Amazon upouští od home officů. Jeho zaměstnanci budou muset chodit do kanceláří pět dní v týdnu

Šéf firmy Andy Jassy začne nové nařízení vyžadovat od ledna. Chce firmu více přiblížit startupovému naladění a výkonu.

amazon

Foto: ChatGPT / Amazon

Zaměstnanci Amazonu se vrátí do kanceláří

0Zobrazit komentáře

Amazon po celém světě zaměstnává na 1,5 milionu lidí, pro které se již brzy změní pravidla pracovní náplně. Pokud to bylo možné, doteď mohli vykonávat svou práci dva dny v týdnu z domova, od ledna ale budou muset v kancelářích trávit každý pracovní den. Tedy tak, jako tomu bylo před covidovou pandemií.

Stejně jako u řady jiných firem i Amazon během období pandemie najel na hybridní formu práce, při které bylo zaměstnancům umožněno pracovat z domova. S koncem pandemie se však ukázalo, že takové nastavení není dlouhodobě udržitelné – a zaměstnanci museli začít chodit do kanceláří alespoň tři dny v týdnu.

Už to u části z nich, kteří pracovali v sídle společnosti v americkém Seattlu, vyvolalo protesty. Amazon měl propustit jejich hlavního organizátora a nyní vše vrací do starých kolejí. Andy Jassy, generální ředitel Amazonu, který v této pozici v roce 2021 vystřídal zakladatele Jeffa Bezose, nyní rozhodl, že i tři dny jsou málo.

Ve svém dopise zaměstnancům oznámil, že se společnost vrací k předpandemickému modelu pěti dní v kanceláři. Coby důvod uvedl rozmělněnou firemní kulturu a příliš velkou byrokratickou zátěž, zatímco se společnost snaží více přiblížit startupové intenzitě práce.

Amazon umožní zaměstnancům zůstat doma jen v případech, kdy se mají starat o nemocné dítě či jiném podobném scénáři, za jiných okolností však bude jejich přítomnost v kancelářích vyžadována. Na přizpůsobení se staronovému pracovnímu režimu mají nyní všichni zaměstnanci čas do 2. ledna. Pak již bude striktně vyžadován.

Firma se navíc rozhodla ukončit program, díky kterému mohli zaměstnanci pracovat až čtyři měsíce ročně z kteréhokoliv místa na Zemi. K tomu si chce navíc Amazon posvítit na svou podnikovou strukturu a provést případné změny. Chce docílit snížení počtu manažerů a také skrze kontroly struktur jednotlivých týmů hledat pozice, které již nejsou ve společnosti zapotřebí.

sam altman

Přečtěte si takéPráce na dálku byl experiment, který nefunguje, říká šéf OpenAIPráce na dálku byl experiment, který nefunguje, říká startupista, jenž světu představil ChatGPT

Mimo Amazonu letos od hybridního modelu práce upustily například i společnosti UPS či Dell. Režimu hybridního výkonu práce však po pandemickém období zůstává věrná řada firem. Jak uvádí BBC, ekonomické průzkumy ukazují, že k letošnímu létu ve Spojených státech pracovala zcela na dálku zhruba 12 procent zaměstnanců na plný úvazek. Dalších 27 procent má zavedenou hybridní pracovní politiku.