Amazon v posledním čtvrtletí zklamal. Klesl mu zisk a problémy očekává i ve vánoční sezoně

Jiří SvobodaJiří Svoboda

andy-jassy-1080p

Foto: Amazon/CzechCrunch

Andy Jassy, výkonný ředitel Amazonu

0Zobrazit komentáře

U velkých technologických společností se v posledních letech staly téměř pravidlem velké zisky a celková dobrá kondice, která naplňovala investory optimismem. Že se ale může situace rychle obrátit k horšímu, ukázaly i poslední čtvrtletní výsledky Amazonu, kterému meziročně klesl zisk a nenaplnil očekávání analytiků, co se tržeb týče.

Po stránce zisku atakoval Amazon 6,2 miliardy dolarů (136,6 miliardy korun) za tříměsíční období, které skončilo 30. září, tedy o něco méně oproti úrovni 6,3 miliardy dolarů ve stejném období před rokem. Tržby se zvýšily meziročně o 15 procent na 110,8 miliardy dolarů (2,4 bilionu korun), což je méně, než předpokládali analytici z FactSetu – ti očekávali tržby 111,6 miliardy dolarů. Za stejné období minulý rok rostla firma o 37 procent.

Výsledky investory zklamaly a akcie Amazonu se po zveřejnění propadly o zhruba tři procenta. Za negativním sentimentem stojí hned několik důvodů. Zaprvé opadla prvotní vlna z covidové pandemie, v rámci které lidé více nakupovali online a tím pádem profitoval i Amazon. Možná ještě zásadnější je ale pro jednu z nejhodnotnějších společností světa fakt, že jí chybí pracovníci. Negativně ji ovlivňuje i zpřetrhání dodavatelských řetězců, které zažehla právě pandemie.

Ne všechny součásti Amazonu ale strádaly. Cloudové služby Amazon Web Services (AWS) naopak dále ve velkém rostly. Samy o sobě dosáhly tržeb ve výši 16,11 miliardy dolarů (355 miliard korun), což je o 39 procent více než před rokem. Vykázaly i provozní zisk ve výši 4,88 miliardy dolarů (108 miliard korun), což je zhruba o 38 procent více než před rokem. O něco větší růst zaznamenala v tomto čtvrtletí konkurenční služba od Microsoftu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Problémy navíc nekončí. Amazon neočekává výrazné zlepšení ani v posledním čtvrtletí roku, tedy ani během tradičně nejvytíženější vánoční sezóny „Ve čtvrtém čtvrtletí očekáváme, že nám vzniknou dodatečné náklady ve výši několika miliard dolarů, protože se musíme vypořádat s nedostatkem pracovních sil, zvýšenými mzdovými náklady, globálními problémy v dodavatelském řetězci a zvýšenými náklady na dopravu a přepravu,“ uvedl šéf Amazonu Andy Jassy.

Zatímco dosavadní předpoklady počítají s tím, že v obratu dosáhne Amazon v příštím čtvrtletí rekordních úrovní, v případě zisku tak dobrý scénář nejspíš nenastane. Od října do prosince totiž firma očekává provozní zisk rozmezí od nuly do tří miliard dolarů. V minulém vánočním čtvrtletí přitom registrovala zisk ve výši okolo 6,9 miliardy dolarů.

Apple zasáhl nedostatek čipů, ale stejně dosáhl rekordních tržeb. Znovu se skvěle dařilo iPhonům

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

tim-cook-apple-keynote

Foto: Apple

Šéf Applu Tim Cook

0Zobrazit komentáře

Apple se v červenci opět pochlubil jedním z nejsilnějších čtvrtletí ve své historii, kdy meziročně zdvojnásobil zisk po pandemickém období, které pro něj už tak bylo poměrně úspěšné. Zdálo se, že technologické impérium Tima Cooka je nezastavitelné. Šéf firmy nicméně varoval před možným vlivem nedostatku čipů. A skutečně, Apple teď kvůli němu oznámil nižší tržby, než se čekalo. Byť jsou ovšem znovu rekordní.

Pro demonstraci důvodu se stačí podívat na aktuální dostupnost nových iPhonů a nedávno představených MacBooků Pro. Většina modelů je vyprodaná a čekací lhůty se pohybují i v řádu několika týdnů. Laptopy mají sice momentálně dřívější odhad dodání než chvíli po ohlášení, stále jde však minimálně o měsíc (podle online obchodu Applu). Omezená produkce trvá už mnoho měsíců a v Cupertinu se dařilo nedostatku dlouho vyhýbat, teď se ale projevil.

Převedeno na příjmy to pro Apple v uplynulém čtvrtletí znamenalo o miliardy dolarů nižší čísla, než očekávali analytici z Wall Street. Ti podle dat firmy Refinitiv předpovídali celkové tržby ve výši 84,8 miliardy dolarů, skutečnost je ale na hranici 83,4 miliardy dolarů (2,1 bilionu korun). Čistý zisk dosáhl úrovně 20,5 miliardy dolarů (452 miliard korun), o osm miliard dolarů více v meziročním srovnání, a zisk na akcii se zastavil na 1,24 dolaru, přesně podle očekávání.

Tim Cook k tomu řekl, že firma narazila na větší omezení dodávek, než s jakými se počítalo, a dohromady prý vyšla až na šest miliard dolarů. „Omezení dodávek způsobily široce diskutované nedostatky čipů v celém odvětví a přerušení výroby v jihovýchodní Asii v souvislosti s covidovou pandemií,“ vysvětlil Cook v rozhovoru s televizí CNBC.

iphone13-pro-2

Foto: Apple

iPhone před nedostatek čipů zaznamenal téměř poloviční nárůst příjmů

Firma přesto meziročně téměř ve všech kategoriích poměrně výrazně narostla a zaznamenala nejlepší záříjové čtvrtletí ve své historii – jen nebylo tak dobré, jak se předpokládalo. Celkové tržby byly letos o 29 procent vyšší než loni ve stejném období. Ještě větší rozdíl dostaneme při spočítání celého fiskálního roku, u Applu začínajícího na konci září. Rok 2021 přinesl 366 miliard dolarů (9,3 bilionu korun), což je o 33 procent více než v roce 2020.

Vraťme se ale k poslednímu čtvrtletí, jako tradičně dominovaném iPhony. Ačkoliv se u nich počítalo s tržbami 41,5 miliardy dolarů a skutečné byly „jen“ 38,8 miliardy dolarů (856 miliard korun), meziročně to stále to představuje až 47procentní nárůst. Jelikož pandemie znamenala boom zájmu o digitální zařízení jako laptopy nebo telefony, nenaplněná očekávání lze logicky přisoudit překážkám při výrobě.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Produkčními omezeními naopak takřka vůbec nebyly zasaženy služby, které posílily podstatně více, než si analytici mysleli. Applu zajistily 18,3 miliardy dolarů (403 miliard korun) v příjmech, což znamená meziroční nárůst 25,6 procenta. Mimochodem jsou to také podobné tržby, jako má celé Disney, a násobně více, než dosahují tržby Netflixu a Spotify zároveň. Nevíme nicméně, jak velkou část z toho zahrnují poplatky z App Storu, proti nimž vývojáři dlouhodobě bojují.

Nejmenšími částmi byznysu Applu jsou nakonec iPady, Mac a jednotná kategorie „ostatní“ zahrnující třeba Apple Watch nebo příslušenství. Všechny tři zaznamenaly meziroční růst, přičemž nejvyšší byl u tabletů (21,4 procenta), nejmenší u počítačů (1,6 procenta). Za zmínku stojí také „ostatní“, zájem o hodinky či sluchátka totiž oproti loňsku vzrostl o jedenáct procent i bez nových produktů, které vstoupily do prodeje až v říjnu.

Pro závěr roku, díky svátkům typicky nejvýdělečnější období, Tim Cook očekává ještě výraznější dopad nedostatku čipů než ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí. Poznamenal přitom, že se jen těžko odhaduje, jak dlouho tyto vlivy budou pokračovat a co budou znamenat pro rok 2022. Přesto šéf Applu kolem Vánoc očekává další meziroční růst a největší příjmy v historii firmy.

revolut-partners-airbank-mvp

Přečtěte si takéV cizině zkuste místo Revolutu Partners či Air Bank, možná ušetříteJak platit výhodněji v cizině? Místo Revolutu zkuste Partners nebo Air Bank, můžete ušetřit

Velký podíl na tom budou mít skvělé ohlasy, jakých se dostalo jak novým iPhonům, tak MacBookům Pro se změněným designem a velice výkonným čipům M1 Pro a M1 Max. Telefony mají podle mnoha recenzentů nejlepší kamerový systém na trhu a oproti loňským modelům výrazně vylepšily výdrž baterie. Byť se tedy „třináctky“ na první pohled jevily jako nudná aktualizace, ve skutečnosti přinesly významný posun svých nejzásadnějších vlastností.

Nedávno pak Apple představil nové laptopy, u nichž se přídomek Pro konečně nejeví jen jako marketing. Oproti svým předchůdcům jsou tlustší, těžší, vrátily se v nich žádané konektory a zmizel kontroverzní Touch Bar. Možná hlavním bodem jsou ale čipy, podle testů skutečně dosahující výkonu toho nejlepšího hardwaru konkurence, ale při výrazně nižší spotřebě. Díky tomu mohou MacBooky Pro lépe posloužit na cestách, kde dokáží nabídnout výpočetní sílu bez připojení k napájení.