Akcie šly prudce dolů, pak prudce nahoru. Jak tomu rozumět? Trh je nervózní a jen tak se neuklidní
Známý glosátor dění na burzách Petr Žabža z Air Bank vysvětluje, co se dělo v posledních dnech na trzích, které létaly jako na divoké dráze.
Petr Žabža z Air Bank
Komentář Petra Žabži: Chování akciových trhů by se v uplynulém týdnu dalo popsat jako minimálně „divné“. Zatímco v pondělí ráno to vypadalo, že končí svět a japonský akciový trh se propadl nejvíce za posledních 37 let (s podobně panickou reakcí burz v Evropě a ve Spojených státech), konec týdne byl pro změnu zalitý sluncem. Index S&P 500 za minulý týden tak nakonec přišel jen o 0,7 procenta, zatímco technologický Nasdaq Composite oslabil o pouhých 0,8 procenta. Evropský Euro STOXX 50 dokonce posílil a připsal si 0,4 procenta.
Co se stalo a proč investoři tak zpanikařili? V případě takto masivního pohybu na trhu vždy platí dva předpoklady. Tím prvním je, že málokdy lze vinit exkluzivně jenom jeden faktor a téměř vždy jde o kombinaci více věcí dohromady. Tím druhým je, že pohled do zpětného zrcátka je obecně velmi zjednodušující a realita nakonec může odhadům a spekulacím ekonomů a analytiků odpovídat pouze částečně.
Jaké důvody tedy podle všeho vedly k tak kolosální volatilitě burz? Tím prvním byla makroekonomická data přicházející ze Spojených států. V pátek 2. srpna bylo totiž oznámeno, že míra nezaměstnanosti dosáhla v červenci 4,3 procenta. Odhady pracovaly s mírou 4,1 procenta a toto číslo tak představuje nejen pokoření ekonomických předpovědí, ale i nejvyšší míru nezaměstnanosti za posledních 12 měsíců.
Investoři si už několik měsíců kladou otázku, zda v USA nastane „hard landing“ nebo „soft landing“ a tento údaj jejich uvažování naklonil spíše k tvrdší variantě „přistání“ ekonomiky. Nepomohlo ani to, že investiční banka Goldman Sachs zvýšila riziko recese z 15 procent na 25 a JPMorgan dokonce z 10 na 35 procent.