Akcie Pilulky prudce rostou, investoři věří Čuprovi. Otázka zní: Stáhne firmu z burzy?

Akcie Pilulky od pondělí večer, kdy stály 170 korun, vystoupaly do středečního poledne na 230 korun. A posilovat budou nejspíš dál.

Luboš KrečLuboš Kreč

cupr-kasa-3

Foto: CzechCrunch

Tomáš Čupr, majitel TCF Capital, a zakladatelé Pilulky Martin a Petr Kasovi

0Zobrazit komentáře

Bezprostředně poté, co online lékárna Pilulka oznámila, že v ní kontrolní podíl nabude skupina TCF Capital Tomáše Čupra, zamířila cena jejích veřejně obchodovaných akcií prudce nahoru. Jenže její další osud na pražské burze je nejistý.

„Jakékoliv plány nejdou říct předem, aniž by to firma nejdřív oznámila oficiálně,“ odmítl Tomáš Čupr pro CzechCrunch naznačit, jaké má plány s firmou, s jejímiž akciemi se od roku 2020 obchoduje na trhu Start pražské burzy.

Když byl loni na jaře Čupr hostem našeho podcastu Money Maker, připustil, že si pohrával s myšlenkou Pilulku ovládnout a z burzy ji stáhnout: „Samozřejmě jsme se koukali na možnost – řeknu to zcela otevřeně – vzít Pilulku z burzy. Bylo to téma. Došli jsme k názoru, že to vlastně nepotřebujeme.“ Následně do Pilulky odmítl vstoupit, ale v příštích měsících zase změnil názor, takže v létě jí poskytl půjčku 80 milionů. Součástí byla právě i opce na zisk kontrolního balíku akcií.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Takže otázka, zda Pilulka zůstane na burze, je otevřená. A investoři v tom, co by mohlo následovat, vidí příležitost – od pondělního večera, kdy firma zveřejnila informace o Čuprově uplatnění opce, roste cena akcií strmě vzhůru. V pondělí večer byla na 170 korunách, ve středu dopoledne už na 230 korunách. To je posílení o více než 30 procent v rozmezí ani ne 48 hodin.

Čuprův tým ve firmě úřaduje už několik měsíců a po valné hromadě z konce února ji manažersky plně ovládl, když dosadil své lidi do představenstva i dozorčí rady. A když teď investiční fond Tomáše Čupra získá také kontrolní balík akcií, mohou někteří investoři sázet na to, že bude chtít Pilulku stáhnout výhledově z burzy – při takovém kroku by musel minoritáře vyplatit.

Jestli to opravdu udělá, je ale otázka. Ostatně Čuprův spolupracovník a nynější šéf Pilulky Peter Klekner pro CzechCrunch nedávno uvedl, že otázka odchodu z burzy není tak rezolutní, jak by se mohlo zdát: „Ta otázka by spíše měla být o tom, jak se chceme chovat k investorům. Kdybychom firmu stahovali z burzy, museli bychom udělat několik kroků, které nejsou hezké vůči drobným akcionářům. A my od začátku říkáme, že se i k nim chceme chovat slušně. Být na burze má své výhody i hodně nevýhod, ale Pilulka má přes pět tisíc drobných akcionářů, které bychom neradi poškodili. Nechceme mít pověst dravce, který všechno kosí. Je to pro nás sice starost, ale zároveň velká příležitost.“

To, že by se mu podařilo Pilulku nakonec ekonomicky vyspravit a transformovat tak, aby vydělávala peníze, může být dalším důvodem, proč je nyní o její akcie zvýšený zájem – že prostě část lidí spekuluje na budoucí úspěšný příběh. Část investorů pak nepochybně sází pouze na to, že akcie nyní tak jako tak půjdou nahoru a chce se s tím svézt a ve vhodný okamžik je prodat. Ostatně už jednou letos akcie Pilulky prudce rostly, a to na přelomu ledna a února.

pilulka-kasa-bratri-regular-min

Přečtěte si takéAkcie Pilulky prolomily smutnou hranici: spadly pod 100 korunAkcie Pilulky prolomily smutnou hranici: spadly pod 100 korun. Před třemi roky přitom stály 18x víc

Podle Tomáše Cverny, analytika investiční společnosti XTB, není odchod Pilulky z burzy v nejbližší době realistický. „Akcie společnosti Pilulka od pátku do středečního dopoledne posílily o více než 26 procent. Tento pohyb svědčí o důvěře investorů v krok Tomáše Čupra uplatnit opci a převzít kontrolní podíl,“ říká. „Za mě je důvěra investorů opodstatněná, protože pokud dojde k začlenění Pilulky do ekosystému Rohlíku, může to být zlomový bod pro fungování Pilulky jako takové. Akcionáři do jisté míry sází i na stažení Pilulky z burzy. To se však zřejmě nestane, a to hlavně díky tomu, že Čupr již kontrolní podíl drží a může firmu restrukturalizovat, i když je obchodovaná na burze,“ dodává.

Akcie, které nyní Tomáš Čupr se svou skupinou získá prostřednictvím dceřiné firmy Growth Expert, jsou momentálně v držení Martina a Petra Kasových a jejich letitého souputníka Marka Krajčoviče, který do konce února seděl v dozorčí radě Pilulky. Krajčovič i Kasovi už se ale z Pilulky stáhli.

Z centrálního depozitáře lze vyčíst, že Čuprovi oplátkou za loňskou půjčku 80 milionů korun poskytli do zástavy 1,15 milionů kusů svých akcií. Celkem má Pilulka podle webu pražské burzy 2,7 milionu akcií, takže opce by se mohla vztahovat na podíl na úrovni 42,5 procenta. Dalším významným akcionářem firmy je finanční skupina Wood & Company, jež drží lehce nad 15 procent. Zbytek připadá primárně na tzv. free-float, tedy veřejně obchodované cenné papíry.

Pro Tomáše Čupra může být ponechání Pilulky – tedy jedné z firem ve svém portfoliu – na burze i cennou zkušeností, kterou využije i u Rohlíku. U něj se totiž nijak netají tím, že by jej rád jednou na burzovní trhy – byť nějaký větší a zahraniční – dovedl. Na Pilulce si pak bude moct prakticky osahat, co vše to obnáší a jak moc se mu takový krok může (ne)vyplatit.

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb

Spojuje malé investory s podnikateli, kterým banky nestačily. Ronda Invest pokořila třímiliardovou metu

Půjčují podnikatelům, pro které nejsou banky dost rychlé a pružné. Díky jejich úvěrům se zrealizovalo přes dvě stě projektů zajištěných nemovitostmi.

blazek-ronda-invest

Foto: Ronda Invest

Lukáš Blažek má v Ronda Invest na starosti úvěrový obchod

Když podnikatel žádá o úvěr na nákup, výstavbu nebo rekonstrukci větších nemovitostních projektů u tradiční banky, často narazí i na tradiční překážky. Spoustu energie mu sebere průchod náročným administrativním kolečkem – když navíc potřebuje peníze rychle, na papírování nemá čas. A jakmile protančí všemi nástrahami bankovního světa, stejně ho může čekat překvapení, protože mu banka na jeho konkrétní záměr půjčit prostě nedokáže. Existují ale i jiné cesty.

Jednou z nich jsou úvěry zajištěné nemovitostí, které podnikatelům nabízí investiční platforma Ronda Invest. „Profinancovali jsme nádherný projekt rekonstrukce budovy U Kampusu v Hradci Králové podnikateli, který u banky nepořídil, protože šlo o veřejnou dražbu. Banka mu jednoduše neuměla garantovat proplacení financí v případě výhry. Tam, kde je pro podnikatele tradiční bankovní svět krátký, my nabízíme velmi rychlou cestu k financím za férových podmínek,“ uvádí konkrétní scénář Lukáš Blažek, který má v Ronda Invest na starosti úvěrový obchod. Žadatelé o tento typ úvěru dostanou rozhodnutí do 48 hodin a peníze i do deseti dnů.

Za většinou investičních projektů v portfoliu Ronda Invest stojí příběhy menších a středních českých firem, které řešily potíže s řízením cashflow při větších nákupech budov, pozemků, jejich rekonstrukcích nebo při výstavbě nových developerských projektů. Řešení zde ale nacházejí i podnikatelé z oblasti obchodu či služeb, kteří mají k dispozici nemovitost do zástavy.

Zájem podnikatelů s klesajícími sazbami stabilně roste.

Nebankovní financování nejčastěji využívají majitelé k opravě bytových domů, ale i menší developeři jako v případě výstavby a prodeje pětadvaceti rodinných domů v pražských Štěrboholech, kde pomohl úvěr od Ronda Invest na 230 milionů korun.

„Od bank se odlišujeme rychlostí a flexibilitou, se kterou umíme klientům vyjít vstříc. Nejčastěji si chválí, že díky nám nemuseli investice odkládat nebo rušit,“ doplňuje Blažek. Ve svém jádru je Ronda Invest jednou z investičních platforem, mezi které se řadí například i Portu, Fondee nebo Upvest. Zaměřením jde o P2B (peer-to-business) platformu, která spojuje malé investory s firmami. Investovat do vybraných projektů na druhé straně může kdokoli od tisíce korun. Díky zajištění nemovitostí pak s relativně nízkým rizikem a zhodnocením přes sedm procent ročně.

zafinancovano_31_01

Zdroj: Ronda Invest

Ronda Invest od roku 2017 do ledna 2025 poskytla úvěry za téměř 3 miliardy korun

„Financujeme menším a středním firmám jejich investiční záměry, typicky v hodnotě od dvou do sta milionů korun. Dbáme na to, aby šlo o spolehlivé firmy a bonitní nemovitosti v blízkosti velkých měst. K tomu navíc vyžadujeme poměr úvěru k hodnotě nemovitosti, tedy LTV, na úrovni do 70 procent. Když chce podnikatel půjčit 7 milionů korun, musí mít do zástavy nemovitost alespoň v hodnotě 10 milionů korun,“ vysvětluje Blažek. Splatnost úvěrů pak bývá mezi jedním až třemi roky, přičemž je možné i prodloužení financování na další období.

Ronda Invest od svého založení před osmi lety do ledna 2025 profinancovala projekty v celkové výši 2,9 miliardy korun a aktuálně je už nad třímiliardovou metou. „Po všeobecném útlumu zájmu o firemní úvěry na přelomu let 2022 a 2023, za kterým stály zejména velmi vysoké úrokové míry, zájem podnikatelů s klesajícími sazbami opět stabilně roste,“ říká šéf obchodu. Věří, že se společnosti Ronda Invest letos podaří poskytnout úvěry za další více než miliardu korun.

Od roku 2017 do projektů, kterých je přes 270 v Česku a na Slovensku, své prostředky vložilo téměř 4 500 investorů a vyplaceno jim dohromady bylo 235 milionů korun jen na výnosech, které se u jednotlivých investičních příležitostí pohybují typicky mezi sedmi až osmi procenty ročně.

Za investiční platformou Ronda Invest stojí několik silných finančních hráčů. Jedním je podle webu firmy Gabriel Kovács, kterému patří 15 procent mateřské společnosti Ronda Holding a.s. a který je zároveň majitelem spořitelního družstva Citfin. Druhým je finančník Vladimír Komár s 85procentním podílem, kterému mimo jiné patří česká kosmetická značka Dermacol.

„Záměry, které projdou naší prověrkou, financujeme z vlastních zdrojů. Klienti tak mají peníze na účtu rychleji než u crowdfundingu, kde se čeká, zda se složí dost investorů na realizaci projektu. My drobným investorům umožňujeme do zafinancovaných úvěrů investovat, až když úvěr běží. Výnosy se jim počítají ihned po zainvestování a první peníze jim vyplácíme už další měsíc. Samozřejmě vše bez jakýchkoliv vstupních poplatků nebo pravidelných srážek. Rychlost financování je jedna z našich velkých konkurenčních výhod,“ dodává Blažek.

Ač nejsou investice klientů pojištěny proti úpadku správcovské společnosti, zatím podle slov Blažka svým slibům stoprocentně dostáli: „Každému investorovi jsme vždy včas vyplatili původní investovanou částku i výnosy.“ Včasné a kompletní splacení svých závazků si drží jako hlavní prioritu, což v dnešní době není standardem.

K úvěru společnost vyžaduje sepsaný notářský zápis s přímou vykonatelností, což s vysokou spolehlivostí zajišťuje bezpečnost úvěrového procesu. Na webu společnosti je pak u každé investiční příležitosti transparentně komunikován způsob zajištění i pořadí věřitelů při vypořádávání závazků.

CC Native

Partnerem článku je Ronda Invest

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb