost vykázala ztrátu 353 milionů dolarů (téměř osm miliard korun). Tržby za rok 2022 dosáhly rekordních 8,4 miliardy dolarů (185 miliard korun), o 40 procent víc než předloni. Hnacím motorem růstu logicky byla postupná rušení proticovidových omezení hlavně v Číně a s nimi spojená zvýšená poptávka asijských turistů.

K prvnímu ziskovému roku Airbnb významně přispěl čtvrtý kvartál, zahraniční pobyty ve sledovaném období narostly meziročně o 49 procent. Čtvrtletní tržby v meziročním srovnání vyrostly téměř o čtvrtinu na 1,9 miliardy dolarů a mírně tak překonaly odhady analytiků. V aktuálním kvartále Airbnb očekává celkově o trochu nižší obrat, přesto hlásí nárůst poptávky.

„Zájem zákazníků zůstává vysoký. Velice nás těší zájem evropských hostů, kteří letos letní pobyty rezervují s předstihem, nebo růst na latinskoamerickém trhu,“ sdělil akcionářům šéf a spoluzakladatel firmy Brian Chesky. Jak připomínají Financial Times, největšími tahouny loňského růstu byli nicméně především turisté z asijsko-pacifické oblasti.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Od nich přišel v roce 2022 čtyřicetiprocentní meziroční nárůst v počtu rezervovaných nocí. „Nedávné uvolnění opatření v Číně vidíme jako povzbudivý signál pokračujícího zotavování regionu,“ dodal Chesky. Poprvé od pandemie také Airbnb hlásí návrat velkého zájmu po ubytování ve městech, pobyty v nich tvořily více než polovinu všech rezervací. Ve srovnání se závěrem roku 2021 narostly v posledním čtvrtletí uplynulého roku o více než pětinu.

Zvýšený zisk šel ruku v ruce se zvyšujícími se cenami ubytování. Oproti předpandemickému stavu konce roku 2019 průměrná denní cena ubytování vyrostla o 35 procent na 153 dolarů neboli 3 400 korun. Podle Financial Times společnost však očekává mírný pokles průměrné ceny díky větší nabídce kratších a levnějších ubytování.

Navzdory zdražování si zájemci přes Airbnb loni zabookovali více než 88 milionů nocí. Společnost také navýšila možnost ubytování téměř o milion lokalit, v současnosti nabízí už 6,6 milionu inzerátů, taktéž rekordní číslo. Akcie Airbnb, jež se obchodují od roku 2020, na příznivé zprávy zareagovaly růstem ze 120 na 132 dolarů (2 900 korun) za kus.

CzechCrunch Jobs