Akciové trhy spadly a jen tak neporostou, čeká nás divoká doba. Situace se ale zase uklidní
Co to je medvědí trh? A proč (skoro) všechno padá? Analytička finanční skupiny Cyrrus Anna Píchová popisuje, co se děje na akciových trzích.
Analytička Anna Píchová
Akciové trhy jsou jako na klouzačce. Ne na houpačce, ale na klouzačce – padají dolů a těch pár vzrůstů s tím nic moc nenadělá. Index S&P 500, který sleduje pět set největších amerických firem, je od začátku roku minus 21 procent. Technologický index Nasdaq je na tom ještě hůř a odepisuje přes 30 procent. Nové kolo výprodejů proběhlo v posledních dnech. Co se děje, vysvětluje analytička investiční společnosti Cyrrus Anna Píchová.
Po necelých dvou letech silného růstu ukazují kapitálové trhy investorům svou druhou stranu – že umějí také padat. A pohání to velmi podobná síla, která je tlačila vzhůru, tedy kroky centrálních bankéřů, kteří utahují kohoutky a zvyšují úrokové sazby. „To, co investory nyní vyděsilo, jsou aktuální data o americké inflaci. Čekalo se, že inflace už nebude stoupat, jenže se ukázalo, že zrychluje. A z dat o cenách pohonných hmot nebo potravin vyplývá, že inflace s růstem ještě neskončila,“ říká Anna Píchová.
V rozhovoru pro CzechCrunch vysvětluje, proč inflace investory tolik straší, jak dlouho se dá čekat, že poklesy budou trvat, co to je, když akcie vstoupí do medvědího trhu, i co by si z toho všeho měli odnést běžní investoři.
V pondělí večer tomu nešlo uniknout, byznysové portály z celého světa hlásily, že ikonický index S&P 500 vstoupil oficiálně do medvědího trhu. Co to ten medvěd vlastně je?
Je to situace, kdy jeho cena klesne o více než 20 procent od jeho posledního maxima. Je to v podstatě tržně uznávaná definice. Když cena roste, hovoří se o býčím trhu. Index s medvědím trhem flirtoval v podstatě od začátku roku, trhy celý letošek ztrácí. Sešla se spousta faktorů, které by s nimi tak či onak zamávaly. Když se spojily, efekt je extra nepříjemný. Jde o válku na Ukrajině, která na trzích rezonovala hlavně v únoru a březnu, o covid v Číně a také o inflaci. Ta zrychluje i v USA, trhy ovšem zajímá především reakce americké centrální banky.
Proč?
Minulá dekáda byla érou levných peněz, centrální banka dělala všechno proto, aby akciové trhy nespadly, dodávala na ně likviditu. S tím je teď ale konec. Tištění peněz a nakupování dluhopisů přestalo, naopak FED (zkratka pro americkou centrální banku – pozn. red.) začal zvedat úrokové sazby.
To se přece děje už nějakou dobu, ne?
To, co investory nyní vyděsilo, jsou aktuální data o americké inflaci. Čekalo se, že inflace už nebude stoupat, jenže se ukázalo, že zrychluje. A z dat o cenách pohonných hmot nebo potravin vyplývá, že inflace s růstem v Americe ještě neskončila. Stejně jako v Česku. To vyvolává další obavy. Sice se čekalo, že FED bude základní sazby zvedat, jenže riziko rostoucí inflace ho možná přiměje je zvedat agresivněji. A právě toho se trhy bojí. V kostce to pak znamená, že investoři se začnou přesouvat do dluhopisů, u nichž rostou úroky, a opouštějí akcie, jejichž hodnota pak poklesne.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs