Ale vždyť jste jen ženy! Úspěšné bistro Karel založily dvě známé, zákazníci za ním ale hledají muže
V pražské Troji otevřel před rokem nevšední podnik. Zajímá místní a návštěvníky zoo, ale jezdí do něj i lidé z Letné, Vinohrad či Holešovic.
Elena Skala a Karolína Pomahač provozují Bistro Karel
Nachází se sice v pražské Troji nedaleko zoo, i tak ale Bistro Karel láká zákazníky z celé Prahy. Je to díky tomu, co se tu podařilo vybudovat – podnik, kde se podává netradiční jídlo, v netradičním prostoru a s netradičním programem.
Bistro Karel nedávno oslavilo první narozeniny. Usídlilo se v areálu Trojského zámku, respektive v jeho části, která byla původně oranžerií. Zámek ji sice využíval jako zázemí pro zahradníky, s gastrem se tu ovšem počítalo a těsně před covidem se o místo u cyklostezky z Prahy do Klánovic ucházeli první zájemci. Pandemie ale vše na čas zastavila.
Karolína Pomahač tehdy provozovala úspěšný podnik Slow Café na Vinohradech. Šlo o menší kavárnu zaměřenou na snídaně a brunche. I sem ale pandemie dorazila a provozovatelku kavárny zanechala v psychickém i finančním vyčerpání. „Postupně jsme cítili, že už to nemá smysl udržovat dál, a rozhodli jsme se posunout jinam. Začala jsem se tak rozhlížet, a protože bydlíme v Troji, chtěla jsem něco tady,“ vypráví Pomahač s tím, že původně chtěla něco menšího. Do prostoru, který objevila, se ale zamilovala a nebylo cesty zpátky.
Osud jí přihrál do cesty i parťačku. Když se Elena Skala, stálá zákaznice Slow Café, dozvěděla, že její oblíbená kavárna bude zavírat, byla v šoku. „Byla to moje srdcovka,“ líčí Skala, které změnila život jedna otázka – a to, zda provozovatelka kavárny, kterou nijak zvlášť neznala, nepotřebuje pomoc. Když se dozvěděla, že Pomahač shání někoho k sobě, do společného podniku se přihlásila i přesto, že před tím neměla s vedením gastra moc zkušeností, pracovala totiž v produkci audiovizuálních projektů. Na mateřské to ale nešlo zvládat.
Ke kývnutí na spolupráci ji ale přivedlo i to, že podobný nápad měla i ona sama. „Jednou jsem šla s miminkem na procházku a narazila na Trojský zámek, nikdy předtím jsem tu nebyla. Tehdy mě napadlo, že bych si tu dovedla představit kavárnu, což jsem ale vzápětí zavrhla jako bláznivý nápad,“ vypráví Skala.
Na začátku to prý byl punk. Obě ženy si ale navzájem sedly, nakonec našly investora a všechno se začalo dávat dohromady. „Podnik jsme kolaudovaly s holými zdmi. Rekonstrukce tu sice proběhla, ale před deseti lety, nevěděly jsme, kam vedou jednotlivé dráty, tak jsme musely kontaktovat původního architekta. Otevření pro nás ale byla hotová věc, nevzdávaly jsme se, a to ani přesto, že jsme pořád dokola od někoho poslouchaly, že jsme prostě jenom dvě ženské,“ líčí Pomahač.
Na Bistru Karel spolupracovali architektky i truhláři, provozovatelky chtěly, aby byla bývalá oranžerie propojená se zahradou, která k podniku náleží. Výsledkem je neuvěřitelně svěží a prosvětlené místo, kde zahrada vstupuje dovnitř a vnitřek do zahrady. „Zahrada jen jeden z největších darů, které jsme dostaly. Měly jsme možnost sem vysázet stromy a vytvořit tu divokou oázu, kde se lidé cítí jako v přírodě, jsme vděčné zámku, že nám dal při jejím využití volnou ruku,“ říká Skala.
Zahrada jen jeden z největších darů, které jsme dostaly.
Poměrně unikátní je také to, že provozovatelky nechávají své zákazníky, aby zahradu používali tak, jak jim to přesně vyhovuje. Nikdo tak nemusí být svázaný tím, že tu není volné místo nebo vhodné počasí. Zahrádka je otevřená celoročně a lidé tu sedí na schodech nebo si klidně pití a jídlo mohou vzít do sousední zámecké části.
Občas je prý trochu složitější to korigovat, cílem ale je, aby se tu lidé cítili svobodně. Jinak funguje podnik i uvnitř. Kromě samotného provozu je totiž v přední části také koloniál, kde si lidé mohou koupit různé produkty a suroviny. O Vánocích se tu prodávaly například také vánoční dárky, řemeslné výrobky a cukroví.
To samé platí i o jídle. Koncept je postavený na středomořském způsobu stravování, kdy si lidé objednají několik menších jídel a ty pak navzájem sdílí. Chody se uzpůsobují sezóně, to znamená, že menu se pravidelně mění.
Aktuálně je na něm například zimní minestrone, růžičková kapusta s mandlovou omáčkou, pálivými foccaciovými krekry a praženými mandlemi nebo brambory v bylinkovém prachu s crème fraîche, koprem, nakládaným hořčičným semínkem a kaviárem ze pstruha, případně ve vegetariánské variantě s kaviárem z mořských řas.
Bistro Karel zkrátka není pro ty, kdo by si chtěli dát colu nebo párek v rohlíku. Provozovatelky se snaží s jídlem, ale třeba i vínem vrátit ke kořenům. V nabídce jsou tak například naturální vína a vesměs produkty vytvářené udržitelně a s respektem.
Pečivo si tu pečou vlastní, vyrábějí si i bylinkové oleje, další suroviny pocházejí od farmářů. Maso dodává Maso Klouda nebo Farma Napipi, zelenina je z holešovické tržnice, z Metrofarm nebo z Farmy jednorožec. Týká se to ale například i nádobí, které má bistro od Keramiky Koller, jejíž hrníčky si mohou mohou i koupit. V nabídce je rovněž přírodní ekologická kosmetika, kterou tu používají na úklid.