Amazon jde do přímého boje se SpaceX, do vesmíru chce vypustit tři tisíce internetových satelitů

Jiří SvobodaJiří Svoboda

Jeff_Bezos_Pad
0Zobrazit komentáře

Retailový gigant Amazon se pravděpodobně v horizontu několika let dostane do křížku s vesmírným startupem SpaceX. Na oběžnou dráhu Země se totiž chystá vypustit přesně 3 236 satelitů na zprostředkování globálního připojení k internetu i na místech, ke to doposud nebylo možné. Project Kuiper, jak Amazon program nazývá, se tak může stát přímou konkurencí pro systém Starlink od SpaceX.

Jak objevil server GeekWire, Amazon přes svou entitu Kuiper Systems LLC podal potřebnou dokumentaci prostřednictvím americké Federální komunikační komise (FCC) Mezinárodní komunikační unii, specializované agentuře pod OSN, která globálně koordinuje orbity satelitů. Předtím, než bude moci satelity vypustit, bude potřebovat povolení také přímo od FCC, která se bude dívat například na to, jestli satelity nebudou tvořit na oběžné dráze další vesmírný odpad.

Podrobnosti kromě počtu satelitů však zatím nejsou známy – Amazon ještě řekne, zda bude vyrábět satelity sám, nebo je odkoupí od třetí strany. Stejně tak není vyloučeno, že koncern použije k vynesení satelitu na orbit vesmírný startup Blue Origin, který patří zakladateli Amazonu Jeffu Bezosovi.

Amazon Go First Store_0

Termín, kdy by mohla být konstelace satelitů v provozu, není zatím známý, jisté však je, že se bude jednat přinejmenším o několik let. Cena pro celý projekt půjde podle GeekWire do miliard dolarů (neboli desítek až stovek miliard korun), což však Amazon s aktuální tržní kapitalizací blížící se k 900 miliardám dolarů nemusí příliš trápit.

Amazon bude dohánět SpaceX

Koncern Jeffa Bezose však ani náhodou nepřichází na neobjevený trh, naopak bude muset novou konkurenci dohánět. Nejdále v pokusech o zavedení velkých konstelací internetových satelitů je startup SpaceX Elona Muska. Ten na rozdíl od Amazonu již má povolení od FCC na vypuštění celkem více než dvanácti tisíc satelitů v systému nazvaném Starlink. První dva testovací kusy vypustila na oběžnou dráhu raketa Falcon 9 už v únoru minulého roku.

bezos

Přečtěte si takéJeff Bezos si po rozvodu udrží kontrolu nad Amazonem. Jeho exmanželka bude jednou z nejbohatších žen světaJeff Bezos si po rozvodu udrží kontrolu nad Amazonem. Jeho exmanželka bude jednou z nejbohatších žen světa

Protože v případě SpaceX se jedná o zhruba patnácticentimetrové satelity s váhou jednoho kilogramu, očekává se, že je začnou rakety vynášet ve velkém ještě letos. Pokud Musk zůstane u svého původního termínu, Starlink by mohl být k provozu připravený příští rok. Povolení od FCC dostalo SpaceX mimo jiné za podmínky, že prokáže, že vysloužilé satelity z konstelace bezezbytku shoří v atmosféře a nebudou tak tvořit další odpad na oběžné dráze.

Do satelitů investuje třímiliardový startup i Facebook

Podle odhadů OSN nemá přístup k internetu více než polovina světové populace, což je potenciál, který pochopitelně láká mnohem více firem než jen Amazon a SpaceX. Například startup OneWeb získal od investorů celkem 3 miliardy dolarů a na oběžnou dráhu v únoru za pomocí ruského Sojuzu vypustil prvních šest satelitů. V plánu má stovky dalších.

První prototyp loni v lednu vypustil také americký Telesat a taktéž plánuje vypustit stovky dalších jeho klonů. Vloni v létě potvrdil zprávy o pracích na vlastním internetovém satelitu také Facebook, a tak bude zajímavé sledovat, jak si nově vytvářený trh rozdělí v příštích letech jedny z aktuálně nejhodnotnějších firem světa i menší startupy.

Raketu Falcon Heavy od SpaceX brzy čekají dvě mise, do vesmíru vynese i šestitunovou arabskou družici

Jiří SvobodaJiří Svoboda

falconheavy

Falcon Heavy

0Zobrazit komentáře

Když se v únoru 2018 poprvé odlepila ze země raketa Falcon Heavy, svět obletěly majestátní obrázky nejenom z jejího startu, ale také zcela synchronizovaného přistání dvou boosterů. Bohužel to bylo také na dlouhou dobu naposledy, co v současnosti nejvýkonnější raketa světa letěla. To se však již brzy změní a veřejnost bude moci již sledovat hned dva další lety Falconu Heavy.

Ihned po konci první mise lodi Crew Dragon začala NASA k potřebám dvou letů Falconu Heavy předělávat startovací rampu LC-39A na floridském Cape Canaveral. Jako první odtud odstartuje již v dubnu mise, jejíž cílem bude na oběžnou dráhu vynést saúdskoarabskou komunikační družici Arabsat 6A, která váží šest tun. Bude se pohybovat pouze nad regionem Blízkého východu a severní Afriky, jehož obyvatelům zprostředkuje internetový, televizní i mobilní signál. Tento let je zpožděn už z první poloviny roku 2018 a jeho sesterský stroj Arabsat 6B je na oběžné dráze už od roku 2015.

V červnu pak bude následovat mise STP-2, při které Falcon Heavy dopraví na oběžnou dráhu hned pětadvacet různých družic. Půjde mimo jiné o šestici družic původem z Tchajwanu, osm cubesatů nebo takzvanou solárních plachetnici Lightsail 2. Kontrakt na tuto misi pochází přímo od amerického letectva, konkrétně programu Space Test Program, který zastřešuje velkou část amerických vojenských projektů ve vesmíru. Mise je odkládána už od října 2016.

falconheavy

První zážeh Falcon Heavy, který proběhl 24. ledna 2018

Oba dva lety jsou však na sobě zcela závislé nejen proto, že startují ze stejného místa, ale také proto, že SpaceX na druhý let využije boostery z toho prvního. Při misi Arabsat budou všechny tři první stupně nové a za předpokladu, že se podaří zpětné přistání na zemi, budou dva boční použity pro misi STP-2. Prostřední stupeň tak bude opět nový. Stejně jako v případě premiérového letu Falconu Heavy se počítá s přistáním bočních stupňů na pobřeží a přistáním středního stupně na mořské plošině.

Další mise v roce 2020

Screenshot

Přečtěte si takéHollywood se pouští do AI. Aronofsky ukazuje první generovaný filmHollywood se pouští do AI. Režisér Rekviem za sen založil studio a ukazuje první generovaný film

Kvůli obnovám a případně opravám prvních stupňů tak mezi misí Arabsat 6A a STP-2 bude muset uběhnout přinejmenším několik týdnů. Poté, co budou oba lety dokončeny, rampa LC-39A bude opět předělána pro potřeby rakety Falcon 9 a to minimálně do konce tohoto roku. Ani v roce 2020 si však Falcon Heavy neodpočine – v plánu je let, který si objednalo Letectvo spojených států pro utajený komunikační satelit. Tato mise by měla proběhnout v polovině roku 2020, na následují rok pak má připadnou také start zakoupený švédskou komunikační firmou Ovzon.

40126460511_ba24c1f2b5_k

Falcon Heavy